SPS IPC Drives wyznacza trendy w automatyce
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) print
Jak co roku, pod koniec listopada, Norymberga na kilka dni stała się światowym centrum spotkań i rozmów ekspertów i praktyków rynku automatyki kontrolno-pomiarowej i elektroniki, a także areną prezentacji nowinek z tej dziedziny. Ostatnia edycja mogących pochwalić się ponad ćwierćwiekową już tradycją targów SPS IPC Drives odbyła się pod znakiem wszechobecnego dziś tematu automatyzacji przemysłu oraz dyskusji na temat możliwych kierunków rozwoju.
Dwudziesta szósta edycja jednej z najważniejszych imprez targowych w Europie zgromadziła 1668 wystawców z 45 krajów i ponad 64 000 gości, wśród których znalazło się wielu przedstawicieli świata automatyki, a także studentów kierunków technicznych. Technologie i produkty, zaprezentowane w trakcie trwającej od 24 do 26 listopada 2015 r. imprezy, są zapowiedzią trendów, jakie będą dominowały w 2016 r. i mogą stanowić ważny impuls do rozwoju gospodarczego w sektorze automatyzacji przemysłu. Trzy dni targowe były okazją do wymiany informacji na temat aktualnych tendencji i nowoczesnych technologii w branży automatyki i przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze.
Wystawcy prezentowali swoje innowacje produkty i rozwiązania w 14 halach wystawienniczych. Powierzchnia targów po raz kolejny została zwiększona – tym razem do 122 800 m2 – i została zapełniona w całości. Wzrósł również (do 32%) udział wystawców spoza Niemiec – ich liczba w ostatniej edycji SPS IPC Drives osiągnęła wartość 534. Najwięcej wystawców, podobnie jak w latach ubiegłych, pochodziło z Włoch, Chin, Szwajcarii, Austrii oraz USA.
Przemysł 4.0, IT i Smart Factory pod jednym dachem
W czasie targów co roku odbywa się wiele konferencji towarzyszących i spotkań z ekspertami. Podczas edycji 2015 organizatorzy zaproponowali odwiedzającym nowe wystawy i wydarzenia. W hali 3A otworzono Industrie 4.0 Area, gdzie królowała tematyka poświęcona zagadnieniom Przemysłu 4.0. Dodatkowo utworzone zostały obszary „Automation meets IT” – w tym miejscu prezentowano rozwiązania IT opracowane na potrzeby automatyki i prowadzące do „Cyfrowej fabryki przyszłości” – oraz „MES goes
Automation”, gdzie przybliżono sposób obsługi zamówień i optymalizację procesów produkcyjnych realizowanych za pomocą systemów MES (ang. Manufacturing Execution Systems). Na specjalnej wystawie SmartFactoryKL zostały zgromadzone produkty i rozwiązania dla „inteligentnej fabryki”.
Jak co roku w czasie targów odbywały się fora zorganizowane pod szyldem stowarzyszenia niemieckich inżynierów VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e.V.) oraz stowarzyszenia niemieckich elektryków i producentów elektroniki ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie e.V.). W czasie trzech dni odbyło się 35 paneli dyskusyjnych, podczas których poruszano najistotniejsze tematy dotyczące rozwoju przemysłu.
Nowoczesne produkty i rozwiązania przyszłości
Targi SPS IPC Drives są doskonałą platformą do prezentacji nowoczesnych rozwiązań, zarówno z zakresu infrastruktury sprzętowej, jak i oprogramowania. W ostatniej edycji wiele miejsca poświęcono również produktom i systemom związanym z Przemysłem 4.0. Poniżej przybliżamy wybrane nowości.
Pod znakiem integracji
„Nasze kompetencje. Twoje korzyści.„ – tak brzmiało hasło przewodnie firmy Rittal. Na stoisku zaprezentowano nowe spojrzenie na proces tworzenia wartości w produkcji urządzeń sterowniczych i rozdzielczych. Na powierzchni 1200 m² przedstawiono rzeczywisty zakład produkcyjny z uwzględnieniem problemów towarzyszących produkcji aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz scenariusze stosowane w konkretnych sytuacjach w codziennej praktyce – od projektowania urządzeń, przez zamawianie komponentów, dostawę i wyposażenie, aż po okablowanie oraz montaż końcowy i uruchomienie. Zwiedzający mogli zapoznać się z różnymi rozwiązaniami, począwszy od inżynierii, przez technikę systemową, aż po rozbudowę systemu wraz z automatyzacją produkcji. W centrum tego łańcucha, jako element łączący, znajdował się wirtualny prototyp szafy sterowniczej.
Z kolei dział Wireless firmy.steute zaprezentował w trakcie targów nową platformę sWave.NET – umożliwiającą integrację urządzeń radiowych z infrastrukturą IT użytkowników końcowych.
Firma igus natomiast skupiła się na prezentacji pełnej gamy przewodów do różnych aplikacji. Najważniejszą nowością były przewody do aplikacji skrętnych, zgodne ze standardem CAT7. Oferowane przez firmę przewody z rodziny CFROBOT gwarantują bezpieczeństwo i szybkie przenoszenie podczas eksploatacji nawet przy najwyższych wymaganiach mechanicznych.
Z kolei z myślą o aplikacjach, w których mamy do czynienia ze skomplikowanymi sekwencjami ruchów (np. w robotach) i które wymagają coraz bardziej elastycznych przewodów skrętnych lub trójwymiarowych igus zaprezentował przewody chainflex ROBOT dla prowadników kablowych triflex R, które są odporne na skręcanie na stałym odcinku o długości do 1 m i kącie 180° co najmniej przez trzy miliony cykli.
Bezpieczeństwo w automatyce
„Automatyzujemy. Bezpiecznie” – pod takim hasłem prezentowała swoje rozwiązania firma Pilz. Pokazała ona model przedstawiający efektywny sposób wykorzystania systemu sterowania PSS 4000 do podziału złożonych, rozproszonych systemów na mniejsze moduły. Oprócz gamy kompletnych rozwiązań bezpieczeństwa i automatyzacji można było zobaczyć także nowe oprogramowanie HMI do wizualizacji sieciowej – PASvisu. Może ono być stosowane zarówno do wizualizacji stanów maszyn i urządzeń, jak i do aktywnego sterowania i obsługi firmy.
Jako członek inicjatywy SmartFactory KL firma Pilz była również obecna na wydarzeniu o tej nazwie, w trakcie którego prezentowano opracowaną wraz z innymi firmami linię produkcyjną, pokazującą działanie platformy Industry 4.0. W modelu został zastosowany moduł magazynowy firmy Pilz, w którym wykorzystano systemy sterowania, różne rodzaje czujników, technologię napędów, podzespoły infrastruktury sieciowej oraz systemy obsługi i wizualizacji Pilz.
Nowych produktów z zakresu bezpieczeństwa nie zabrakło również na stoisku firmy Schmersal. Najważniejszymi z nich były blokada bezpieczeństwa AZM 400 oraz nowy moduł bezpieczeństwa z serii SRB-E. Blokada AZM 400 może pracować na bardzo dużych, zautomatyzowanych osłonach bezpieczeństwa, np. w centrach obróbczych CNC. Zbudowana jest z wykorzystaniem czujników elektronicznych oraz rygla napędzanego silnikiem elektrycznym. Z kolei aktywator jest wyposażony w znacznik RFID i otwór, w który wprowadzany jest rygiel. Bezpieczne zaryglowanie uzyskuje się po wprowadzeniu rygla w otwór aktywatora na odpowiednią głębokość. W tym stanie blokada osiąga siłę ryglowania 10 000 N.
Na rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa skupiła się także firma Sick, która zademonstrowała dwa nowe produkty: deTec4 Prime i microScan3. Pierwszy z nich to nowa kurtyna świetlna o smukłej, kompaktowej konstrukcji, łącząca w jednym urządzeniu właściwości kilku różnych modeli i realizująca dodatkowe funkcje. Drugi produkt – nowy laserowy skaner bezpieczeństwa microScan3 spełnia rygorystyczne międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i wyznacza standardy dla indywidualnego bezpieczeństwa i wydajności.
Napędy napędzają lepsze jutro
Targi SPS IPC Drives były pierwszym wydarzeniem, na którym przedstawiono produkty Vacon pod marką Danfoss Drives. Obok nich prezentowane były produkty VLT. Wśród nowych rozwiązań były m.in. VLT Midi Drive – przetwornica częstotliwości zapewniająca wysoką wydajność, bezpieczeństwo funkcjonalne oraz elastyczną komunikację przez magistralę, Vacon 100 oraz zintegrowany kontroler ruchu (IMC) dla VLT AutomationDrive FC 302. – Oczekiwania były wysokie i jestem dumny, iż mogę powiedzieć, że stoisko i konferencja prasowa, wypełnione po brzegi gośćmi, były naprawdę wielkim sukcesem. Wszyscy nasi klienci byli podekscytowani ekspozycją Danfoss Drives i naszą ofertą, a nasz zespół ekspertów – których doświadczenie w dziedzinie napędów w latach daje w sumie czterocyfrową liczbę – wyraźnie pokazał, jak lepsze jutro jest napędzane przez napędy – mówił Heikki Hiltunen, Senior Vice President oraz dyrektor sprzedaży, marketingu i serwisu w Danfoss Drives.
Inteligentna produkcja
Firma Phoenix Contact prezentowała swoje produkty pod hasłem „Solutions for the future”. Zwiedzający mogli zapoznać się z rozwiązaniami wpierającymi inteligentną produkcję przyszłości na przykładzie rzeczywistej aplikacji, a stoisko zostało podzielone na kilka wysp tematycznych, takich jak Przemysł 4.0 i produkcja maszyn, bezpieczeństwo i ochrona, komunikacja przemysłowa, wizualizacja i technika sterowania oraz inteligentne proste systemy instalacyjne. Wśród nowości można było zobaczyć m.in. system I/O Axioline F do szafy sterowniczej (IP20) w standardzie zgodnym z wymaganiami normy IEC 61850, wielokanałowe elektroniczne wyłączniki urządzeń CBM czy wysokoprądowe złączki sprężynowe klatkowe PTPOWER.
Kilka bardzo ciekawych i innowacyjnych propozycji przedstawiła firma B&R. Jedną z nich było nowe rozwiązanie HMI – mapp View, wykorzystujące w pełni potencjał technologii web w środowisku programistycznym Automation Studio. Za pośrednictwem mapp View użytkownik otrzymuje narzędzia, jakich potrzebuje, aby stworzyć wydajne i intuicyjne w obsłudze rozwiązania HMI działające w sieci – bez konieczności znajomości HTML5, CSS lub JavaScript.
Inne ciekawe i nowatorskie rozwiązania przedstawiane na stoisku B&R to m.in. nowa generacja pulpitów operatorskich Automation Panel 500 na wysięgnikach ze stopniem ochrony IP65, a także innowacyjne rozwiązania bezpieczeństwa – ultrakompaktowe sterowniki X20, wykorzystujące inteligentne siatki świetlne (Intelligent Light Grids).
Kolejnym interesującym rozwiązaniem zaprezentowanym przez firmę B&R, we współpracy z Comau, jest technologia openROBOTICS. Współpraca pozwala otworzyć się na nowe wymiary integracji robotyki dla maszyn i linii produkcyjnych. Rozwiązanie jest dostosowane do całej gamy robotów Comau o udźwigu od 3 kg do 650 kg, a dzięki technologii mapp View każdy robot może być idealnie zsynchronizowany z oprogramowaniem urządzenia.
Firma Beckhoff zaprezentowała w trakcie targów szereg nowości produktowych dla komputerowych systemów sterowania opartych na technologii EtherCAT, a wśród nich rozwiązania pozwalające zredukować koszty montażu i materiałów w kilku prostych krokach: CP-Link 4 dla paneli operatorskich i technologię OCT (One Cable Technology), która łączy moc z informacją zwrotną w standardowym kablu do silnika. Kolejną nowością jest rozwiązanie TwinCAT HMI zintegrowane z oprogramowaniem Visual Studio. To nowe podejście do tworzenia niezależnych interfejsów użytkownika w kilku prostych krokach bez programowania. Kolejną nowością są moduły TwinCAT dla projektów Industry 4.0 i IoT oraz nowoczesny system transportowy XTS z nowymi funkcjami i dostosowany do kolejnych aplikacji.
Zintegrowane rozwiązania dotyczące Industry 4.0 cieszyły się także dużym zainteresowaniem na stoisku firmy SICK. Przedstawiono je na czterech różnych eksponatach w typowych zastosowaniach produkcyjnych. Czujniki na wyświetlaczu pokazywały, jak inteligentne wykorzystanie danych z czujników może zwiększyć elastyczność i wydajność aplikacji. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu rozwiązania firmy IBM, dane były w czasie rzeczywistym agregowane w chmurze, a równolegle były realizowane różne usługi sieciowe, co pokazało możliwości, jakie daje w pełni zintegrowane rozwiązanie on-line.
Punktem kulminacyjnym Industry 4.0 był robot wyposażony w technologię czujników Sick, który na oczach zwiedzających grawerował spersonalizowane kubki. Grawerowany tekst był najpierw wpisywany w znacznik RFID, następnie robot z odległości 3 m sczytywał tekst i rozpoczynała się praca lasera. Demonstracja ta miała na celu pokazanie, jak ważnym elementem będą w najbliższej przyszłości rozwiązania gwarantujące bezpieczną współpracę człowieka z robotem.
Produkcja często nie jest na tyle elastyczna, by łatwe było jej dostosowanie do szybko zmieniających się wytwarzanych produktów. Copa-Data wspólnie z firmą Wago zaprezentowała rozwiązanie tego problemu, pozwalające na efektywne tworzenie półproduktów i szybszą modyfikację sprzętu, tak aby spółki działające w przemyśle przetwórczym mogły szybciej reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe.
Uwagę zwiedzających przyciągało stoisko Siemens zajmujące jedną z hal targowych. Tradycyjnie towarzyszył mu tłum ludzi testujących rozwiązania ze wszystkich sztandarowych grup produktowych. Całość została podzielona na kilkanaście grup tematycznych, poczynając od techniki napędowej (SINAMICS S120, SIMOTICS S-1FG1), przez systemy efektywności energetycznej i komunikacji, aż po oprogramowanie (TIA Portal) i rozwiązania z zakresu fabryki przyszłości. W każdym z tych miejsc Siemens prezentował nowe produkty i rozwiązania. Do najciekawszych można zaliczyć model linii produkcyjnej do butelkowania i pakowania. Stanowisko miało na celu zaprezentowanie, jak producenci OEM mogą skorzystać na digitalizacji w zakresie symulacji i kontroli. Indywidualne sterowanie oraz samo-napędzane nośniki w systemie transportowym dla maszyn pakujących i rozlewniczych umożliwiają dostosowanie produkcji masowej do jednorazowego zamówienia. Przetwarzanie informacji w chmurze umożliwia płynne śledzenie i monitorowanie wszystkich danych produkcyjnych.
Targi SPS IPC Drives były także okazją do zapoznania się z nowymi, prototypowymi rozwiązaniami w bionice i technologii nadprzewodnikowej, które zaprezentowała firma Festo. SupraCarrier to innowacyjna koncepcja budowy aplikacji dla technologii nadprzewodnikowej. Nadprzewodniki otwierają możliwości dla zupełnie nowych, wcześniej niemożliwych do realizacji aplikacji w automatyce. Pozwalają one na bezkontaktowe – bez tarcia – manipulowanie przedmiotami. W prototypie zaprezentowanym na targach dwa kriostaty z nadprzewodnikami zostały zamontowane na osi elektrycznej. Nad każdym z nich znajdowały się dwie rolki magnetyczne utrzymane w zawieszeniu, na których został zamocowany przenośnik dla transportowanych przedmiotów. Taki system transportowy może być w przyszłości wykorzystywany do przenoszenia płaskich elementów z materiałów nieferromagnetycznych. Przenośnik nie wymaga smarowania i jest łatwy do czyszczenia.
Z kolei FlexShape Gripper oraz eMotionButterflies to dwie nowości z działu bionicznego. Inspiracją do stworzenia obu produktów były zjawiska występujące w przyrodzie, które zostały przeniesione do świata automatyki. Pierwsze z rozwiązań to chwytak naśladujący język kameleona, a drugie – sterowanie rojem motyli z zapewnieniem bezkolizyjnego ruchu.
Nowe firmy, rekordowa liczba odwiedzających, ożywiony ruch na stoiskach i wiele ciekawych wydarzeń dodatkowych – to wszystko powoduje, że ostatnią edycję targów można zaliczyć do wyjątkowo udanych. Należy przypuszczać, że nie inaczej będzie podczas najbliższych targów, które odbędą się w dniach 22–24 listopada 2016 r.
source: Automatyka 1-2/2016