Energetyczny jubileusz. 30. edycja targów Energetab
Urszula Chojnacka print
30. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab zgromadziła na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała setki firm i gości. Swoje rozwiązania zaprezentowało ponad 700 wystawców z 23 krajów z Europy, Azji i Afryki, a wydarzenie potwierdziło swą mocną pozycję na mapie europejskich targów branży energetyki i elektrotechniki.
Tegoroczne, jubileuszowe targi Energetab, które odbyły się u stóp Dębowca i Szyndzielni w dniach 12–14 września 2017 r., stały pod znakiem prezentacji najnowocześniejszych maszyn, urządzeń, aparatów i technologii, podnoszących efektywność wytwarzania i użytkowania energii elektrycznej oraz służących zwiększaniu niezawodności jej przesyłu. Gama prezentowanych rozwiązań była bardzo szeroka – począwszy od rozdzielnic, przekładników, wyłączników i stacji transformatorowych, przez aparaturę pomiarową, systemy automatyki, przesyłania i obróbki informacji, urządzenia UPS, agregaty prądotwórcze i napędy, po specjalistyczne pojazdy, podnośniki i narzędzia, a także systemy wspomagające produkcję energii z OZE i innowacyjne magazyny energii.
Różne formy udziału, podobne wrażenia
Część firm uczestniczy w bielsko-bialskich targach w roli wystawcy niemal od początku ich istnienia, inne pojawiły się w tym charakterze nieco później, ale od tej pory biorą już udział rokrocznie. Jedną z takich firm jest białostocka spółka Automatyka Pomiary Sterowanie. – W targach Energetab bierzemy udział nieprzerwanie od 2007 r. Jesteśmy ukierunkowani na spotkania i kontakty z klientami, którzy wiedzą, dlaczego odwiedzają targi, poszukują firm z konkretnymi rozwiązaniami, planują inwestycje, modernizacje czy remonty albo chcą poszerzyć bazę firm wykonawczych czy podwykonawczych. Targi to dla nas również możliwość podtrzymania kontaktów z firmami partnerskimi i stałymi klientami oraz czas na rozmowy o bieżących realizacjach i planach – mówi Jerzy Busłowski, wiceprezes zarządu oraz dyrektor sprzedaży i marketingu spółki APS.
Część firm decyduje się na udział w wydarzeniu w ramach większego, współdzielonego przez kilku wystawców stoiska. Taki wariant wybrała w tym roku spółka Sabur, która wróciła na targi po krótkiej przerwie. Firma pojawiła się w Pawilonie Szwajcarskim, skupiającym wystawców ze Szwajcarii i firmy zrzeszone w Polsko-Szwajcarskiej Izbie Gospodarczej, której Sabur jest członkiem. – Tegoroczna formuła uczestnictwa w większym stoisku pod marką „Swiss chamber” była bardzo udana. Wspólne duże stoisko pod banderą Szwajcarii robiło dobre wrażenie i w pewnym sensie nobilitowało. Większości osób w Polsce Szwajcaria kojarzy się z wysoką jakością i renomą. Dzięki takiej formule widać, że jesteśmy częścią większej całości. Jeśli chodzi o frekwencję, pierwszego dnia targów było zdecydowanie mniej ludzi. W drugim było naprawdę dużo zwiedzających, w tym sporo zainteresowanych, toteż udało się przeprowadzić kilka bardzo interesujących rozmów – mówi Jakub Wójcik, kierownik Działu Podzespołów do Automatyki w firmie Sabur.
Podsumowanie jubileuszowego wydania Energetabu w oczach naszych rozmówców wypada na plus. – Tegoroczną edycję, pomimo kapryśnej pogody, uważamy za bardzo udaną. Bardzo mile zaskoczyła nas duża liczba odwiedzających i żywe zainteresowanie prezentowanymi przez nas rozwiązaniami. Nie ulega wątpliwości, iż Energetab to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszym kalendarzu. Zważywszy na bardzo pozytywne wrażenia będziemy chcieli pojawić się tutaj również podczas kolejnej edycji – stwierdza Michał Łęcki z firmy Elmark Automatyka. W podobnym tonie wypowiada się Karolina Jankowska, specjalista ds. marketingu i wsparcia sprzedaży spółki Eaton Electric: – Tegoroczne targi Energetab były ogromnym sukcesem dla firmy Eaton, o czym świadczy liczba gości odwiedzających stoisko – podkreśla przedstawicielka gdańskiej spółki. Zadowolenie z udziału w targach deklaruje również Jerzy Busłowski. – Liczba przeprowadzonych rozmów daje podstawę do zaliczenia tegorocznej edycji do udanych. Minęły oczywiście czasy, o ile kiedykolwiek istniały, gdy na stoisku podpisywało się kontrakty. Teraz efekty z przeprowadzonych rozmów i spotkań mogą przyjść za miesiąc lub za kilka lat – mówi wiceprezes zarządu oraz dyrektor sprzedaży i marketingu spółki APS.
Niezależnie od tego, kiedy oczekiwane profity przybiorą realny kształt, udział w białostockich targach jest swego rodzaju inwestycją w przyszłość i doskonałą okazją do pochwalenia się przed szerokim gremium osiągnięciami technologicznymi, odświeżenia kontaktów i nawiązania nowych. – Targi Energetab są dla nas nadal bardzo atrakcyjnym miejscem do zaprezentowania firmy, produktów oraz ich zastosowań. W tym roku były przede wszystkim okazją do pokazania nowości i spotkań z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami. Jak co roku to właśnie nowe produkty przyciągają do naszego stoiska uczestników targów – mówi Karol Kozłowski, menedżer produktu chainflex igus Polska.
Na targach tradycyjnie nie mogło też zabraknąć firmy Guenther Polska. – Energetab stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i prezentacji rozwiązań opracowywanych i wdrażanych w ostatnim okresie. Na naszym stanowisku gościliśmy wielu zwiedzających – mówi Paweł Szafranek z Pionu Badań i Rozwoju Guenther Polska. Podobnie było na stoisku firmy Murrelektronik. – Każda możliwość spotkania z klientami jest dla nas cenna. To okazja do prowadzenia inspirujących rozmów i prezentacji najlepszych rozwiązań. Murrelektronik jest wiodącym dostawcą zaawansowanych technologii i indywidualnych rozwiązań dla systemów automatyki przemysłowej, instalacji zdecentralizowanych oraz urządzeń sieciowych. Nasze działania koncentrujemy na dostarczaniu klientom kompleksowych rozwiązań redukujących koszty i zwiększających wydajność produkcji. Oferowane przez nas produkty są bardzo istotne dla Przemysłu 4.0, toteż cieszą się dużym zainteresowaniem klientów – podkreśla Tadeusz Cybulski, prezes zarządu Murrelektronik.
W duchu innowacji i czwartej rewolucji przemysłowej
Wśród prezentowanych na tegorocznych targach rozwiązań dla przemysłu energetycznego i nie tylko nie zabrakło produktów wpisujących się w trend Przemysłu 4.0. Z rozwiązaniami realizującymi założenia czwartej rewolucji przemysłowej można było zapoznać się m.in. na stoisku firmy igus. – Dostosowując się do aktualnych trendów na rynku, związanych z szeroko pojętym Przemysłem 4.0, przedstawiliśmy inteligentne produkty, które na bieżąco mierzą własne zużycie. Były to m.in. e-prowadniki nadzorujące wartość siły ciągnąco-pchającej, co ma na celu zapobieganie ich pękaniu, e-prowadniki z modułowo wbudowanym czujnikiem odległościowym mierzącym stan zużycia e-prowadnika pod względem wycierania, a także innowacyjne systemy pomiaru wartości elektrycznych nadzorujących prawidłową pracę przewodów chainflex w celu zapobiegania ich przecieraniu oraz pękaniu – wymienia Karol Kozłowski. Wśród innych prezentowanych rozwiązań warszawskiej spółki były prowadniki do „ciężkich” zadań – P4, E4.1 i E4.1 light, złącza ModuleConnect oraz przewody do pracy w prowadnikach kablowych odpornych na miliony cykli zgięć, spośród których najważniejszą nowością był CFCRANE.PUR. – CFCRANE.PUR to przewód jednożyłowy na zakres napięć 6/10 kV, odporny na oleje i chłodziwa, działanie hydrolizy i drobnoustroje dla przesuwu do 400 m i więcej, który może być stosowany do pracy w trudnych warunkach. Tak jak wszystkie przewody chainflex dostępne w naszej ofercie jest objęty 36-miesięczną gwarancją bezawaryjnej pracy i dostępny już od 1 mb bez kosztów cięcia – podkreśla menedżer produktu chainflex igus Polska.
Firma Sabur skupiła się w tym roku przede wszystkim na zaprezentowaniu swojego kompleksowego rozwiązania do monitoringu i zarządzania zużyciem energii elektrycznej oraz pozostałych mediów. Rozwiązanie jest oparte na szwajcarskich urządzeniach firmy Saia PCD. – Pomaga on przedsiębiorstwom łatwo i szybko zoptymalizować wykorzystanie zasobów, a tym samym poprawić efektywność energetyczną i ekonomiczną. System dostarcza bieżące dane pomiarowe, a także umożliwia realizację analiz i weryfikację poprawności działania instalacji lub linii produkcyjnych, działając jak system wczesnego ostrzegania. Autorska aplikacja wizualizacyjna wykonana w technologii HTML5 pozwala na wyświetlanie aplikacji na dowolnych urządzeniach – smartfonach, tabletach, komputerach czy telewizorach Smart TV – przy użyciu przeglądarki www. W przypadku monitorowania i zarządzania pracą obiektów rozproszonych, możliwa jest wizualizacja i przesyłanie danych do aplikacji centralnej pracującej np. na serwerze w chmurze – wyjaśnia Jakub Wójcik.
Rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną są dziś w centrum uwagi odbiorców. Bogaty pakiet tego typu produktów można było zobaczyć na stoisku firmy Murrelektronik. – Zaprezentowaliśmy innowacyjne rozwiązania z zakresu zasilania o dużej efektywności energetycznej. Pokazaliśmy m.in. rozbudowane systemy I/O, złącza przemysłowe dla efektywnych połączeń oraz interfejsy usprawniające komunikację maszyn i urządzeń – wylicza Tadeusz Cybulski.
Spółka Guenther Polska podczas tegorocznej edycji Energetab wśród urządzeń przeznaczonych dla przemysłu energetycznego prezentowała m.in. nową serię czujników serii SkinTube, zaś na stoisku Elmark Automatyka szczególną uwagę przykuwała instalacja oparta na urządzeniach firmy MOXA, która w czasie rzeczywistym prezentowała możliwości protokołów redundancji PRP oraz HSR zapewniających zerowy czas rekonfiguracji sieci. – Niemałym zainteresowaniem cieszyły się również zasilacze marki Mean Well, a zwłaszcza nowa seria ultrawąskich zasilaczy serii HDR – mówi Michał Łęcki. Z kolei firma Phoenix Contact prezentowała m.in. produkty zgodne z wymaganiami normy IEC 61850 do komunikacji w sieciach elektroenergetycznych, rozwiązania do stacji ładowania pojazdów, system pomiarowo-kontrolny FAME do zastosowań w rozdzielnicach średniego i wysokiego napięcia, rozwiązania z zakresu ochrony przed przepięciami do instalacji fotowoltaicznych i zasilacze Quint Power.
Firma APS postawiła na przybliżenie praktycznych realizacji. – Prezentowaliśmy wykonane przez APS w ostatnich latach i obecnie realizowane kontrakty w branży elektryki i automatyki w systemie „pod klucz”, głównie w proekologicznych inwestycjach, takich jak instalacje odsiarczania spalin i instalacje redukcji tlenków azotu w spalinach w kilku obiektach energetycznych w kraju. Rozmowy z odwiedzającymi stoisko dotyczyły również szerokiej oferty produktowej APS – odnotowaliśmy duże zainteresowanie wśród klientów zza wschodniej granicy – opowiada Jerzy Busłowski.
Uwagę przyciągało stoisko firmy Relpol, która na tegorocznych targach Energetab zaprezentowała m.in. najnowszą linię aparatury modułowej – 35 wykonań przekaźników czasowych RPC oraz jedno- i trójfazowe lampki kontrolne RLK – oraz sterownik pola extCZIP-PRO z programowalnym terminalem polowym do rozdzielni SN z elastyczną konfiguracją liczby wejść i wyjść dwustanowych.
Z kolei stoisko firmy Eaton przyciągało wzrok ekspozycją składającą się z piętrowej ciężarówki pokazowej oraz pawilonu wolnostojącego, którego motywem przewodnim były wybrane, kluczowe realizacje firmy w największych miastach Polski. Firma zaprezentowała także nowości. – Premierę na targach miała aparatura pulpitowa M30C – Flat Front Design i nowe układy SZR, czyli samoczynnego załączania rezerwy, oparte na systemie SmartWire-DT – mówi Karolina Jankowska. Niejako przedpremierowo „wystąpił” sterownik programowalny XC-300, którego oficjalny debiut planowany jest na targach Automaticon. Premierowe komponenty zostały dodatkowo zastosowane w atrakcji dla zwiedzających – grze zręcznościowej, która dostarczyła gościom wiele emocji. – Tarcza gry składała się z 50 wielokolorowych diod LED RGB w obudowach nowej serii M30C. Zadaniem każdego z uczestników było jak najszybsze wciskanie przycisku RMQ, tak aby wykonać 50 ruchów swoim kolorem. Niektórzy gracze wykazywali się sporą kreatywnością, opracowując technikę dającą finalnie rekordowy czas 3,154 sekundy i przekraczając tym samym oczekiwania konstruktorów aplikacji – opowiada przedstawicielka Eaton Electric. O precyzję liczenia czasu zadbał najszybszy prototypowy sterownik XC300, który odczytywał sygnały z przycisków i uruchamiał odpowiednie diody.
W gronie wystawców tradycyjnie znalazła się firma Jumo, która przedstawiła ofertę urządzeń i rozwiązań szerokiemu gronu odbiorców – zarówno stałym klientom, jak i nowym. – Jak co roku staraliśmy się wybrać z naszego portfolio produkty szczególnie przeznaczone dla branży energetycznej, które doskonale odpowiedzą na aktualne potrzeby i wymagania rynku. Tradycyjnie już przygotowaliśmy również produkt konkursowy, zasługujący na szczególną uwagę pod względem innowacyjności i technologii. Tym razem wyróżniliśmy nasz nowy dwukanałowy przetwornik temperatury Jumo dTRANS T07 z HART/Ex/SIL, dostępny zarówno w wersji do zabudowy w głowicy typu B lub w wersji z obudową do montażu na szynie DIN. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się jak zawsze nasze czujniki temperatury dostępne w wielu różnych wykonaniach do różnorodnych zastosowań, sterowniki tyrystorowe serii Jumo TYA, znane na rynku i cieszące się zaufaniem wielu klientów rejestratory ekranowe serii Jumo LOGOSCREEN oraz przetworniki ciśnienia o różnym przeznaczeniu pomiarowym – wylicza Magdalena Jaskólska, Trade and Marketing Specialist Jumo.
Firma AB-Micro prezentowała rozwiązania z portfolio GE Industrial Solutions, Salicru i IntelliSAW oraz najnowszą wersję platformy EPLAN 2.7, która dostarcza innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań dla wszystkich obszarów działania i etapów procesów inżynieryjnych. Z kolei w pawilonie Mitsubishi Electric można było zapoznać się m.in. z zasadami działania rozproszonych systemów DCS do monitorowania, sterowania oraz obsługi elektrowni i rozwiązaniami do wizualizacji wielkoformatowych m.in. dla pomieszczeń sterowniczych, takimi jak MAPS SCADA, moduły Situation Awareness, Alarm Management i wyświetlacze wielkogabarytowe Mitsubishi Electric.
Targom towarzyszyła konferencja, której tematyka skupiała wokół perspektyw inwestycyjnych w polskiej infrastrukturze sieciowej, a o potrzebach i kierunkach rozwoju sieci przesyłowych i dystrybucyjnych debatowali najważniejsi inwestorzy działający w tym obszarze – przedstawiciele spółek PSE i Tauron Dystrybucja. Z kolei w trakcie warsztatów przeznaczonych dla operatorów sieci dystrybucyjnych, które tradycyjnie zorganizowało
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, przybliżono aktualne zagadnienia dotyczące branży energetycznej, jak systemy AMI, magazynowanie energii czy stosowanie transformatorów SN/nN z podobciążeniowymi przełącznikami zaczepów.
source: Automatyka 11/2017