Dni Robotyki 2011
Mateusz Kieniewicz – PIAP print
We wrześniu i październiku br. odbyły się dwie bliźniacze, jednodniowe konferencje poświęcone robotyzacji procesów produkcyjnych. Pierwsza, wrześniowa, miała miejsce w Katowickim hotelu Campanile, druga, październikowa odbyła się w toruńskim oddziale PIAP – OBRUSN.
Program obu konferencji był zogniskowany na zagadnieniu robotyzacji procesów produkcyjnych, a w szczególności na aspektach inwestycji i profitów wynikających z robotyzacji. Potraktowanie rozwoju technologicznego, jakim jest robotyzacja procesu produkcyjnego, jako prostego zakupu, prowadzić może do mylnego rachunku, który zaniża zarówno profity, jak również wartość finansową takiej rozbudowy firmy. Dzieje się tak między innymi ze względu na pozafinansowy aspekt wielu elementów wdrożeń. Aspekt, który sprawia trudność w oszacowaniu wartości i wpływu czynników pozamaterialnych na sukces robotyzacji w warunkach przemysłowych. Uczestnicy obu konferencji zgodnie przyznawali, że prezentowane przez PIAP opracowania na temat wynikających z procesu robotyzacji kosztów i zysków dały im odpowiedzi na wiele pytań odnośnie opłacalności inwestycji w robotykę przemysłową.
Drugim kluczowym elementem programu obu konferencji były kwestie związane z wymaganiami prawnymi, które obowiązują w Polsce i w Unii Europejskiej, a dotyczą bezpieczeństwa pracy i użytkowania maszyn i stanowisk produkcyjnych. Ten obszerny temat podczas konferencji został zawężony do tematyki zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych i zagadnienia, czego odbiorca ma prawo wymagać od dostawcy w zakresie certyfikacji rozbudowanego wyrobu, jakim jest zrobotyzowane stanowisko przemysłowe.
Burzliwe dyskusje na obu konferencjach pokazały, że pomimo kilkuletniej obecności Polski w UE temat CE jest nadal trudny i nieoczywisty dla wielu przedsiębiorców działających w branży przemysłowej. Jest to tym bardziej istotne, że w bezpośredni sposób przekłada się na wydajność pracowników, a przede wszystkim na ich bezpieczeństwo, które powinno być istotne również dla pracodawców.
Obok opracowań bardziej teoretycznych czy naukowych na konferencjach zostały zaprezentowane również wdrożenia PIAP. Uczestnicy obejrzeli najciekawsze instalacje z ostatniego ćwierćwiecza aktywności PIAP oraz najnowsze wdrożenia z ostatnich kilku lat. Swoją ofertę prezentowały ponadto firmy KUKA i Fronius. Pierwsza przedstawiła nową rodzinę robotów o dużym udźwigu, serię Quantec z rewolucyjnym systemem sterowania KR C4. Z kolei firma Fronius zaprezentowała pełną gamę źródeł prądowych przystosowanych do współpracy z robotami przemysłowymi, zarówno dla procesów MIG/MAG i TIG, jak i dla spawania plazmowego.
Podczas prezentacji obu firm silnie podkreślanym aspektem była rola integratora jako tego, który nie tylko dostarcza zestawione elementy stanowiska przemysłowego, ale i dobiera najlepiej pasujące elementy. Przedstawiciele obu firm podkreślali, że w dzisiejszych warunkach globalnego rynku, elementy składowe, niezależnie od tego, kto i gdzie je wyprodukował, o ile spełniają określone wymagania, są tylko klockami. A nawet najlepsze klocki muszą być idealnie połączone. I tu najważniejszą kwestią jest doświadczenie i wiedza integratora.
Oprócz prelekcji teoretycznych, na obu konferencjach miały miejsce również pokazy praktyczne. Prezentowano zrobotyzowane stanowisko spawalnicze, które na żywo pokazywało zarówno precyzję i powtarzalność robota, jak również możliwości technologiczne w uzupełnieniu pracy robota o „inteligencję” i „zmysły”, które pozwalają na reagowanie na zmiany w otoczeniu.
Uczestnicy katowickiej konferencji zapoznali się również z ośrodkiem szkoleniowym firmy KUKA w Katowicach i z bliska, jako jedne z pierwszych osób w kraju, mieli okazję obejrzeć robota nowej serii Quantec. Z kolei podczas spotkania w Toruniu prezentowane były maszyny CNC opracowane przez OBRUSN-PIAP.
Mateusz Kieniewicz
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa
tel. 22 874 02 23, kom. 605 32 77 83
e-mail: mkieniewicz@piap.pl
www.piap.pl