Tradycja zobowiązuje. Targi Automaticon 2017
Jacek Frontczak print
Pół roku – aż tyle i tylko tyle pozostało do największego ogólnopolskiego spotkania świata automatyki, czyli targów Automaticon. 23. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14–17 marca 2017 r.
W Polsce organizowanych jest bardzo wiele imprez targowych. W ciągu roku odbywa się ich kilkaset. Ile naprawdę, tego obecnie nikt nie liczy. Jeszcze kilka lat temu był wydawany katalog wszystkich tego typu wydarzeń – było ich wtedy około 350. Obecnie praktycznie każde większe miasto ma swoje targi, a wielu przedsiębiorców uważa, że organizacja takiej imprezy jest prosta i każdy może to zrobić. To jednak nie tak. Jak śpiewał kiedyś Jerzy Stuhr, „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. Z organizacją targów jest podobnie. Każdy może próbować je organizować, ale dobre przygotowanie targów można porównać do perfekcyjnie zaśpiewanej arii operowej. Nie wystarczy podpatrzeć, które z wydarzeń targowych dobrze prosperują i na tej podstawie podjąć próbę stworzenia kolejnej imprezy o takiej samej tematyce. Oczywiście istnieje wiele wydarzeń targowych o lokalnym zasięgu i adresowanych do konsumentów – takie targi, mimo bardzo zbliżonej tematyki, mogą z powodzeniem odbywać się w różnych województwach. Jednak w przypadku imprez o charakterze inwestycyjnym i międzynarodowym zasięgu jest zupełnie inaczej. Próby kopiowania tego typu wydarzeń można porównać do prób namalowania drugich Słoneczników van Gogha. Główna różnica polega na tym, że prawa autorskie do dzieł artystycznych są chronione, a do targów nie.
Automaticon – jak to się zaczęło?
Pozycję targów buduje się latami. Jedną z kilku międzynarodowych imprez targowych o wysokiej randze i mocno ugruntowanej pozycji, odbywających się w Polsce, są targi Automaticon. Wszystko zaczęło się w 1994 r., kiedy podczas spotkania przedstawicieli Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz spółki MVM narodziła się idea zorganizowania targów. Obecną pozycję targi Automaticon zawdzięczają konsekwentnej, ponad 20-letniej ciężkiej pracy całego zespołu organizacyjnego, dbającego od samego początku o odpowiedni poziom merytoryczny imprezy oraz odpowiednie warunki do prezentacji oferty przez wystawców. W trakcie pierwszych kilku lat targi kilkukrotnie zmieniały swoją lokalizację. Było to związane przede wszystkim z dynamicznym rozwojem i szybko rosnącym zainteresowaniem ze strony wystawców i gości, co sprawiało, że kolejne obiekty stawały się zbyt małe.
Automaticon – obecnie
Aktualnie w Warszawie są tylko dwa obiekty targowe z prawdziwego zdarzenia: MT Polska na Pradze Południe i EXPO XXI na Woli. W 2017 r. targi Automaticon już po raz 15. odbędą się właśnie w jednym z tych obiektów – w halach EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego. Hale EXPO XXI są nowoczesnym obiektem, który został zaprojektowany i wybudowany specjalnie na potrzeby wystawiennicze. Daje im to dużą przewagę nad obiektami, które zostały do potrzeb ekspozycyjnych adaptowane z obiektów o innym przeznaczeniu. Główne atuty hal EXPO XXI to łatwość doprowadzenia mediów (prąd, woda, sprężone powietrze) do poszczególnych stoisk przez specjalnie do tego celu przewidziane kanały dystrybucji, możliwość sprawnego rozładunku i załadunku eksponatów (kilkanaście bram transportowych) oraz możliwość aranżacji stoisk z wykorzystaniem elementów podwieszanych do stropu. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja. Położenie niemal w centrum miasta, z doskonałym połączeniem kolejowym i komunikacji miejskiej, a także dobrym dojazdem samochodem, czyni ten obiekt bezkonkurencyjnym zarówno dla wystawców, jak i dla zwiedzających. Wypracowane przez wiele lat zasady współpracy organizatorów, zarządu oraz służb technicznych i obsługi hal pozwalają oferować wystawcom perfekcyjną obsługę na wszystkich etapach działań wystawienniczych – podczas budowy stoisk, ich uruchamiania oraz likwidacji ekspozycji.
Automaticon – mocne strony
Nagrodą za naszą pracę jest zaufanie, jakim obdarzają nas wystawcy. W 2017 r. targi Automaticon będą odbywały się po raz 23. Od początku była to impreza międzynarodowa i to nie tylko z nazwy, ale z rzeczywistym udziałem wielu firm zagranicznych. Podczas dotychczasowych edycji targów Automaticon swoją ofertę prezentowali wystawcy z 28 państw z czterech kontynentów (Europy, Azji i obu Ameryk). Najliczniejszą grupę stanowią wystawcy niemieccy. Od 10 lat w targach Automaticon bierze udział ponad 300 wystawców reprezentujących ponad 700 firm.
Staramy się, aby nasze targi nie były wyłącznie imprezą wystawienniczą. Założenia były takie, by Automaticon był swego rodzaju świętem automatyki, wydarzeniem integrującym całą branżę. Z perspektywy czasu oceniamy z zadowoleniem, że to nam się udało. Począwszy od trzeciej edycji targów w 1997 r., czyli od 20 lat, targom towarzyszy konkurs o złoty medal. Wyróżnienie to przyznawane jest prezentowanym na targach wyrobom cechującym się wysokim poziomem innowacyjności oraz dużym potencjałem komercjalizacji.
Nie tylko komercja
W czasie targów odbywają się seminaria promocyjne, podczas których są szczegółowo prezentowane wybrane rozwiązania oferowane przez poszczególnych wystawców. Targi są okazją do organizacji warsztatów oraz różnego rodzaju konkursów. O znaczeniu tej corocznej imprezy może świadczyć również fakt, że wiele firm właśnie podczas targów organizuje swoje jubileuszowe spotkania.
Potwierdzeniem rangi targów Automaticon jest coroczne obejmowanie ich patronatem przez kolejnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy gospodarki (Minister Przemysłu, Minister Gospodarki, Minister Rozwoju) oraz za sprawy nauki (przewodniczący Komitetu Badań Naukowych, Minister Nauki i Informatyzacji, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Od 1997 r. równolegle z targami Automaticon odbywa się organizowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP konferencja naukowo-techniczna Automation: Automatyzacja – nowości i perspektywy. Podczas konferencji prezentowane są przez naukowców z wielu krajów referaty dotyczące prac teoretycznych oraz możliwości aplikacji nowych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i pomiarów. Stanowi to doskonałe uzupełnienie ekspozycji targowej, będącej w założeniu prezentacją rozwiązań skomercjalizowanych.
Podczas ostatniej edycji targów firma Renex zorganizowała ogólnopolskie mistrzostwa w lutowaniu. Impreza cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w 2017 r. na potrzeby kolejnych mistrzostw została zarezerwowana dodatkowa powierzchnia.
Jako organizatorzy targów Automaticon wiemy, że tradycja i zaufanie, jakim obdarzają nas wystawcy i goście zobowiązuje nas do nieustającego dbania o poziom imprezy i dokładamy wszelkich starań, aby z roku na rok pozycja naszych targów była coraz silniejsza.
source: Automatyka 10/2016