Energetyka chętnie sięga po rozwiązania automatyki
Aleksandra Szafraniec print
Dziesiąte z serii spotkań specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa energetycznego, czyli konferencja ELGOR 2015, której uczestników od 7 do 9 października 2015 r. gościł Wrocław, była okazją do poruszenia bieżących tematów, wymiany doświadczeń i omówienia prognoz na przyszłość.
Branża energetyczna elastycznie dostosowuje się do potrzeb rynku – to główny wniosek z ostatniej konferencji naukowo-technicznej ELGOR. – Dysponujemy w Polsce wysokim potencjałem projektowym i wykonawczym w zakresie eksploatacji złóż węgla brunatnego. Kadra zarządzająca i inżynierska jest otwarta na innowacje techniczne i bardzo skoncentrowana na zwiększaniu sprawności energetycznej oraz efektywności procesów produkcyjnych. Dostawcy systemów napędowych, automatyki i diagnostyki dostosowują zaś swoje wyroby do konkretnych potrzeb i specyfiki układów mechanicznych – podkreślaRobert Wojniak z firmy Siemens, pomysłodawca konferencji.
W jubileuszowym spotkaniu wzięło udział 170 przedstawicieli sektora wydobywczego oraz kruszyw. W tym roku po raz pierwszy przywołano ideę „cyfrowej kopalni” – to trend wpisujący się w nośny aktualnie temat Przemysłu 4.0.
Uczestnicy wydarzenia, w ramach czterech paneli dyskusyjnych poświęconych tematyce sterowania maszyn, układów napędowych przenośników taśmowych oraz diagnostyce części mechanicznych i elektrycznych, mieli okazję wysłuchać 19 wystąpień.
W pierwszym panelu goście mieli okazję wysłuchać m.in. referatu przedstawicieli KWB Bełchatów na temat modernizacji maszyn podstawowych, a także prelekcji reprezentantów firmy Introsys dotyczącej nowoczesnych form łączności w górnictwie odkrywkowym. Kolejny panel poświęcono przenośnikom taśmowym. Tematykę tę przybliżyli prof. Lech Gładysiewicz z Politechniki Wrocławskiej i dr Piotr Kulinowski z Akademii Górniczo-Hutniczej, zaś rozwiązania dla przemysłu wydobywczego zaprezentowali przedstawiciele firmy Siemens: Grzegorz Drabik i Marcin Walter. Debatę na sali wywołał referat Mariusza Pajkowskiego z firmy Lapp Kabel skupiony wokół odpowiedzi na pytanie: czy istnieją niepalne przewody elektryczne?
W trzecim panelu uczestnicy mogli wysłuchać wykładu Piotra Danielskiego z firmy DB Energy, poświęconego zagadnieniu mechanicznej diagnostyki maszyn z wykorzystaniem analizy widma, a także zapoznać się z przykładami zastosowań urządzeń pomiarowych Siemens działających w trudnych warunkach środowiskowych, o czym opowiadał Jarosław Siemianowski. Ostatni z paneli poświęcono kwestiom bezpieczeństwa, które omówili m.in. Marek Trajdos z LUC – CE Consulting (elementy bezpieczeństwa rozdzielnic i sterownic) i reprezentanci Wyższego Urzędu Górniczego (eksploatacja koparek i środków ochrony przeciwpożarowej).
Ponadto zorganizowano 12 sesji warsztatowych dla inżynierów. Uczestnicy tych ostatnich docenili sposobność uczestniczenia w interaktywnej prezentacji rozdzielnic średniego i niskiego napięcia – możliwości szafy sterowniczej zreferował Witold Kolaj z firmy Siemens. Uwagę zwracał także warsztat łączony firm CE ANIA i Telefonika, dotyczący kabli górniczych.
Podczas wieczornej gali dyrektor Tomasz Haiduk z firmy Siemens oraz Jacek Bogucki, prezes CE ANIA wręczali podziękowania osobom zasłużonym dla powstania i rozwoju konferencji ELGOR. Symboliczną statuetkę otrzymali Robert Wojniak (Siemens), dr Szymon Modrzejewski (Poltegor Instytut), Karol Staworko (Siemens), Marek Trajdos (LUC), Jacek Trykowski (Fugo-Projekt) i Leszek Hertel (KWB Bełchatów). Za wkład merytoryczny dla konferencji organizatorzy dziękowali profesorowi Lechowi Gładysiewiczowi i profesorowi Dionizemu Dudkowi z Politechniki Wrocławskiej, doktorowi Jerzemu Alenowiczowi z Poltegoru Instytut oraz Konradowi Leśniewskiemu z KWB Turów. Pamiątkowe dyplomy otrzymały też firmy komercyjne wspierające konferencję – CE ANIA, Prysmian Group, Fugo-Projekt, Actemium BEA, Lapp Kabel, Partner Serwis. Miesięcznik „Automatyka” był patronem medialnym konferencji.
source: Automatyka 1-2/2016