Czarny dom – poznaj możliwości Internetu Rzeczy w budynku
Sylwia Batorska print
Systemy rozpoznawania twarzy i emocji, monitoring powietrza, automatycznie sterowane rolety, muzyka i oświetlenie dostosowujące się do potrzeb lub nastroju użytkownika to tylko niektóre elementy inteligentnej technologii budynkowej. Czarny dom to showroom, w którym można poczuć komfort i bezpieczeństwo, jakie dają rozwiązania IoT.
Rozwiązania IoT, które również w budynkach zagościły już na dobre, dają wręcz nieograniczone możliwości zarządzania swoim otoczeniem przy użyciu intuicyjnego interfejsu, np. ekranu dotykowego tabletu. W razie potrzeby można zdalnie kontrolować budynek z użyciem smartfona. Wszystkie informacje są szyfrowane. O tym, że zarządzanie zdalne jest możliwe i że smart budynek to inteligentna przestrzeń dostosowana do indywidualnych potrzeb można się przekonać, odwiedzając showroom firmy APA w Gliwicach.
Wespół w zespół
Spółka APA, znana do tej pory głównie w branży przemysłowej, przyjęła na siebie rolę integratora rozwiązań smart building. Bazując na własnych doświadczeniach i know-how, wynikających z wielokrotnego przetestowania różnych systemów inteligentnego sterowania i oprzyrządowania budynków, jest w stanie zaoferować fachowe doradztwo w zakresie komplementarnych rozwiązań. APASMART to usługa typu concierge wspierająca tworzenie zintegrowanego świata poprzez dobór urządzeń automatyki budynkowej różnych producentów.
Do grona dostawców zaliczają się znane firmy z sektora automatyki, takie jak Siemens, EATON, Rittal, z branży oświetlenia – firma Phillips Lighting, czy firma Canon z branży technik obrazowania. Systemy do zarządzania budynkiem (BMC) oraz zarządzania bezpieczeństwem (SMS) dostarcza firma Espider. Interesującym produktem, który znalazł się na wyposażeniu czarnego domu są przeszklenia oddzielające pomieszczenia, wykonane w technologii Smart Film, czyli folii polimerowej aplikowanej na powierzchnię szkła, dzięki czemu można sterować przeziernością takich szyb. Twórca tej technologii firma Smart Glass Polska oferuje szkło Smart Glass z zamontowanym systemem folii elektrycznych, które umożliwia wyświetlanie obrazu HD i ochronę przed promieniowaniem UV w 99 proc.
Zamiast kotłowni – serwerownia?
Jak przekonuje pomysłodawca Czarnego domu prezes APA Group Artur Pollak planowanie budynku inteligentnego należy rozpocząć już na etapie projektowania. To dobry czas, aby zastanowić się nad potrzebną funkcjonalnością przestrzeni teraz i w przyszłości i zaplanować miejsce na centrum dowodzenia – serwerownię. Moduły sterownicze, do których prowadzą zakończenia obwodów elektrycznych, znajdują się w jednej, centralnej szafie sterowniczej. W zależności od innych funkcji przewidzianych dla inteligentnej przestrzeni, np. sterowania ogrzewaniem – przepływami i krzywymi grzewczymi, systemami bezpieczeństwa, nawadnianiem ogrodów itd. takich szaf sterowniczych może być odpowiednio więcej.
Inteligencja bazuje na informacji
Jeśli zdefiniujemy inteligencję jako zdolność pozwalającą kojarzyć ze sobą informacje, to platformę Nazca z całą pewnością można uznać za inteligentną. Identyfikacja osoby na wejściu umożliwia dostosowanie powitalnego napisu lub komunikatu głosowego z imieniem i osobistymi informacjami, z kolei identyfikacja nastroju pozwala dopasować do emocji oświetlenie i muzykę. Nowoczesna elektronika jest też obecna w lustrach. Technologia Screen Mirror umożliwia projektowanie bezpośrednio ze smartfona informacji wyświetlanych na tafli inteligentnego lustra. System reaguje również na pewne działania, które są ze sobą sprzeczne, np. włączenie klimatyzacji i otwarcie okna spowoduje wyłączenie klimatyzacji, a podniesienie rolet oznacza automatyczne zmniejszenie natężenia oświetlenia.
Łatwe zarządzanie
Inteligentny dom to nie tylko komfort, to również skuteczne zarządzanie mediami – np. system reguluje natężenie światła i automatycznie wyłącza zbędne lampy lub minimalizuje działanie wodnych natrysków w ogrodzie w dzień deszczowy.
Dzięki systemom opartym na analizie Big Data użytkownik może przeanalizować zużycie mediów, zweryfikować swoje zapotrzebowanie na niektóre funkcjonalności i przełożyć je na możliwą oszczędność zużycia. Dobre praktyki rynkowe pokazują już skutki takich działań, np. zastosowanie indywidualnych liczników zużycia energii w pawilonach w jednym z centrów handlowych przyczyniło się do oszczędności rzędu 11 proc. ogółem. To potwierdza teorię, że uświadomione wydatki stają się bodźcem do zmian. Urządzenia platformy Nazca spełniają wymagania międzynarodowej normy ISO 50001, dotyczącej systemu zarządzania energią oraz założenia systemu wielokryterialnej oceny budynków Breem.
Bezpieczeństwo
Przestrzeń inteligentna to z założenia przestrzeń bezpieczna, w której każda osoba czy pojazd są identyfikowalne. Budynek sam wykrywa niepowołane osoby – zamyka okna, zapala światło i włącza alarm. W przypadku pożaru, wykrycia substancji toksycznych system powiadamia właściciela i odpowiednie służby. Są to tylko wybrane przykłady funkcjonalności związanej z bezpieczeństwem. Co ciekawe, na wyposażeniu czarnego domu znalazł się również designerski sejf, służący do przechowywania cennej dokumentacji.
Możliwość zmian w przyszłości
Modułowa architektura sytemu z zaplanowanym odpowiednim zestawem instalacji i komponentów umożliwia modyfikację funkcjonalności w przyszłości. APA Group to kompleksowa oferta z możliwościami. Firma oferuje wsparcie i doradztwo techniczne na etapie projektowania i wykonawstwa, sugerując użytkownikowi monitoring i diagnostykę na etapie użytkowania systemu. Kompleksowość podejścia to zapewnienie, że system może być dostosowywany w czasie do zmieniających się potrzeb użytkowników oraz ewoluujących możliwości technologicznych w przyszłości.
source: Automatyka 6/2017