Jak przemysł 4.0 skraca cykl produkcyjny?
Materiał prasowy print
Efektem rozpoczętej w drugiej dekadzie XXI wieku czwartej rewolucji przemysłowej jest koncepcja przemysłu 4.0. Jest to nowatorski model wytwarzania, uwzględniający szereg nowoczesnych technologii, takich jak: internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) czy Big Data, które skracają cykl produkcyjny, jednocześnie zwiększając zdolności adaptacyjne firmy do zmieniających się warunków rynkowych. W artykule omawiamy podstawy przemysłu 4.0 oraz wyzwania stojące przed firmami, które dążą do cyfrowej transformacji zgodnej z ideą czwartej rewolucji przemysłowej. Sprawdź!
Przemysł 4.0 - nowa era produkcji
Przemysł 4.0 związany z czwartą rewolucją przemysłową obejmuje zaawansowane techniki i metody organizacji produkcji. Główną rolę odgrywają w nim technologie takie jak internet reczy (IoT), sztuczna inteligencja, analiza dużych zbiorów danych, robotyka oraz chmura obliczeniowa (cloud computing). Dla przykładu IoT umożliwia sprawną komunikację oraz wymianę danych między maszynami i systemami komputerowymi w czasie rzeczywistym. Z kolei sztuczna inteligencja analizuje dane, umożliwiając optymalizację procesów produkcyjnych czy przewidywanie spadku wydajności maszyn.
Jak przemysł 4.0 skraca czas produkcji
Dzięki robotyzacji i inteligentnym systemom produkcyjnym firmy mogą przyspieszać działania produkcyjne.
Roboty wyręczają personel w wykonywaniu powtarzalnych i złożonych operacji, co minimalizuje ryzyko błędów i eliminuje konieczność powtarzania czynności. W rezultacie wzrasta efektywność procesów wytwórczych, co przekłada się na szybszą realizację zamówień i większą wydajność zakładów.
Z kolei czujniki IoT i systemy cyber-fizyczne gwarantują lepszą komunikację między maszynami, umożliwiając skracanie cykli produkcyjnych. Zaawansowane technologie umożliwiają monitorowanie i analizę danych w czasie rzeczywistym, co pozwala szybciej reagować na wszelkie odstępstwa od ustalonych norm produkcyjnych. W efekcie procesy produkcyjne są płynne, co skraca czas realizacji zleceń i zwiększa konkurencyjność firmy.
Z kolei wprowadzenie cyfrowych bliźniaków pozwala na sprawne dostosowywanie procesów produkcyjnych do zmieniających się warunków. Cyfrowe bliźniaki dają możliwość symulacji pracy zasobu (np. gniazda produkcyjnego) w określonych warunkach. Dzięki temu można ocenić w praktyce zdolności wytwórcze stanowiska, jeszcze przed fizycznym rozpoczęciem pracy na liniach produkcyjnych. Wiedza ta umożliwia układanie bardziej wydajnych harmonogramów produkcji, co w efekcie skraca czas produkcji.
Najważniejsze wyzwania na drodze do cyfryzacji przemysłu
Jednak wdrożenie technologii przemysłu 4.0 wiąże się z pewnymi wyzwaniami.
Pierwszym są wydatki, które uwzględniają inwestycje w nowoczesne maszyny i systemy informatyczne, a także koszty integracji tych technologii z firmową infrastrukturą IT. Ponadto przedsiębiorstwa ponoszą również koszty utrzymania i aktualizacji systemów. Warto jednak wiedzieć, że, długoterminowe korzyści wynikające z implementacji technologii przemysłu 4.0 (m.in. zwiększona wydajność i minimalizacja kosztów operacyjnych), rekompensują wspomniany wkład finansowy.
Ważnym etapem wdrażania przemysłu 4.0 jest również szkolenie personelu. Pracownicy powinni zapoznać się z obsługą nowych technologii. Szczególny nacisk warto położyć na umiejętności techniczne potrzebne do skutecznego zarządzania i koordynowania zautomatyzowanych procesów. W związku z tym dobrze, kiedy firmy inwestują w programy szkoleniowe, które pomagają rozwijać nowe kompetencje. To z kolei wymaga czasu, zmiany kulturowej w organizacji oraz adaptacji do podlegającego dynamicznym zmianom środowiska technologicznego.
Zwiększona ilość danych generowanych przez zintegrowane systemy oraz gromadzenie ich w chmurze naraża na cyberataki. Firmy powinny więc inwestować w zaawansowane cyberzabezpieczenia, np. systemy monitorowania sieci. Ochrona informacji powinna być priorytetem dla każdej organizacji wdrażającej technologie przemysłu 4.0.
Przemysł 4.0 - klucz do inteligentnej fabryki
Wdrożenie przemysłu 4.0 zapewnia firmom wiele korzyści, pomagając w utrzymaniu konkurencyjności na rynku. Technologie związane z czwartą rewolucją przemysłową umożliwiają skrócenie cykli produkcyjnych oraz zwiększają wydajność i elastyczność systemów wytwórczych. Dzięki temu firmy szybciej reagują na zmiany rynkowe i realne potrzeby klientów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie niesie za sobą Przemysł 4.0, odwiedź stronę: https://www.streamsoft.pl/produkcja/przemysl-4-0/
source: Streamsoft