Conrad: Superkondensator – własności i zastosowanie
Redakcja serwisu print
Kondensatory magazynujące energię elektryczną w polu elektrycznym są tematem doświadczeń wielu zespołów badawczych ze względu na swoje szerokie zastosowanie w dziedzinach wykorzystujących nowoczesne technologie.
Materiał promocyjny
Szczególnym rodzajem kondensatora jest superkondensator (supercap), jego pojemność bowiem jest dużo większa niż w przypadku kondensatorów standardowych. Superkondensatory są w stanie odbierać, ale także przekazywać prądy o wysokim natężeniu (kA). Ich wyjątkowo ważną cechą jest nadzwyczaj duża pojemność, która pozwala na zastosowanie w zaawansowanych systemach zasilania. Oprócz pojemności sięgającej nawet kilku tysięcy faradów, ultrakondensator wykazuje się wysoką gęstością energii oraz gęstością mocy, dzięki czemu wykazuje cechy idealnego magazynu energii. Jest połączeniem charakterystycznych cech kondensatora i akumulatora. Wykazuje bardzo dużą żywotność, również dzięki możliwości pracy w rozszerzonym zakresie temperatur.
Dzięki swoim wyjątkowych właściwością superkondensatory są bardzo wydajnym źródłem magazynowania energii, mogącym w krótkim czasie przyjąć dużą jej ilość. Ponadto mogą być ładowane w krótkim czasie.
Zastosowanie
Najbardziej charakterystyczne i jednocześnie najbardziej wydajne wykorzystanie superkondensatorów ma miejsce m.in. w:
- przemyśle motoryzacyjnym (w pojazdach hybrydowych, w pojazdach napędzanych ogniwami paliwowymi), dzięki odporności i długiej żywotności;
- urządzeniach mobilnych i przenośnych, dzięki możliwości pracy cyklicznej;
- przemyśle energetycznym;
- przemyśle lotniczym (tu szczególnie zabezpieczenia w samolotach);
- odnawialnych i alternatywnych źródłach energii (np. turbiny wiatrowe - możliwość sterowania każdym obracającym się płatem. Systemy typu pitch wykorzystują energię przechowywaną w dwuwarstwowych kondensatorach do zasilania mikroturbin lub rozruchu ogniwa paliwowego – tu np. kondensator Wima Supercap C 110F);
- zasilaczach rezerwowych (generujących prąd elektryczny na platformach naftowych, przepompowniach gazów, szpitalach, fabrykach, supermarketach lub winnicach);
- przemyśle wojskowym (rozruch ogromnych silników (V16/V24);
- czasowym rozruchu dwucylindrowych silników napędzających generatory stacji telekomunikacyjnych;
- układach alarmowych i przeciwpożarowych, a także w systemach oświetlenia awaryjnego etc.
Ultrakondensatory bardzo dobrze sprawdzają się w systemach zasilania, w których dochodzi do silnych zmian i wahań obciążeń.
Należy jednak pamiętać, że wybór tego typu podzespołów musi zostać poprzedzony nie tylko odpowiednim dostosowaniem do zakresu wykorzystania, ale przede wszystkim porównaniem przedziału temperatur pracy, żywotności, kosztów i warunków eksploatacji. Warto również zauważyć, że niższa cena elementu umożliwiającego magazynowanie energii nie zawsze koresponduje z niższymi kosztami eksploatacji i łatwością utrzymania.
Źródło: conrad.pl