Automatyka Flesh News: Kto stoi za fotoradarami?
Redakcja serwisu print
Kto w Polsce stoi za produkcją fotoradarów? Producent automatyki dla żeglugi i energii odnawialnej świętuje ćwierćwiecze. Automatyka Flesh News. Szybki przegląd informacji ze świata automatyki i nie tylko.
Kto zarabia na fotoradarach?
W ostatnich tygodniach w Polsce fotoradary stały się sprawą narodową. Politycy od prawej do lewej strony sceny politycznej stali się wybitnymi ekspertami w dziedzinie foto optyki i ruchu drogowego. Głos zabierają dziennikarze, eksperci i internauci dzielący się na tych za i przeciw fotoradarom. Fotoradary za pewny są były i będą. Dlatego najciszej zachowują się ci, którzy je produkują. A kto w Polsce najwięcej zarabia na produkcji i dostawach fotoradarów? Według Pulsu Biznesu głównym producentem tych urządzeń jest Bumar Elektronika, a dokładniej firma Zurad należąca do państwowej spółki.
Według gazety Zurad wyprodukował i sprzedał w Polsce już 300 fotoradarów, a niedawno wygrał przetarg na produkcję kolejnych 100. Głównym konkurentem firmy jest niemiecki Lifor, który sprzedał już 130 niemieckich fotoradarów Jenoptik Robot i ma zamówienie na kolejnych 90 sztuk. W walce o ten lukratywny i jak się wydaje przyszłościowy rynek liczą się jeszcze czeski Ramet i szwajcarska Multanova.
25 lat EPA
Firma EPA świętuje 25 lecie swojej działalności na polskim rynku. Firma prężnie działa w obszarze produkcji elektroniki i automatyki dla żeglugi okrętowej. Firma posiada również udziały w Pogoni Szczecin. Spółka powstała u schyłku PRL. Założyli ją ówcześni pracownicy Stoczni Szczecińskiej. Początkowo prywatna firma kontynuowała działalność państwowej stoczni produkując między innymi automatykę dla siłowni oraz systemy sterowania silnika głównego statków przeznaczone dla zewnętrznych armatorów. Z czasem EPA rozszerzyła działalność o sprzedaż systemów i urządzeń radiokomunikacyjnych, morskich systemów nawigacyjnych oraz systemów informatycznych.