Fundusz VC PKN Orlen inwestuje w ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa
Materiał prasowy print
PKN Orlen objął część akcji ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Inwestycja jest częścią strategii polskiego giganta w inwestowaniu w podmioty z autorskimi rozwiązaniami mające potencjał ich sprzedaży za granicą. Dla ICsec S.A. jest to kolejny duży inwestor, który wraz z Tauron Polska Energia i PGNiG Ventures powierza środki na rozwój systemów cyberbezpieczeństwa poznańskiej spółki.
ICsec to firma oferująca rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa infrastruktury przemysłowej. Firma skupia się na oferowaniu najnowocześniejszych rozwiązań typu cybersecurity dla strategicznych sektorów takich jak elektroenergetyka, gazownictwo czy wodociągi, jak również do zabezpieczenia linii produkcyjnych i technologicznych, węzłów transportowych czy centrów danych. Rozwiązania oferowane przez ICsec pozwalają chronić zakłady produkcyjne przed cyberatakami – zapewnić ciągłość ich działania, ochronę know-how czy zasobów.
Fundusz Venture Capital Orlenu to największy korporacyjny fundusz tego typu w Polsce. W ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro (pół miliarda złotych) w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania.
– W rozwój firmy zainwestowały wcześniej fundusze grupy Tauron oraz PGNiG, przyspieszając wdrożenie nowych funkcjonalności w systemach cyberbezpieczeństwa, które od podstaw projektujemy i wykonujemy w Polsce, co pozwala nam skrócić łańcuchy dostaw. Obecnie koncentrujemy się na nawiązaniu współpracy z dystrybutorami i partnerami biznesowymi nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Nasze rozwiązania są w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa narodowego, szczególnie w infrastrukturze krytycznej, której zabezpieczenie jest dzisiaj priorytetem na całym świecie. Dziękujemy za zaufanie Zespołowi Orlen VC, jednocześnie cieszymy się, że ICsec działający w branży Cyberbezpieczeństwa jest pierwszą spółką w którą zainwestował Orlen VC – dodał prezes ICsec Robert Juszczyk.
Od początku działalności firma koncentrowała się na opracowaniu własnego rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, które byłoby w pełni polskie - wyprodukowane, zmontowane i skonfigurowane w całości w naszym kraju. Celem Roberta Juszczyka i jego zespołu było przede wszystkim stworzenie oprogramowania i sprzętu „plug and play”, które z łatwością połączy się z każdą krytyczną infrastrukturą, niezależnie od tego, czy będzie to elektrownia, czy kopalnia węgla i niezależnie od tego z jakich technologicznych rozwiązań oferowanych przez dostawców przedsiębiorstwo korzysta. Z czasem firma przyciągnęła lokalnych dużych inwestorów, którzy dostrzegli w niej potencjał i możliwość rozwoju innowacyjnej technologii cyberbezpieczeństwa na lokalnym rynku, co z kolei wzmocniłoby ogólne bezpieczeństwo narodowe.
Robert Juszczyk wyjaśnia, że zaangażowanie w branżę cyberbezpieczeństwa to efekt wcześniejszych doświadczeń zawodowych. – Byłem odpowiedzialny za budowę elektrowni w sektorze energii odnawialnych. Zauważyłem, że na rynku nie ma rozwiązań, które dawałyby mi pełną świadomość sytuacyjną odnośnie tego jaką infrastrukturę posiadam w elektrowni wiatrowej czy biogazowej. Firmy IT proponowały mi jedynie obudowanie infrastruktury tak zwanymi firewallami, a to nie dawało mi informacji na temat tego co de facto dzieje się w środku mojej instalacji. Doświadczenie zawodowe skłoniło mnie nas do tego, żeby zbudować rozwiązanie, które będzie w pełni pokazywało mapę wszystkich urządzeń w infrastrukturze przemysłowej, wszystkich połączeń i ich bezpieczeństwa. Tylko posiadając wiedzę, na temat tego co mamy i z czym się łączymy, jesteśmy w stanie zabezpieczyć infrastrukturę, uporządkować ją i przygotowywać na ewentualne zagrożenia płynące z zewnątrz, które mogą wyrządzić krzywdę instalacji przemysłowej i narazić firmę na przerwanie ciągłości działania – tłumaczy Robert Juszczyk.
Dzięki inwestycji Orlenu firma będzie się dalej rozwijać i dostarczać rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. ICsec zamierza przeznaczyć pozyskane środki m.in. na rozwój zespołu oraz działania sprzedażowe i marketingowe pozwalające na ekspansję spółki.
source: ICsec