Siemens Gamesa otrzymał największe warunkowe zamówienie na turbiny offshore w USA
Kontrakt warunkowy obejmuje trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych: Sunrise Wind o mocy 880 MW, Revolution Wind o mocy 704 MW oraz South Fork o mocy 130 MW.
Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) otrzymał warunkowo rekordowe zamówienie na 1,714 MW od firm Ørsted i Eversource. Podpisany kontrakt warunkowy to 3 projekty, będące największym dotychczasowym zamówieniem offshore w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje dostawę, instalację turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD oraz umowy o świadczenie usług na wodach federalnych u północno-wschodniego wybrzeża USA. Wszystkie dostawy zależą od ostatecznej decyzji inwestycyjnej Ørsted i Eversource.
Siemens Gamesa otrzymał kontrakt warunkowy na realizację projektu Sunrise Wind, największego przedsięwzięcia firm Ørsted i Eversource w USA. Obejmuje on dostawę morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 880 MW, na którą zgodę wyraził dziś stan Nowy Jork. Morskie turbiny SG 8.0-167 DD zostaną wykorzystane w projekcie na wodach federalnych, około 50 km / 30 mil od Montauk Point w Nowym Jorku. Kontrakt obejmuje również umowę serwisową. Projekt Sunrise Wind ma zostać uruchomiony w 2024 roku.
Projekt morskiej elektrowni wiatrowej Revolution Wind o mocy 704 MW będzie zlokalizowany 24 km / 15 mil od wybrzeża wyspy Rhode Island. W projekcie wykorzystane zostaną turbiny wiatrowe SG 8.0-167 DD, a ich uruchomienie planowane jest na rok 2023. Revolution Wind dostarczać będzie energię do Rhode Island i Connecticut.
Kolejnym warunkowym zamówieniem SGRE jest dostawa morskich turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD w ramach projektu South Fork o mocy 130 MW. Farma wiatrowa zlokalizowana 56 km / 35 mil od Long Island, w stanie Nowy Jork, rozpocznie działalność przed końcem 2022 r. Dostarczy energię dla spólki Long Island Power Authority.
– Tak duże zamówienie to dowód zaufania Ørsted i Eversource, jakim pochwalić może się Siemens Gamesa. Czysta energia dla przyszłych pokoleń – na amerykańskim rynku offshore – to cel, do którego wspólnie dążymy z Ørsted i Eversource. Zobowiązujemy się do realizacji projektu ze szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa i z silnym naciskiem na obniżenie poziomu kosztów energii wytwarzanej przez morskie elektrownie wiatrowe na szybko rozwijającym się rynku offshore – powiedział Andreas Nauen, dyrektor generalny działu Offshore w Siemens Gamesa.
– Już przed końcem 2018 r. zabezpieczyliśmy budowę amerykańskiego portfela projektów o mocy prawie jednego gigawata i czekaliśmy na kolejne etapy rozwoju rynku offshore w USA. Dostrzegliśmy szansę na zabezpieczenie większego wolumenu turbin wiatrowych w celu uzyskania korzyści skali, a Siemens Gamesa był w stanie zaoferować atrakcyjną ofertę dla tak dużej liczby turbin – mówi Anders Lindberg, wiceprezes wykonawczy EPC w Ørsted.
– Siemens Gamesa od dawna jest światowym liderem na rynku morskiej energii wiatrowej z zainstalowaną mocą 12,5 GW. To ważne zamówienie udowadnia, że jesteśmy dobrze przygotowani do utrzymania pozycji lidera na rozwijającym się rynku amerykańskim – mówi Steve Dayney, dyrektor ds. morskiej energii odnawialnej w Siemens Gamesa. – Zawsze wierzyliśmy w potencjał tego rynku, cieszymy się, że dzięki partnerstwu Orsted i Eversource, możemy dostarczyć 1,7 GW mocy czystej, niezawodnej morskiej energii wiatrowej do domów w północno-wschodniej części Ameryki.
Turbina wiatrowa SG 8.0-167 DD ma moc znamionową 8,0 megawatów (MW) oraz wirnik o średnicy 167 metrów. Posiada powierzchnię omiatania 21.900 m2, wykorzystuje łopaty SGRE B81, każdą o długości 81,4 metra. Do 2020 r. na całym świecie zainstalowanych zostanie ponad 1000 morskich turbin wiatrowych SGRE Direct Drive.
Amerykański wariant SG 8.0-167 DD został zaprojektowany dla klasy S IEC, z uwzględnieniem warunków burzy tropikalnej (klasa T dla zespołu gondoli wirnika). Certyfikat klasy T zostanie uzyskany do grudnia 2020 roku, gdy produkt będzie testowany w warunkach huraganu przy ekstremalnych prędkościach wiatru zgodnie z IEC 61400-1, wydanie 4. Ponadto systemy i komponenty elektryczne będą przystosowane do pracy w częstotliwości 60Hz.
source: Siemens