Nowe rozwiązania w prasach do proszków
Materiał prasowy print
W branży pras do proszków została wprowadzona technologia napędowa z silnikami serwoelektrycznymi i śrubami kulowymi. Technologia ta zastąpiła dominujące wcześniej napędy hydrauliczne, które pozostały niezbędne w seriach pras przeznaczonych do prasowania z większymi siłami. W nowych rozwiązaniach wykorzystano łożyska NSK.
W nowej technologii proces prasowania jest wykonywany z większą precyzją. System może być pozycjonowany z dokładnością do 1 µm, tj. 1/1000 mm. Osiągnięto też bardzo dużą powtarzalność ustawienia osi. Cały proces prasowania jest w pełni kontrolowany, między innymi po to, aby poprawić jednorodność prasowanego materiału w czym bardzo dużą rolę odgrywa precyzyjna synchronizacja ruchów. Nawet drobna przerwa lub nieregularność w procedurze, stwarza ryzyko pęknięcia prasowanych elementów podczas spiekania lub wystąpienia błędów wymiarowych na skutek zmian podczas kurczenia.
Śruby kulowe do wymagających zastosowań
Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie serwonapędu z nowymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Za ruchy liniowe prasy i za wynikający z tego wzrost nacisku w formie odpowiadają wytrzymałe śruby kulowe serii HTF, produkowane przez firmę NSK. Skrót HTF oznacza „High Tough Force”, co odzwierciedla kluczowe właściwości tych napędów, opracowanych w celu dostarczenia alternatywnego w stosunku do napędów hydraulicznych napędu elektromechanicznego.
Śruby kulowe serii HTF zapewniają bardzo duże prędkości przejść – tj. krótkie czasy cykli – w połączeniu z dużą precyzją. Jednocześnie przenoszą bardzo duże siły osiowe. Ich opatentowana geometria została zaprojektowana tak, aby rozkładać siły osiowe równo na wszystkie pracujące kulki. W połączeniu z technologią separatora (separacji kulek), zapobiega to przedwczesnemu zużyciu układu i gwarantuje bardzo dużą niezawodność.
– Program HTF oferuje różne opcje dotyczące ugięcia, średnicy, wariantów skoku i koncepcji uszczelnienia. Uzupełnieniem są łożyska do podparcia śruby kulowej i prowadnice liniowe oferowane także w wysoce wytrzymałych łożyskach kulkowych serii TAC i prowadnicach serii RA. Oznacza to, że NSK jest jedyną firmą, która dostarcza kompletny mechaniczny układ przeniesienia napędu z jednego źródła i idealnie dopasowuje poszczególne jego elementy – mówi Mirosław Jaroszka, Menedżer Wsparcia Technicznego Europy Środkowo-Wschodniej w NSK Polska
Znacznie większa precyzja
Sekwencja robocza prasy, która zazwyczaj wykonywana jest w cyklu trwającym około 3 sekundy, jest bardzo prosta. Na początku forma jest wypełniania materiałem prasowanym – sproszkowanym węglikiem metalu, zazwyczaj mieszanką tungstenu i kobaltu. Dwie części formy (górna i dolna) są następnie zbliżane do siebie, co powoduje sprasowanie proszku. Prasowana część otrzymuje kształt, a później umieszczana jest na taśmie spiekalniczej i przenoszona do pieca spiekalniczego. Technologia prasowania proszków jest szeroko wykorzystywana przy produkcji m. in. narzędzi do obróbki metalu, takich jak wiertła i węglikowe płytki skrawające.
– Szczególnie ważne dla użytkowników pras do proszków jest uzyskanie komponentów jak najbardziej zbliżonych do ostatecznego kształtu. Dzięki precyzyjnemu prasowaniu mogą ograniczyć późniejsze prace związane z wykańczaniem, które w przypadku pracy na bardzo twardych elementach (służących później do obróbki metali) są wyjątkowo skomplikowane – mówi Mirosław Jaroszka.
Układy elektromechaniczne zastępują układy hydrauliczne
Tendencja do zastępowania używanych wcześniej napędów hydraulicznych przez serwonapędy ze śrubami kulowymi obserwowana jest także w innych obszarach zastosowań. Z tego powodu znani producenci maszyn do wtryskowego formowania tworzyw sztucznych i obrabiarek używają serii HTF firmy NSK i są w stanie osiągać większą kontrolę stosownych procesów, jak również znaczące oszczędności energii. Ponadto, śruby kulowe pracują niezawodnie zapewniając kontrolę i dynamikę procesów jeszcze długo po osiągnięciu granic przez układy hydrauliczne.
source: NSK