ABB zaprasza na targi Energetab
Co kilka, kilkanaście lat urządzenia, a także całe linie technologiczne, wymagają modernizacji. Wymuszana ona jest przez upływający czas, nowe uwarunkowania biznesowe oraz zmiany w regulacjach prawnych. Inwestor ma wówczas dwa wyjścia – zrealizować prace własnymi siłami lub zlecić cały projekt firmie zewnętrznej, która przeprowadzi modernizację i dopilnuje wszystkich poddostawców i podwykonawców. Z analiz wynika, że pod wieloma względami to drugie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze technologicznie i ekonomicznie.
Konieczność modernizacji technicznej wynika z wielu względów. Najczęściej jest to czas. Starzenie się urządzeń i aparatury powoduje wzrost ich awaryjności, serwis ma coraz więcej roboty, poza tym na rynku pojawiają się lepsze, szybsze i bardziej niezawodne odpowiedniki stosowanych podzespołów. Drugim powodem jest polityka firmy i jej długofalowy rozwój. Starsze, wyeksploatowane linie zamienia się na nowsze, by w konsekwencji mieć możliwość znacznie łatwiejszej rozbudowy procesu technologicznego, zwiększenia jego efektywności i wydajności. I po trzecie wreszcie – modernizacje wymuszane są przez zmiany w prawie. To wersja najmniej lubiana przez inwestorów, ponieważ bardzo często sprzęt, który trzeba unowocześnić lub wymienić, jest jeszcze sprawny technicznie i mógłby pracować wiele kolejnych lat. Przykładem tego są nowe normy emisji spalin i pyłów, które wymuszają na właścicielach bloków energetycznych modernizacje i budowę dodatkowych instalacji. Podobna sytuacja dotyczy transformatorów mocy, które muszą być przystosowywane do coraz bardziej wymagających norm hałasu.
Efektywnie finansowo i terminowo
Firma, która stanęła przed koniecznością podjęcia decyzji o przeprowadzeniu modernizacji, może postąpić dwojako – spośród swoich pracowników wyłonić zespół projektowy i przeprowadzić całą inwestycję we własnym zakresie lub znaleźć na rynku podmiot, który specjalizuje się w prowadzeniu tego typu inwestycji, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za projekt, wykonanie, i uruchomienie nowej instalacji. Pierwsza z opcji może sprawiać wrażenie tańszej i łatwiejszej, jednak wcale tak nie jest, bowiem wdrażany od wielu lat model biznesowy polegający na outsourcingu służb technicznych i serwisowych powoduje, że nawet w największych przedsiębiorstwach najczęściej brakuje osób, które mogłyby w ramach codziennej obsługi technicznej instalacji przyjąć na siebie tak duże, a przede wszystkim dodatkowe zadanie. W sumie więc firma musiałaby na czas trwania projektu i tak zatrudnić dodatkowych pracowników.
Znaczącą przewagą prac w formule „pod klucz” jest także to, że zamawiający musi przeprowadzić tylko jedno postępowanie przetargowe, by wyłonić kompleksowego podwykonawcę, zamiast kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu, jeśli próbowałby działać na własną rękę. Formuła jednego postępowania ma jeszcze tę istotną zaletę, że eliminuje ryzyka związane z właściwym zdefiniowaniem punktów styku pomiędzy poszczególnymi obszarami prac modernizacyjnych i ich wykonawcami. Jest więc dla zleceniodawcy mniej czaso i pracochłonna, zarówno w zainicjowaniu, jak i późniejszej realizacji, a także bezpieczniejsza poprzez mniej złożony proces definiowania granic dostaw i usług dla każdego z pakietów.
Ogromne znaczenie ma również kwestia doświadczenia. Wyspecjalizowane w prowadzeniu projektów „pod klucz” spółki dysponują odpowiednio przygotowaną i doświadczoną kadrą, specjalizującą się w zarządzaniu projektami, przygotowywaniu umów i zleceń dla poddostawców i podwykonawców, a umiejętności wynikające z wieloletniego doświadczenia pozwalają poprowadzić modernizację efektywnie finansowo i terminowo, co jest dzisiaj kwestią nadrzędną.
Rozwiązania mogą być tańsze
Współpraca z generalnym wykonawcą daje inwestorowi dodatkowe profity. Przede wszystkim przenosi on całkowitą odpowiedzialność za powodzenie projektu na firmę zewnętrzną, unika konieczności koordynacji prac, wyboru, zamawiania i logistyki dostaw niezbędnego sprzętu oraz minimalizuje ryzyko problemów z uruchomieniem linii technologicznej. Cały czas jednak pozostaje najważniejszym decydentem i zatwierdza wszystkie strategiczne decyzje.
Drugim pozytywnym aspektem takiego rozwiązania jest doświadczenie techniczne wykonawcy, z którego inwestor w pełni może czerpać, zyskując dodatkową korzyść w postaci profesjonalnego doradztwa technicznego. Jeśli tylko zdecyduje się na podjęcie dyskusji na temat możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii i wyjdzie poza stereotypowy dla swojego biznesu sposób postrzegania rozwiązań technologicznych, ma szansę na znalezienie i zastosowanie zupełnie nowych koncepcji technicznych oraz alternatywnych urządzeń i systemów, które w całym cyklu życia – dzięki swojej niezawodności i efektywności – mogą być znacznie tańsze.
Inwestycji uniknąć się nie da
ABB od wielu lat zajmuje się prowadzeniem modernizacji „pod klucz”. Ma kompetentną kadrę w zakresie zarządzania projektami i co niezwykle ważne – może czerpać z doświadczeń zagranicznych realizacji wykonywanych na całym świecie. Jest to niezastąpiona możliwość w przypadku projektowania i budowy prototypowych w warunkach polskich instalacji. Do współpracy bez problemu można wówczas zaprosić inżynierów z Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Norwegii, którzy wcześniej przy podobnych projektach pracowali.
Modernizacji urządzeń i systemów uniknąć się nie da. Jest ona bowiem wpisana w naturalny cykl życia urządzeń. Podejmując jednak dobre decyzje i współpracując z firmami, które gwarantują sukces, można uniknąć niepotrzebnych kosztów, opóźnień, fatalnych w skutkach niespodzianek, a w efekcie uzyskać nową jakość i spokój na kolejne kilka, kilkanaście lat.
Więcej informacji o modernizacjach będą Państwo mogli uzyskać na stoisku ABB podczas targów Energetab 2016, na których zaprezentowana zostanie koncepcja ABB Care. Jest to partnerskie podejście, w ramach którego ABB zapewnia kompleksową obsługę i wsparcie przez cały cykl życia oferowanych produktów, systemów i rozwiązań.
Więcej na temat nowoczesnych rozwiązań serwisowych ABB Care przeczytacie na stronie: abb.pl/energetab-2016.
Energetab 2016
13-15 września, Bielsko-Biała
Ekspozycja ABB – hala A, stoisko nr 31
source: ABB