Przepis na sukces targów ITM INDUSTRY EUROPE
Materiał prasowy print
Kalejdoskop nowych rozwiązań dla przemysłu, technologie addytywne, panele dyskusyjne, warsztaty z robotyzacji a także widowiskowe pokazy i premiery produktowe - to wszystko czeka spragnionych aktualnych trendów w przemyśle na targach ITM INDUSTRY EUROPE. Wydarzenie, które jest najważniejszym spotkaniem liderów branży w tej części Europy potrwa cztery dni od 31 maja do 3 czerwca. Program zapowiada się imponująco a część wystawców już zdradza co pokaże na swoim stoisku.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE wracają do tradycji spotkań w ciepłej, czerwcowej aurze a także do imponującego metrażu ekspozycji, która w tej edycji zajmie łącznie aż pięć pawilonów.
– Czujemy tę niesamowitą energię i stan wyczekiwania na targi. Do grona wystawców cały czas dołączają nowi. Spodziewamy się ponad czterystu firm zarówno z kraju jak i z zagranicy. Jeśli do tego dodać bogaty program wydarzeń towarzyszących to mamy gotowy przepis na dobrze spędzony czas dla wszystkich zainteresowanych innowacjami w przemyśle – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.
Technologie addytywne
Z inicjatywy wystawców i partnerów związanych z targami 3D SOLUTIONS, cała ekspozycja technologii addytywnych została w tym roku przeniesiona do flagowej oferty targów ITM INDUSTRY EUROPE. Do dyspozycji zwiedzających podobnie jak w latach ubiegłych będą m.in.: prezentacje drukarek 3D, wydruków, skanerów 3D, konsultacje i możliwość zapoznania się z nowymi trendami „na żywo”. Zainteresowani potencjałem technologii przyrostowych będą mogli obejrzeć nowości z tej dziedziny w ramach ekspozycji ITM Industry Europe. Na zwiedzających czekają nie tylko premiery produktów prezentowane na stoiskach, ale także specjalne pokazy.
Przemysł coraz wyraźniej dostrzega korzyści z zastosowania druku 3D w swojej działalności. Technologie przyrostowe podobnie jak skanery 3D stały się nieodłącznym elementem wyposażenia zarówno małych biur projektowych jak i dużych fabryk.
– Część wystawców ITM INDUSTRY EUROPE w swoich zakładach produkcyjnych już korzysta z technologii skanowania i druku 3D. Dzięki temu mają możliwość uzyskania części zamiennej w dużo krótszym czasie niż metodami tradycyjnymi. Technologie, materiał i system dostosowany jest do konkretnych potrzeb produkcyjnych. Pandemia, problemy z łańcuchem dostaw przyśpieszyły ten procesy. Druk 3D stał się alternatywą pozwalającą wytwarzać poszczególne elementy bezpośrednio w fabrykach. Wsłuchując się w głosy branży postanowiliśmy w tym roku ekspozycję prezentowaną do tej pory na wydzielonej przestrzeni 3D Solutions jeszcze silniej połączyć z przemysłem. Dlatego w tym roku technologie addytywne będą bardzo istotną częścią ekspozycji targów ITM INDUSTRY EUROPE – dodaje Anna Lemańska-Kramer.
W trakcie targów zaplanowano nie tylko ekspozycję firm z branży druku 3D, ale także ciekawy program wydarzeń i pokazów związanych z technologiami przyrostowymi.
Trendy druku 3d
O teraźniejszości i przyszłości druku 3D opowie Andrzej Burgs, CEO i Prezes Zarządu SYGNIS SA - jednej z niewielu spółek z rynku New Connect, które wykorzystują technologie addytywne do akceleracji innowacyjnych projektów w sektorze deeptech. Podczas prelekcji firmy SYGNIS SA zostaną poruszone wątki najbardziej obiecujących trendów w wykorzystaniu możliwości druku przestrzennego w rozwoju nowych technologii hardware, biotechnologii, nanotechnologii i energetyki. Panel pt.: "Techniki addytywne w służbie ludzkości. Jak szybciej osiągnąć przełomowe wyniki badań w zróżnicowanych dziedzinach nauki?" zostanie zorganizowany podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE 1 czerwca o godz. 11.00.
Premierowe skanowanie
Podczas targów ITM Industry Europe firma SMARTTECH premierowo zaprezentuje najnowsze rozwiązanie do kompleksowej kontroli jakości obiektów wielkogabarytowych – SMARTTECH3D Photogrammetry. To pierwszy taki pokaz w Polsce i cztery dni niezapomnianych wrażeń.
Prezentowane rozwiązanie to przenośny współrzędnościowy system pomiarowy oparty o analizę fotografii cyfrowych. Tworzy on trójwymiarową mapę markerów rozmieszczonych na obiekcie. Mapa ta może być użyta bezpośrednio do procesów kontroli jakości, lub powiązana z pomiarem optycznym. Dzięki pełnej integracji ze skanerami SMARTTECH3D system umożliwia skanowanie kluczowych elementów wysokogabarytowych obiektów z dużą dokładnością w tym samym układzie współrzędnych. Daje to możliwość kompleksowej kontroli jakości całego obiektu wielkogabarytowego (mapa markerów) oraz szczegółowej analizy wybranego fragmentu (skan 3D).
– Włączenie fotogrametrii do procesu skanowania 3D pozwala na połączenie skanowania w wysokiej rozdzielczości z ogólną kontrolą jakości wymiarów przy jednoczesnym skróceniu czasu pozyskania danych. Całościowy model uzyskujemy w postaci mapy markerów, skupiając się na newralgicznych częściach obiektu tworząc wysokorozdzielcze skany 3D. Dzięki takiemu podejściu oszczędzamy do 60% czasu podczas kontroli wymiarowej, a co za tym idzie redukujemy koszty i zwiększamy efektywność pracy – podkreśla Anna Gębarska, Dyrektor Zarządzająca SMARTTECH.
SMARTTECH3Dmeasure z aktywnym modułem fotogrametrii gwarantuje pełną integrację wszystkich procesów przy pomocy jednego oprogramowania. Pokazy będą realizowane przez cztery dni trwania targów.
Wyścigowy bolid nie tylko dla Kubicy
W tej edycji ITM INDUSTRY EUROPE na pewno nie zabraknie niezapomnianych przeżyć. O jedno z nich zadba firma ITA, która przygotowuje wyjątkowy pokaz skanowania bolida wyścigowego przy użyciu laserowych skanerów 3D Creaform, obrazujący proces akwizycji i obróbki danych na potrzeby inżynierii odwrotnej. Jak przekonują eksperci ITA w tym roku firma położyła szczególny akcent na prezentację korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań zautomatyzowanych.
– Zaznajomimy uczestników targów z najnowszymi trendami w metrologii przemysłowej oraz automatyki pomiarowej. Pokażemy też najnowsze osiągnięcia we współczesnych systemach narzędziowych. W tym roku położyliśmy szczególny akcent na prezentację korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań zautomatyzowanych – czytamy w komunikacie ITA.
Wystawca oprócz wyścigowego bolida pokaże również integrację precyzyjnego robota przemysłowego Meca500 oraz zautomatyzowany pomiar za pomocą wieloczujnikowego układu laserowych czujników Gocator firmy LMI.
Czas bliźniaków cyfrowych i robotów
Bliźniak cyfrowy – jeszcze wizja czy rzeczywistość?, Prognoza kierunków rozwoju robotyzacji w Polsce, Sposoby finansowania procesu robotyzacji przedsiębiorstwa - to tematy panelu zorganizowanego 2 czerwca przez DBR77 na Scenie Industry Next. Oprócz dawki wiedzy teoretycznej nie zabraknie także praktycznych warsztatów przygotowanych przez ekspertów DBR77. Poruszą oni dwa istotne tematy, które wpisują się w aktualne trendy automatyzacji przedsiębiorstw. Podczas pierwszego z nich pt.: ”Ulga na robotyzację” uczestnicy dowiedzą się jak wygląda proces uzyskania takiej ulgi oraz poznają korzyści i sposoby jej obliczenia. Z kolei kolejny warsztat pt.: „Analiza opłacalności inwestycji w robotyzację” jest przeznaczony dla wszystkich osób oraz firm (produkcyjnych i integratorskich) chcących poznać metody oraz narzędzia zarówno finansowe jak i operacyjne inwestycji w robotyzację.
Ponadto firma DBR77 bazując na wirtualnych modelach czołowych dostawców robotów oraz wyposażenia zakładów produkcyjnych, będących Partnerami DBR77 stworzy w tym roku na targach wyjątkową, przestrzeń - strefę wirtualnego zakładu – „Future is now. Virtual production plant by DBR77”. Każdy uczestnik będzie mógł obejrzeć z bliska i zapoznać się z procesami takimi jak sortowanie, pakowanie, pick&place, montaż czy paletyzacja dokładnie tak, jakby znajdował się w zakładzie produkcyjnym.
Cała hala została zaprojektowana w Studio 3D, autorskim narzędziu online Platformy Robotów DBR77, które wykorzystuje technologię przeznaczoną do tworzenia najlepszych gier komputerowych.
Wystawcy zdradzają swoje plany
Co nowego zobaczymy na targach? Czym zaskoczą nas wystawcy? - to pytania, które najczęściej zadają sobie goście ITM INDUSTRY EUROPE. Firmy co roku podnoszą poprzeczkę coraz wyżej. Nie wszyscy odkrywają karty przed targami, ale część z nich już teraz zdradza plany swojej aktywności.
Obecność COMARCH na targach to nie tylko okazja do zapoznania się z ofertą sprzedażową rozwiązań Przemysłu 4.0, ale także szansa na poznanie realnej wartości z ich wdrażania. Skuteczność implementacji rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 została poparta udanymi wdrożeniami u dotychczasowych klientów. – Na ITM INDUSTRY EUROPE podzielimy się kulisami wdrożeń, ale także przeprowadzimy indywidulane rozmowy z osobami zainteresowanymi. Podczas wizyty na naszym stanowisku będziecie okazja zobaczyć demo aplikacji Industry 4.0 oraz Asset Tracking oraz poznać szacunkowe koszty wprowadzenia takich zmian w swoich firmach. Przedstawimy w jaki sposób działamy i jak krok po kroku możemy wprowadzić biznes w stronę Przemysłu 4.0. – zapowiada Sebastian Gleń, IoT Business Development Manager Comarch.
Eksperci Comarch, pierwszego dnia targów wezmą udział w wykładach Sceny Trendów dla Przemysłu usytuowanej w pawilonie 3. Przedstawią skuteczne sposoby na digitalizację przedsiębiorstw produkcyjnych.
Z kolei Firma ARCO, która jest dystrybutorem renomowanych i cenionych producentów narzędzi do obróbki metali na targach ITM będzie obecna jako przedstawiciel znanych na świecie firm: Hainbuch, Lehmann, HEULE, WTO, HWR, BILZ, Diatec, H. Bilz, UC Tools. Każda z nich zaznaczyła swoją pozycję na rynku dzięki bezkompromisowej jakości oferowanych produktów.
– Obecne trendy rynkowe stawiają na możliwie najwyższą bezobsługowość. Automatyzujemy procesy licząc na to, że cykl produkcyjny będzie od nas wymagać jedynie niewielkich korekt co jakiś czas. Te trendy od wielu lat kultywowane są przez naszych partnerów, którzy skupiają się na długofalowej powtarzalności żądanych cech swoich produktów. To daje nam pewność, że automatyzacja faktycznie może być bezobsługowa – mówi Joanna Rudenko z ARCO.
Firma DESPOL TECHNIKI MONTAŻOWE Sp. z o.o. na żywo zaprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania i urządzenia w zakresie technologii montażowych i inteligentnych systemów automatyki.
– Podążamy za światowymi trendami i wspieramy naszych klientów w realizacji idei inteligentnego zakładu. Na naszym stoisku znajdą się m.in.: robot 6-osiowy z zamontowanym automatycznym podajnikiem do wkrętów, urządzenie testujące hamulce elektryczne w silnikach elektrycznych z użyciem kluczy DC i autorskiego oprogramowania, jak również automatyczne podajniki do śrub i wkrętów do pracy ręcznej i automatycznej, wkrętarki elektryczne DC z tensometrycznym przetwornikiem siły w wykonaniu kablowym i akumulatorowym, a także ramiona reakcyjne z systemem detekcji pozycji czy też znakowarki laserowe. Nasz wykwalifikowany i doświadczony zespół inżynierski z przyjemnością przedstawi działanie i omówi wszelkie kwestie techniczne – zapowiada Maciej Jaworski, Prezes Zarządu Despol Techniki Montażowe Sp. z o.o.
MATRIX MACHINE TOOL (Coventry) Ltd, z Wielkiej Brytanii, przedstawi przykładowe maszyny do szlifowania gwintów i kół zębatych. Firma ma ponad 100 letnie doświadczenie w budowie precyzyjnych maszyn CNC i urządzeń pracujących na całym świecie.
Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się również z ofertą firmy S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne, na której stoisku goście targowi będą mogli zapoznać się m.in. z narzędziami do okrawania XEBEC, wygładzania BRM Brush Research Manufacturing, obróbek kształtowych BRIGHETTI MECCANICA i REV TOOLS oraz nagniatakami YAMATO, skanerami automatycznej identyfikacji IOSS oraz produktami do znakowania powierzchni.
– Zaprezentujemy próbkę możliwości jednej z przodujących marek znakowarek firmy BORRIES. Będzie również możliwe zapoznanie się z produktami firmy ADVANEX do wzmacniania gwintów lub zabezpieczeń nakrętek przed odkręceniem, okrawarkami ostrzowymi MICHIGAN, europejskimi dłutownicami do metalu CAMS, frezami składanymi POLLEDRI oraz narzędziami ściernymi REX-CUT. Posiadamy również ciekawe wyposażenie do automatyzacji produkcji, jak np. wrzeciona napędowe do robotów MANNESMANN DEMAG lub urządzeń specjalizowanych oraz wiele narzędzi wykorzystywanych między innymi w przemyśle obronnym, lotniczym i automotive. Ciekawym zakresem naszej oferty są centra obróbcze do obróbki wielkogabarytowej firmy PAMA stosowane m.in. w sektorze obronnym, energetycznym, lotniczym i maszynowym – zdradza szczegóły Adam Paczuski, Dyrektor handlowy S.T.M..
Z kolei VISIMIND zaprezentuje na targach- wielowiązkowe skanery laserowe Velodyne dla potrzeb intralogistyki, nowy skaner kierunkowy Velarray dla robotyki i autonomicznego transportu a także rozwiązanie software o nazwie "Vella Development Kit" do teledetekcji i klasyfikacji obiektów znajdujących się w ruchu.
Automatyzacja to od dłuższego czasu dominujący trend w nowoczesnych firmach branży przemysłowej, w który wpisuje się także oferta METAL TEAM. – Podczas tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE skupiamy się wokół automatyzacji procesów obróbczych. Tworzenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji to jeden z kierunków naszej działalności, który z sukcesem realizujemy od wielu lat. W tym roku zaprezentujemy dwa systemy załadunku typu REXIO naszego projektu. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentujemy automat tokarski Miyano model ANX 42SYY z innowacyjną technologią łamania wióra LFV, dwoma głowicami rewolwerowymi wyposażonymi w osie Y z możliwością jednoczesnej pracy 4 narzędziami na obu głowicach. Drugą nowością na polskim rynku jest automat wzdłużny Cincom L20 XII ATC marki Citizen wyposażony w automatyczny zmieniacz narzędzi z osią B. Maszyna ta gwarantuje wszechstronność centrum tokarskiego w połączeniu z szybkością automatu wzdłużnego – mówi Andrzej Janicki, prezes firmy METAL TEAM.
Podczas obróbki wiórowej metali kluczowym czynnikiem umożliwiającym pełne wykorzystanie możliwości narzędzi jest prawidłowe obliczenie parametrów procesu skrawania. Uczestnicy targów, którzy będą chcieli zaczerpnąć wiedzy od lidera branży mogą wziąć udział w wykładzie firmy SANDVIK COROMANT na Scenie Trendów dla Przemysłu. Eksperci 1 czerwca o godz. 12.30 przybliżą temat pt.: „Zrównoważona obróbka skrawaniem metali: z korzyścią dla ludzi, planety i zysku”.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast. Targom towarzyszyć będzie także dwudniowy Kongres INDUSTRY NEXT (31.05-1.06.2022).
source: Grupa mtp