Siemens NX 10 oferuje udoskonaloną elastyczność projektowania i do trzech razy większą produktywność
Katarzyna Jakubek print
Najnowsza wersja oferowanego przez Siemens oprogramowania NX zawiera nowe funkcje, które zapewniają większą elastyczność w zakresie rozwoju produktu i do trzech razy większą produktywność.
Nowe narzędzia, do których należy rozwiązanie umożliwiające przygotowanie koncepcji wizualnej 2D, ułatwiają i usprawniają tworzenie projektów, natomiast udoskonalenia oprogramowania NX Realize Shape, w pełni zintegrowanego środowiska modelowania podobszarów, dają projektantom większą elastyczność, jeżeli chodzi o tworzenie unikatowych kształtów. Nowy interfejs z opcją obsługi dotykowej zapewnia wygodniejszy dostęp do pełnego zakresu funkcji projektowania dostępnych w NX. Lepsza integracja z oprogramowaniem do zarządzania cyklem życia produktu (oprogramowaniem PLM), w tym ze środowiskiem Active Workspace oferowanym przez Siemens, sprawia, że poszukiwanie informacji o produkcie zajmuje mniej czasu. NX 10 zawiera również szereg udoskonaleń całego zintegrowanego narzędzia CAD/CAM/CAE (do projektowania, produkcji i prac inżynierskich wspomaganych komputerowo).
— Nowy dotykowy interfejs i lepsza integracja ze środowiskiem Active Workspace czynią z NX10 oprogramowanie o niespotykanej dotąd wszechstronności, które pozwala na dostęp do danych dotyczących produktu w każdym momencie i w każdym miejscu. Większe możliwości pod względem dostępu pomagają klientom w podejmowaniu mądrych decyzji, które owocują lepszymi produktami — twierdzi Jim Rusk, starszy wiceprezes, Product Engineering Software, Siemes PLM Software.
NX10 to kolejny krok w stronę poprawy stabilności funkcjonowania oraz przyjaznych użytkownikowi funkcji, których klient potrzebuje, aby radzić sobie z coraz większym stopniem złożoności projektów produktów.
— Jim Rusk, Siemes PLM Software
Coraz większy stopień złożoności produktów sprawia, że na całym świecie modelowanie 3D staje się preferowaną metodą projektowania produktów. Niemniej jednak w niektórych branżach, między innymi w przemyśle maszynowym oraz złożonej elektronice, łatwiejsze i szybsze jest stworzenie wstępnego dwuwymiarowego zarysu projektu. Nowe narzędzie do tworzenia koncepcji wizualnej 2D pozwala projektantom na rozwijanie pomysłów w dwóch wymiarach, dzięki czemu tworzenie nowych projektów jest do trzech razy szybsze. Zakończone projekty mogą zostać łatwo przeniesione do widoku 3D, co pozwala ukończyć model.
Udoskonalenia narzędzia NX Realize Shape dają projektantom większą kontrolę nad modelowaniem geometrii, co pozwala tworzyć produkty o dopracowanych kształtach lub złożonej fakturze powierzchni. NX Realize Shape działa w oparciu o modelowanie podobszarów, metodę matematyczną służącą tworzeniu geometrii w 3D z zachowaniem gładkich i spójnych kształtów, która to metoda wywodzi się z branży rozrywkowej. Narzędzie jest w pełni zintegrowane z NX, co pozwala na skrócenie czasu rozwoju produktu dzięki wyeliminowaniu wieloetapowych działań wiążących się z wykorzystywaniem odrębnych narzędzi do modelowania powierzchniowego i analiz inżynierskich.
Nowy interfejs z opcją obsługi dotykowej proponowany w NX10 daje możliwość korzystania z oprogramowania NX na tabletach z systemem operacyjnym Microsoft Widows. Ułatwia to uruchamianie oprogramowania NX w każdym miejscu i w każdej sytuacji, gdy tylko jest to konieczne do usprawniania współpracy i produktywności. Powiązanie zwiększonej dostępności oprogramowania NX oraz lepszej integracji z narzędziami PLM poprzez środowisko Active Workspace, innowacyjny interfejs do obsługi oferowanego przez Siemens oprogramowania Teamcenter, pozwala użytkownikom na szybkie odnajdywanie istotnych informacji, nawet z wielu zewnętrznych źródeł danych. Dostęp do środowiska Active Workspace jest możliwy przez Internet z dowolnego urządzenia, niezależnie od lokalizacji.
NX10 posiada szereg dodatkowych udoskonaleń narzędzi CAD/CAM/CAE, w tym nowe wielodomenowe środowisko NX CAE, które zdecydowanie poprawia integrację symulacji, łącząc dwa lub trzy solwery i upraszczając tym samym proces przeprowadzania złożonych symulacji. Wielodomenowe środowisko gwarantuje spójny obraz i poczucie przestrzeni na potrzeby symulacji wielodomenowych, dzięki czemu inżynierowie mogą z łatwością wprowadzać powiązane rozwiązania na jedną siatkę, stosując typowe rodzaje elementów, właściwości, warunki brzegowe oraz mechanizmy kontroli i opcje solwerów.
Nowe ukierunkowane na branżę funkcje NX CAM pozwalają inżynierom na szybsze programowanie i tworzenie części maszyn wyższej jakości. Nowe dynamicznie dostosowywane strategie wstępnej obróbki automatycznie dostosowują się do geometrii części, dzięki czemu możliwe jest tworzenie lepszych form i matryc. Nowe funkcje programowania zautomatyzowanej kontroli dostępne w NX CMM (współrzędnościowe maszyny pomiarowe) pozwalają na wykorzystanie informacji na temat produktów i wytwarzania produktów do tworzenia ścieżek kontroli. Pomaga to zdecydowanie przyspieszyć proces kontroli w porównaniu z obecnie dostępną metodą punktu kontaktu.
NX 10 oferuje również nowe funkcje związane z projektowaniem linii produkcyjnej na potrzeby produkowania części dla sektora motoryzacyjnego. Nowa aplikacja do projektowania linii pozwala inżynierom na projektowanie i wizualizację układu linii produkcyjnych w NX oraz zastosowanie oferowanego przez Siemens oprogramowania Teamcenter i Tecnomatix do zarządzania projektami oraz do walidacji i optymalizacji procesów produkcyjnych.
Oprogramowanie NX10 będzie dostępne w grudniu. Więcej informacji na temat wszystkich nowych funkcji NX10 zamieszczono w witrynie www.siemens.com/plm/nx10.
source: Siemens