COPA-DATA na targach BrauBeviale 2015 – ergonomiczne oprogramowanie dla „inteligentnego” browarnictwa
materiał prasowy print
Podczas tegorocznych targów BrauBeviale w Norymberdze COPA-DATA zaprezentuje, w jaki sposób rodzina produktów zenon wspiera tzw. „inteligentne” browarnictwo. Kompleksowa oferta obejmuje połączenie siecią przemysłową wszystkich obszarów produkcyjnych, zarządzanie linią produkcyjną, produkcją wsadową produktów dla wybranych procesów warzenia piwa, monitorowanie wskaźników OEE i optymalizację zużycia energii. Odwiedzający stoisko będą mogli także przetestować technologię multi-touch w panelach HMI i dokonać przeglądu inteligentnej architektury systemu, od momentu pobrania danych przez zenon bezpośrednio ze sterownika aż do zasobów przetrzymywanych w chmurze.
Standard Industry 4.0 oferuje ogromne możliwości i stanowi nie lada wyzwanie dla producentów napojów w zakresie zapewnienia konkurencyjności, wydajności zasobów i wykorzystania energii, szybkiej adaptacji do rynków zbytu i rosnącej indywidualizacji.
„Smart” browar przyszłości charakteryzuje m.in. to, że można bezpośrednio łączyć lokalne inteligentne systemy z cyfrowymi sygnałami, które są pobierane z maszyn i komponentów. System niezależnie rejestruje dane z otoczenia, a następnie wykorzystuje je w procesie produkcyjnym. Dzięki temu proces produkcyjny może stać się bardziej elastyczny, produkty małoseryjne mogą być produkowane z zyskiem, a potrzeba prewencyjnej konserwacji jest zgłaszana przez samą maszynę.
Kolejność zamawiania materiałów oraz zarządzanie energią stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Przyczyniają się do tego maszyny, które są przeznaczone do komunikowania się z różnymi aplikacjami. Tak działa oprogramowanie, za pomocą którego można inteligentnie połączyć maszyny i zaoferować pracownikom bardziej ergonomiczne środowisko pracy.
Dowiedz się, jak korzystać z rewolucji standardu Industry 4.0
Ponieważ produkcja napojów musi być elastyczna i otwarta na zmiany, tak samo elastyczne muszą być oprogramowanie i wizualizacje.
– Nasze oprogramowanie zenon jest wszechstronne i przygotowuje produkcentów piwa do rewolucji standardu Industry 4.0 – wyjaśnia EmilianAxinia, IndustryManager departamentu Food & Beverage w COPA-DATA.
– Rozwiązanie zenon to kompleksowy zestaw narzędzi dla spójnej i ergonomicznej produkcji, rozlewania i procesów pakowania. Nasze oprogramowanie działa jak mózg; inteligentnie łącząc i zarządzając funkcjami poszczególnych systemów – dodaje Axinia.
Emilian Axinia i jego zespół na targach BrauBeviale 2015 pokażą, jak wygląda „smart” architektura zenon. Przepływ informacji ma daleki zasięg – na podstawie danych zebranych ze sterowników maszyny aż do zastosowań w chmurze i urządzeń mobilnych. Mogą być wdrożone różne modele serwera i klienta.
– Różnorodność i wysoka interfejsów i prostota realizacji, w szczególności na istniejących urządzeniach produkcyjnych, ciągle zachwyca naszych klientów – mówi Axinia.
zenon w zarządzaniu linią produkcyjną oraz OEE
Firmy, które wdrażają oprogramowanie zenon w celu zarządzania linią produkcyjną mają zagwarantowany ciągły przepływ informacji, od maszyny po system ERP i z powrotem. Dzięki temu mają pewność, że zarówno surowce, jak i sprzęt w ich fabrykach są efektywnie wykorzystywane, spełniają normy jakości i czasu dla wszystkich swoich zleceń produkcyjnych, oraz prowadzą do obniżenia kosztów w perspektywie długoterminowej.
COPA-DATA oferuje uniwersalną, elastyczną i otwartą platformę z systemem zenon, która jest ukierunkowana na to, by przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania urządzeń (OEE). Firmy w kilku lokalizacjach mogą liczyć na niezawodność zenon i adaptację do projektów typu „roll-out”.
OEE zenon w zarządzaniu niestandardowymi procesami browarniczymi
Browary, które implementują produkty z rodziny zenon, mogą w pełni wizualizować, kompleksowo monitorować i skutecznie kontrolować proces produkcji piwa.
W tej branży zenon wspiera proces produkcyjny w szczególny sposób, na przykład moduł Batch Control pozwala optymalnie kontrolować i optymalizować procesy produkcji wsadowej, zapewniając niezmiennie wysoką jakość produktu finalnego. Nawet mniejsze partie, które sporządzono według jednej sprawdzonej receptury rzemiosła piwowarskiego, mogą być w ten sposób elastycznie kontrolowane. Mistrzowie browarnictwa mogą dowolnie tworzyć receptury i zarządzać nimi dzięki modułowi Batch Control.
zenon w zarządzaniu energią
System zarządzania energią jest skuteczny i efektywny, jeśli dane są zapisywane automatycznie, przedstawione w czytelny i łatwy do analizy sposób.
Specjalnie dedykowane moduły zenon pomagają spełniać wymagania certyfikacji ,,Certified Energy Management" określone przez TÜV SÜD i wypełniać przepisy z rozdziału 4.6.1 dotyczące monitorowania, pomiaru i analizy ISO 50001. System zenon – jako system typu EDMS – zapewnia stały przepływ informacji dotyczących energii i może być dowolnie konfigurowany, w sposób otwarty i elastyczny. Tym samym EDMS staje się skalowalny i zrównoważony.
Systemy sterowania wyższego poziomu mogą być w prosty sposób zintegrowane w późniejszym czasie. W dynamicznych systemach produkcyjnych również oprogramowanie musi przystosować się do nowych warunków, a tym samym minimalizować koszty przyszłej rekonfiguracji lub wymiany.
Ponadto zenon wspiera poszczególne role pracowników związanych z procesem w zakresie informacji takich jak wskaźniki w czasie rzeczywistym lub raporty historyczne, w sposób dokładny, wiedząc, kiedy i gdzie są one potrzebne, zapewniając odpowiedni poziom szczegółowości.
zenon w HMI
Kolejnym celem wyznaczonym przez COPA-DATA w trakcie targów BrauBeviale 2015 jest implementacja zenon jako oprogramowania do pracy z panelami HMI.
Ukierunkowane na użytkownika HMI zapewnia użyteczność i wysoki poziom połączeń, dzięki ponad 300 zainstalowanym sterownikom i driverom odróżniającym zenon od reszty tego typu systemów. Technologia multi-touch jest w tym wypadku całkowicie zintegrowana. Umożliwia ona intuicyjną obsługę, minimalną ilość kursów i szkoleń stanowiskowych oraz zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji dzięki możliwości pracy obydwoma rękami i logowaniu się za pomocą gestów.
Ponadto, maszyny sterowane przez zenon są proste do integracji w większych systemach, aż do systemów ERP i szybkich rozszerzeń, w rozumieniu rodziny oprogramowania zenon, używanych do systemów SCADA i raportowania.
Goście odwiedzający stoisko będą mogli uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat możliwości systemu zenon w pracy HMI.
Odwiedź COPA-DATA na targach BrauBeviale 2015
10–12 listopada, 2015 Norymberga
Pawilon 7, stoisko 515
Na wizytę można umówić się z wyprzedzeniem
source: COPA-DATA
Keywords
2015, BrauBeviale, browarnictwo, COPA-DATA, industry 4.0, targi, zenon