Targi EXPOPOWER 2016 za nami
Materiał prasowy print
Zakończone w Poznaniu Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER 2016 minęły pod hasłem prezentacji osiągnięć przemysłu energetycznego. Wydarzenie stanowiło również zastrzyk najświeższej wiedzy o trendach, zmianach i wyzwaniach, jakie czeka rynek energii.
Majowe targi EXPOPOWER odbywające się pod jednym dachem z Międzynarodowymi Targami Energii Odnawialnej GreenPOWER stanowiły interesującą mieszankę sprzyjającą wymianie doświadczeń. W Poznaniu zaprezentowały się firmy z Polski, Niemiec, Belgii, Turcji, Litwy, Ukrainy, Tajwanu, Szwecji i Chin. Targi zgromadziły 6 535 uczestników, którzy przyjechali do stolicy Wielkopolski zainteresowani nowymi produktami i usługami z obszaru dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej oraz cieplnej, elektrotechniki i elektroniki przemysłowej, a także nowymi technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Wielcy nagrodzeni
Nowoczesne, innowacyjne, wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologie – takie produkty zgłosili wystawcy targów EXPOPOWER do konkursu o Złoty Medal MTP. Sześć z nich zyskało pozytywną rekomendację sądu konkursowego. Laureaci nagrodę odbierali podczas uroczystego otwarcia targów EXPOPOWER, a wyróżnione produkty można było zobaczyć w poznańskich halach.
Tegoroczni złoci medaliści targów EXPOPOWER to:
- Sterownik polowy SO- 54SR-xxx z funkcjami zabezpieczeniowymi dla zastosowań „Smart Grid” (Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki „MIKRONIKA”, Poznań)
- Mobilna Linia Serwisowa (Energy Composites Sp. z o.o., Wodzisław Śląski
- Napędy elektromechaniczne do łączników napowietrznych SN (Instytut Energetyki – Zakład Doświadczalny w Białymstoku, Białystok)
- Rodzina listew typu MS45 (Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych „MARMAT” Sp. z o.o., Jasin k/Swarzędza)
- Seria słupów strunobetonowych dla linii WN 110 kV (Strunobet- Migacz Sp. z o.o., Lewin Brzeski)
- Kompaktowa rozdzielnica pierścieniowa w izolacji gazowej typu TPM Kompakt (ZPUE S.A. Włoszczowa / Zgłaszający: ZPUE S.A. / Grupa KORONEA, Włoszczowa).
– W tym roku na targach EXPOPOWER zdobyliśmy Złoty Medal MTP za napęd elektromechaniczny. To nasze rozwiązanie nowatorskie, polska myśl technologiczna – podkreślił w rozmowie inż. Krzysztof Kobyliński, Dyrektor Zakładu Instytutu Energetyki, Zakład Doświadczalny w Białymstoku. – Pobyt na targach w Poznaniu i prezentacja nowych rozwiązań pozwalają nam zdobyć nowych klientów – dodał.
Uroczystej gala targów stanowiła sposobność do wręczenia także innych, nie mniej ważnych nagród. Medal i rekomendację prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich otrzymała firma Impact Clean Power Technology S.A. za rozproszony system zarządzania zasobnikami energii do aplikacji mobilnych, a Złoty Volt, czyli nagroda Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki, powędrowała do firmy Elwat Wrcoław za rodzinę wtyczek TINEN.
Uhonorowano również wystawców, którzy najciekawiej architektonicznie zaaranżowali stoisko. Statuetkami Acanthus Aureus wyróżniono ekspozycję firm: Apator SA, B.R.S.P.M.S.A. MIKRONIKA, ELEKTROBUDOWA SA, ELEKTROMONTAŻ-POZNAŃ SA Zakład Produkcji Urządzeń Elektroenergetycznych, ENEA S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., ZPUE SA Grupa KORONEA, Schneider Electric Polska Sp. z o.o.
O zmianach i innowacjach na rynku
Seminaria i konferencje odbywające się w ramach EXPOPOWER to ważny głos w dyskusji o przyszłości polskiego sektora energetycznego i jego roli dla polskiej gospodarki w kontekście wyzwań krajowych i międzynarodowych. Potwierdzeniem były pełne sale słuchaczy, którzy wzięli udział w dwóch prestiżowych wydarzeniach.
Pierwszym była VII Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Energooszczędność w oświetleniu” n.t. Technika Świetlna 2016, odbywająca się pod patronatem Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP i Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego POL-Lighting. Drugim – XIV Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia” n.t. Stacje Elektroenergetyczne 2016, w której udział wzięły: ABB, ELEKTROBUDOWA, Elektrometal Energetyka, SICAME Polska oraz ZPUE.
Wiedzę zdobytą na seminariach goście targowi uzupełniali bezpośrednimi spotkaniami na stoiskach z liderami branży, gdzie wielu z nich prezentowało tegoroczne nowości rynkowe. Były to m.in. urządzenia i instalacje przeciwprzepięciowe i odgromowe, technologie, sprzęt i narzędzia do budowy oraz eksploatacji przesyłowych i dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych, materiały, osprzęt i aparatura telekomunikacyjna, urządzenia i technologie zasilania gwarantowanego oraz oświetlenie dedykowane dla samorządów i przemysłu.
– Zarówno wystawa targów EXPOPOWER 2016, jak i panele dyskusyjne były kierowane do fachowców. Nie zabrakło na nich nikogo, kto profesjonalnie zajmuje się rynkiem energetycznym, podejmuje decyzje i kreuje przyszłość firm z branży, komu zależy na przyszłości energetyki – podkreślał Marcin Gorynia, dyrektor projektu w Międzynarodowych Targach Poznańskich. – Już teraz zapraszam na kolejną edycję targów EXPOPOWER, która odbędzie się w dniach 23-25 maja 2017 r. w Poznaniu.
Targi EXPOPOWER i GreenPOWER po raz pierwszy odbywały się w ramach ENERGY FUTURE WEEK i stanowiły część ekspozycyjną tego wydarzenia. Część seminaryjną tworzyły konferencje towarzyszące targom: kongres Energia.21, konferencja GasReg.21 oraz InnoPower Forum. Ich tematyka poruszała problemy bezpieczeństwa energetycznego, gazownictwa, ciepłownictwa, paliw ciekłych oraz odnawialnych źródeł energii.
source: Międzynarodowe Targi Poznańskie