Sterownik Simatic S7-1200 już w ofercie RS Components
Katarzyna Jakubek print
Sterownik Siemens Simatic S7-1200, to mały moduł PLC o skalowalnej i elastycznej architekturze, przeznaczony do systemów automatyki. Dzięki zaawansowanym funkcjom pozwala na szybkie uruchomienie i precyzyjne monitorowanie systemów.
Firma RS Components, dystrybutor produktów dla inżynierów, poinformowała o wycofaniu z oferty sterownika PLC Simatic S7-200 firmy Siemens. Został on zastąpiony przez sterownik nowej generacji Micro-SPS Simatic S7-1200, zapewniając lepszą wydajność oraz cenę w porównaniu z poprzednim modelem.
Konstrukcja kompaktowego sterownika Simatic S7-1200 odzwierciedla rosnące znaczenie elastyczności, modularności i skalowalności w projektowaniu sprzętu, zapewniając jednocześnie dostęp do łatwych w użyciu zaawansowanych funkcji. Sterownik oferuje pięć typów procesorów o różnych zakresach wydajności oraz modułową budowę, którą można poszerzyć o dodatkowe wejścia lub wyjścia. System można precyzyjnie skalować instalując „tablice sygnalizujące” na interfejsie bezpośrednio na procesorze, aby dodać kilka cyfrowych lub analogowych kanałów, zwalniając tym samym przestrzeń w szafie sterowniczej. Wejścia i wyjścia procesora również są przystosowane do aplikacji sterowania ruchem, tak więc mamy do czynienia z elastycznością w podstawowym module. Zintegrowane funkcje technologiczne obejmują sterowanie w zamkniętej pętli PID, sterowanie ruchem oraz osią.
Do konfiguracji sterownika Simatic S7-1200 wykorzystano oprogramowanie inżynieryjne STEP 7 Basic w środowisku TIA Portal (w pełni zintegrowana automatyka). Oznacza to, że użytkownicy mają dostęp do standardowego i kompleksowego narzędzia inżynieryjnego do przeprowadzania operacji logicznych, HMI i łączności sieciowej za pomocą pojedynczego współdzielonego edytora. Cała nawigacja, wszystkie symbole i menu są standardowe we wszystkich widokach, dzięki czemu oprogramowanie jest łatwe w obsłudze.
S7-1200 został wyposażony zintegrowany interfejs, standardowy dla wszystkich procesorów, zaprojektowany w przypadku większych modeli jako interfejs 2-portowego przełącznika. Obsługuje rozproszone architektury z wejściami i wyjściami, HMI, napędy i inne urządzenia polowe Profinet. Ta funkcja jest szczególnie użyteczna, gdy sterownik działa w obrębie połączonego siecią systemu lub podłączone jest więcej niż jedno urządzenie HMI. Dla komunikacji Profinet dostępne są niezależne moduły rozszerzeń.
Dodatkowo moduł GPRS obsługuje zdalny dostęp z właściwie każdego miejsca w zakładzie. Funkcja ta przydaje się podczas serwisowania maszyn i urządzeń, pozwalając na zdalną eliminację zagrożeń, otrzymywanie przez obsługę informacji diagnostycznych zanim wystąpi awaria oraz zamawianie elementów sprzętowych przed złożeniem wezwania serwisowego.
source: RS Components