Magazyn w Brzeźnicy z czystym gazem dzięki rozwiązaniom ABB
Materiał prasowy print
Po rozbudowie pojemność Podziemnego Magazynu Gazu PGNiG w Brzeźnicy na Podkarpaciu zwiększyła się z 60 do 100 mln m3 gazu.
W ramach umowy z PGNiG SA firma ABB zaprojektowała, dostarczyła, nadzorowała montaż i uruchomiła dwa zestawy agregatów sprężarkowych z systemem sterowania i układami pomocniczymi. W skład zestawów wchodzą jednostopniowe sprężarki tłokowe, zasilone silnikami elektrycznymi o mocy 1030 kW. Napęd wykorzystuje również przemienniki częstotliwości SN produkcji ABB, które dzięki regulacji prędkości zwiększają oszczędność energii.
Kontrakt na kompleksową usługę dla PGNiG został zawarty w grudniu 2012 roku. Wartość zamówienia wynosiła prawie 15 mln złotych. Rozbudowa magazynu ruszyła dwa lata temu, a w sierpniu br. inwestycja została oddana do eksploatacji.
Zastosowane w magazynie gazu urządzenia ABB są nowością na rynku. W układzie sprężania wykorzystano bowiem bezsmarową sprężarkę tłokową. – Dzięki temu rozwiązaniu zatłaczany do magazynu gaz zostaje pozbawiony mikrocząsteczek olejowych, czyli zanieczyszczeń. Ponadto nie ma też ryzyka utraty ciśnienia podczas procesu filtracji, co przekłada się na zwiększenie ciśnień zatłaczania gazu do magazynu – tłumaczy Sławomir Cieślak, kierownik odpowiedzialny za projekt w ABB.
Dzięki rozbudowie, w ramach której instalację wyposażono m.in. w nową tłocznię gazu, zwiększyła się zarówno pojemność czynna magazynu (do 100 mln m3), jak i moc zatłaczania i odbioru gazu (do 1,44 mln m3 na dobę). Prace modernizacyjne obejmowały także wymianę wszystkich urządzeń technologicznych, które były eksploatowane przez 30 lat. Inwestycja kosztowała łącznie 71 mln złotych, a jej głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w regionie.
Dla ABB to jedno z najważniejszych zamówień w biznesie ropy i gazu w ostatnich latach. – Kompresory gazu stały się produktem strategicznym w naszym obszarze ropy i gazu. Liczymy na kolejne zlecenia, nie tylko w kraju, ale też na świecie. Mamy tu na myśli głównie rynki na Bliskim Wschodzie, w Rosji, Afryce i Kazachstanie – podsumowuje Robert Szczotka, dyrektor biznesów Dywizji Automatyki Procesowej ABB w Polsce.
source: ABB