Schneider Electric wprowadza nowe rozwiązania, by sprostać wyzwaniom związanym z AI
Materiał prasowy (Schneider Electric) print
Schneider Electric wprowadza nowe rozwiązania dla centrów danych, będące odpowiedzią na wyzwania związane z energią i zrównoważonym rozwojem, spowodowane dużym zapotrzebowaniem na systemy oparte o AI.
Firma zaprezentowała nowy projekt, współtworzony z NVIDIA, który będzie wspierał chłodzone cieczą klastry o wysokiej gęstości dla AI o mocy do 132 kW na szafę. Jest on optymalizowany pod kątem chipów GB200 NVL72 i Blackwell od NVIDIA. Dzięki sprawdzonym architekturom oraz odpowiadając na wyzwania związane z wykorzystaniem chłodzenia cieczą na dużą skalę, upraszcza planowanie i wdrażanie.
Dodatkowo, Schneider Electric zaprezentował nowy, kompaktowy zasilacz UPS Galaxy VXL o wysokiej gęstości mocy – zaprojektowany do zastosowań opartych na AI, centrów danych oraz instalacji z dużym poborem mocy. Galaxy VXL oferuje oszczędność wymaganej powierzchni na poziomie 52% w porównaniu ze średnią w branży. Dzięki gęstości mocy wynoszącej do 1042 kW/m², ten skalowalny, modułowy zasilacz (1,25 MW) efektywnie zapewnia ciągłość zasilania, zajmując małą powierzchnię.
Obie innowacje Schneider Electric stanowią część kompleksowych, gotowych na wyzwania związane z AI rozwiązań, koncentrujących się na trzech kluczowych obszarach: opracowywaniu strategii energetycznej ery AI; wdrażaniu zaawansowanej infrastruktury oraz doradztwie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Mają one na celu przyniesienie korzyści właścicielom i operatorom centrów danych, wspierając ich podczas wdrażania efektywnej energetycznie infrastruktury o wysokiej gęstości mocy, wspierającej obciążenia związane z AI w jak najbardziej zrównoważony sposób.
– Wpływ AI na rynek energii i środowisko rośnie w niespotykanym tempie, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy obniżali krzywą zużycia energii, znajdując nowe sposoby na dekarbonizację centrów danych i infrastruktury cyfrowej – powiedział Pankaj Sharma, wiceprezydent wykonawczy ds. centrów danych i sieci w Schneider Electric. – W Schneider Electric zobowiązujemy się do przesuwania granic, ustanawiania nowych standardów i kształtowania przyszłości AI, jednocześnie chroniąc środowisko, co wymaga strategicznego podejścia – dodał.
Partnerstwo z NVIDIA
Nowy projekt centrum danych od Schneider Electric został stworzony wspólnie z NVIDIA, aby wspierać chłodzone cieczą klastry AI, odpowiadając na unikalne wyzwania związane z ich wdrażaniem w środowiskach centrów danych o dużej skali. Został stworzony w ramach partnerstwa obu firm, umożliwia zarówno wymianę ciepła chłodziwo-chłodziwo (Coolant Distribution Units), jak i bezpośredniego chłodzenia chipów cieczą. Oferuje on także kompleksowe rozwiązania mechaniczne i elektryczne, by zapewnić jeszcze bardziej energooszczędne i zrównoważone procesy dla centrów danych AI w przyszłości.
Projekt został opracowany przy użyciu narzędzi Schneider Electric, w tym Ecodial i EcoStruxure IT Design CFD, co pozwala na dostosowanie go do specyficznych wymagań obciążeń AI, jednocześnie pomagając użytkownikom wykorzystać najbardziej zrównoważone i energooszczędne podejście przy wysokiej gęstości mocy.
– Budowanie przyszłości obliczeń i AI wymaga szybkości oraz solidnej podstawy – powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny NVIDIA. – Nasza współpraca ze Schneider Electric umożliwia klientom projektowanie na stabilnej i odpornej infrastrukturze. Razem tworzymy centra danych AI, zaprojektowane do zaawansowanych obliczeń i wspierające złożone architektury – niezbędne, by dostarczać wiedzę cyfrową każdej firmie i branży.
Kompleksowe rozwiązania AI dla centrów danych
Informacje przekazane podczas wirtualnego spotkania podkreślają zobowiązania Schneider Electric do tworzenia kompleksowych, zrównoważonych i gotowych na AI rozwiązań dla centrów danych. Rozwiązania te są wsparciem dla klientów w dekarbonizacji ich cyfrowej infrastruktury na całym świecie i skupiają się na trzech kluczowych obszarach:
Strategia energetyczna dla ery AI: Schneider Electric wspiera firmy w efektywnym wykorzystaniu energii odnawialnej oraz optymalizacji produkcji energii na miejscu, z różnych źródeł (wiatr, słońce i wodór). Firma oferuje usługi, takie jak wybór lokalizacji i analizy geograficzne w oparciu o plany wdrożeniowe klientów, a także umożliwia produkcję energii na miejscu dzięki AlphaStruxure. Zapewnia to szybką implementację, zrównoważony rozwój i niezawodność wybranych źródeł energii.
Zaawansowana infrastruktura: Schneider Electric opracował kompleksowe i energooszczędne portfolio systemów o wysokiej gęstości mocy dla wymogów AI, przekraczających poziom 100 kW na szafę. Obejmuje ono elementy infrastruktury, oparte na AI oprogramowanie do zdalnego monitorowania i zarządzania energią oraz usługi cyfrowe do optymalizacji cyklu życia.
Zaprezentowany dzisiaj zasilacz UPS Galaxy VXL jest najnowszym rozwiązaniem dla zaawansowanej infrastruktury. Jako pierwszy w branży Schneider Electric opracował skalowalne moduły zasilania o mocy 125 kW w 3U – do 1,25 MW krytycznego obciążenia w jednej jednostce – oraz do 5 MW przy 4 jednostkach pracujących równolegle, zajmując jedynie 4,8 m² powierzchni.
Dodatkowo, aby sprostać rosnącym zyskom ciepła, związanym z obciążeniami o wysokiej gęstości mocy, Schneider Electric podpisał niedawno umowę kupna większościowych udziałów w firmie Motivair Corporation. Wzmacnia to portfolio rozwiązań firmy chłodzenia cieczą oraz wiedzę ekspercką w zakresie bezpośredniego chłodzenia chipów i rozwiązań termicznych o dużej pojemności.
Efektywność i zrównoważony rozwój: Dział doradztwa w zakresie zrównoważonego rozwoju firmy Schneider Electric pomaga klientom przekraczać zdefiniowane cele dekarbonizacyjne poprzez dostosowane strategie zrównoważonego rozwoju, oceny emisji oraz programy zaangażowania poddostawców. Globalne usługi doradcze dostarczają klientom dane i wnioski za pośrednictwem platformy EcoStruxure Resource Advisor, ze wsparciem 2400 ekspertów w ponad 100 krajach.
Optymalizacja krzywej zużycia energii w AI
Schneider Electric promuje podejście naukowe, aby optymalizować zużycie energii. Jego kluczowym elementem jest wykorzystanie aplikacji opartych na AI. Schneider Electric wierzy, że można to osiągnąć poprzez integrację infrastruktury centrów danych z aplikacjami napędzanymi sztuczną inteligencją.
W ten sposób firmy mogą nie tylko zminimalizować swój wpływ na zużycie energii związany ze sztuczną inteligencją, ale także wykorzystać ją do wdrażania nowych rozwiązań na rzecz dekarbonizacji. Realizacja tej wizji wymaga wspólnego zaangażowania we wdrażanie zrównoważonych rozwiązań oraz wykorzystania potencjału AI do zwiększenia efektywności we wszystkich sektorach.
– Przewiduje się, że do 2027 roku zużycie energii przez centra danych będzie stanowić 2,5% globalnego zapotrzebowania na energię, a pozostałe 97,5% będzie rozłożone na takie branże, jak budownictwo, produkcja, transport i energia – powiedział Sean Graham, dyrektor badań w Cloud to Edge Datacenter Trends, IDC. – Podczas gdy centra danych dążą do osiągnięcia celów zerowej emisji netto, w obliczu ich bezprecedensowego wzrostu, prawdziwa obietnica zrównoważonego rozwoju leży w wykorzystaniu AI do dekarbonizacji całych łańcuchów wartości w różnych branżach. Jak pokazały Schneider Electric i NVIDIA, długoterminowa współpraca i innowacje są kluczowe dla zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju.
source: Schneider Electric