Budowa mostów tymczasowych — jak przebiega i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Materiał prasowy print
Czasami remonty i renowacje infrastruktury miejskiej wymagają zamknięcia części szlaków komunikacyjnych. O ile każdy powinien rozumieć takie działania, które w ostateczności mają przynieść wszystkim coś dobrego, to nie zawsze jest to konieczność. Jak się okazuje, nowoczesna inżynieria pozwala nam czasowo zastąpić takie konstrukcje czymś tymczasowym.
Mosty tymczasowe okazują się być idealnym rozwiązaniem wielu kłopotów, które mogłyby pojawić się podczas przebudowy w miastach i na trasach. Zamknięcie pewnych węzłów wiązałoby się z dużymi stratami finansowymi wynikającymi z obniżonej przepustowości, a budowa mostów potrafi zająć czasami bardzo długo. Dlatego też stawia się na tymczasowe rozwiązania, które nie tylko utrzymują płynność komunikacji w mieście, ale także dają ekipie budowlanej poduszkę bezpieczeństwa na wypadek przedłużającego się czasu stawiania konstrukcji właściwej.
Tymczasowe to w tym wypadku solidne
Nazywanie tych konstrukcji „tymczasowymi” może sprawiać, że kojarzą się one z budowanymi na szybko, awaryjnymi wyjściami. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a powstałe w ten sposób rozwiązania są bardzo wytrzymałe i przy okazji ekonomiczne. Są to stalowe konstrukcje wykonane z materiałów najwyższej klasy, które wytrzymują setki ton, są łatwe w transporcie, a ich montaż trwa zaledwie chwilę.
Uniwersalność tego rozwiązania pozwala na dowolne modyfikacje, które pozwalają dostosować całość do wymagań i warunków. Konstrukcji postawionej w ten sposób można zaufać wręcz intuicyjnie, bo rozwiązania tego typu zostały przetestowane już wielokrotnie.
Oczywiście nie mówimy o jednej konstrukcji, która wykorzystywana jest wszędzie. W zależności od potrzeb stosuje się mosty modułowe różnego typu, kładki pieszo-rowerowe, pontony, pomosty ro-ro czy nawet elementy konstrukcyjne promów.
Mosty tymczasowe służą nie tylko w miastach i na szlakach komunikacyjnych jako odciążenie ruchu w trakcie budowy. To także świetne awaryjne rozwiązanie, które przydaje się w obliczu klęsk żywiołowych i wypadków. Dzieje się tak ze względu na fakt, że dzięki praktycznym rozwiązaniom inżynieryjnym, konstrukcję tymczasową można postawić w mgnieniu oka. Dlatego też są one wykorzystywane przy ewakuacjach (na przykład podczas powodzi), akcjach ratowniczych czy nawet działaniach wojskowych.
Uproszczona budowa
Wspominaliśmy już wyżej o niesamowicie prostej budowie konstrukcji tymczasowych. Wykwalifikowany zespół jest w stanie naprawdę szybko sprawić, by prefabrykaty stały się w pełni funkcjonalną całością o wysokiej wytrzymałości. Mosty modułowe tworzone są jeszcze w fabryce i na miejsce budowy trafiają jako gotowe elementy, które porównać można do olbrzymich klocków.
Dzięki wydajnym metodom składania ich w całość, montaż mostu tymczasowego trwa o wiele krócej niż konwencjonalna budowa, minimalizując przestoje komunikacyjne. Łatwość w montażu przenosi się także na późniejszy demontaż. Moduły są rozczepiane i osobno zabierane za pomocą dźwigów z miejsca wcześniejszej budowy.
source: Janson Bridging