Automatyzacja w branży spożywczej
Redakcja serwisu print
Przemysł spożywczy w ostatnich latach stał się jednym z najważniejszych rynków końcowych dla dostawców automatyki. Jest niezmiernie perspektywiczną branżą, niemniej stawia szczególne wymagania producentom układów oraz komponentów stosowanych w tej gałęzi przemysłu. Nakłady finansowe na wyposażenie fabryk w przemyśle spożywczym od lat rosną, co daje możliwość wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.
Materiał promocyjny
Produkcja żywności to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od dostarczenia do magazynów zakładu surowców pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które są poddawane wstępnej obróbce, następnie obróbce zasadniczej oraz pakowaniu: w efekcie powstaje gotowy produkt. Każdy wspomniany etap jest w mniejszym lub większym stopniu zautomatyzowany.
Aby procesy automatyczne przebiegały sprawnie i bezproblemowo, niezbędne jest zastosowanie systemów dozoru, obsługi i sterowania. Jeżeli do tego dołożymy możliwość przeprowadzenia podstawowych procesów zdalnie, bez konieczności przebywania przy maszynie czy linii produkcyjnej, cały proces stanie się dużo szybszy, wydajniejszy i – co w obecnych czasach jest niezwykle ważne – tańszy.
Dla inżyniera mechanika wykorzystanie zdalnej obsługi maszyn i urządzeń poprzez Internet znacząco zmniejsza koszty poprzez wyeliminowanie konieczności konfigurowania urządzeń bezpośrednio (obecność przy nich staje się niekonieczna).
Rozwiązania tego rodzaju zapewniają routery zdalne Wachendorff serii eWON COSY. Urządzenia można skonfigurować w prosty sposób przez kreatora ustawień: zajmuje to najwyżej kilka minut. Interfejs szeregowy RS232/485 lub MPI/Profibus udostępnia możliwość współpracy z systemami PLC za pośrednictwem oprogramowania producenta PLC. 4 porty Ethernet mogą służyć do podłączenia dowolnego urządzenia Ethernet (np. PLC, HMI, WebCam itp.).
Port WLAN routera COSY eWON można podłączyć do sieci firmowej lub do standardowego routera DSL, lub wykorzystać do podłączenia istniejącego dostępu do Internetu. eWON COSY jest w pełni kompatybilny z Talk2M i usługą VPN. Rozwiązanie oparte na chmurze – za pomocą jednego kliknięcia można utworzyć w pełni bezpieczny kanał VPN. Korzystanie z tego rozwiązania jest bezpłatne i nieograniczone czasowo. Dostęp do VPN może być kontrolowany za pomocą zewnętrznego przełącznika – klucza.
Router oparty jest na architekturze ARM z procesorem 75 MHz, 16 MB pamięci SDRAM wraz z 32 MB pamięci Flash. Bezpieczeństwo VPN zapewnia OpenVPN za pośrednictwem SSL UDP lub HTTPS do połączenia z Talk2M. Obsługiwane protokoły: Modbus RTU, Modbus TCP, XIP, Unitelway, Ethernet/IP, DF1, FINS, ISOTCP, MPI, Profibus DP, PPI, ASCII.
Źródło: Za Control Engineering Polska (wydanie październikowe)