Coroczny raport Międzynarodowej Federacji Robotyki. Komentarz prezesa Universal Robots
materiał prasowy print
Według najnowszych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) roboty przemysłowe podbijają świat. Do 2018 roku światowa sprzedaż robotów przemysłowych będzie wzrastać z roku na rok średnio o 15 proc., a liczba sprzedanych egzemplarzy podwoi się do około 400 tysięcy sztuk.
– Nie jesteśmy zaskoczeni, że w 2014 roku roczna sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła na całym świecie o 29%. Nie dziwi nas również znaczny wzrost wydajności większości przedsiębiorstw przemysłowych. To logiczna konsekwencja szerszego zakresu wykorzystania rozwiązań automatyki, które obecnie stosowane są przez liczniejszą grupę producentów – komentuje Enrico Krog Iversen, prezes Universal Robots.
– W samym środku spowolnienia gospodarczego, na początku 2009 roku, weszliśmy na rynek z pierwszymi na świecie współpracującymi robotami. Czas pojawienia się ich na rynku okazał się właściwy. Nowa generacja robotów nazwana "kobotami" (ang. cobots) przyczyniła się do wytworzenia paradygmatu zmiany w branży produkcyjnej poszukującej nowych sposobów optymalizacji i poprawy procesów produkcyjnych umożliwiających konkurowanie w skali globalnej.
– Dotrzymywanie kroku światowej konkurencji jest wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również producenci małej i średniej wielkości. Na szczęście wprowadzenie kobotów uczyniło automatyzację dostępną dla wszystkich. Łatwość użycia kobotów, elastyczne wdrożenie, współpraca robot-człowiek, cechy związane z oszczędzaniem przestrzeni oraz szybki zwrot z inwestycji sprawiają, że ten nowy rodzaj robota stał się atrakcyjny bez względu na wielkość produkcji.
– Małe i średnie przedsiębiorstwa są grupą, która czerpie największe korzyści z naszych kobotów i to właśnie te firmy stanowią ogromny, niewykorzystany rynek. UR3, UR5 i UR10 to rodzaj robotów-współpracowników, które są potrzebne do optymalizacji i automatyzacji zadań pochłaniających pracownikom najwięcej czasu i stanowiących wąskie gardła w procesie produkcji. Duże przedsiębiorstwa także postrzegają nasze roboty współpracujące jako korzyść – jako dodatek do tradycyjnych robotów przemysłowych. Równocześnie tendencja poszukiwania tańszych lokalizacji produkcji w przemyśle powoduje zwiększony popyt ze strony krajowych producentów.
– Wciąż jesteśmy daleko od odpowiedzi na pytanie, jaki jest całkowity potencjał światowego rynku kobotów. Naszą najnowszą propozycją jest robot mocowany do blatu stołu – UR3, który spotkał się z zainteresowaniem przekraczającym nasze oczekiwania. Universal Robots wytwarza obecnie tyle samo robotów UR3 co naszych najlepiej sprzedających się UR5. Jak dotąd, można stwierdzić, że branża elektroniczna i metalowa z entuzjazmem przyjęły UR3. W 2015 roku rozszerzyliśmy nasz udział w rynku i oczekujemy wzrostu popytu w ciągu najbliższych kilku lat.
Materiał video: https://www.youtube.com/watch?v=16X1XzqbE78&feature=youtu.be
source: Universal Robots