Enkodery – nowoczesne rozwiązania
Redakcja serwisu print
Enkodery, czyli przetworniki obrotowo-impulsowe, są jednymi z najczęściej stosowanych elementów pomiarowych w automatyce. Ich zadaniem jest zamiana ruchu obrotowego na sygnały, które pozwalają określić położenie kątowe, liczbę obrotów oraz prędkość obrotową.
Materiał promocyjny
Wyróżniamy 3 podstawowe typy enkoderów: mechaniczne (łączone z wałem silnika za pomocą osi lub otworu), optyczne (określające położenie za pomocą specjalnej tarczy i układu optycznego) i magnetyczne (wykrywające położenie w oparciu o wykorzystanie efektu Halla).
Rozwój systemów automatyki wymusił rozwój poszczególnych podzespołów, dlatego nowoczesne układy pomiarowe wymagają zastosowania rozwiązań, które nie obciążają systemu głównego i dają najdokładniejsze wyniki. Przykładem urządzeń tego rodzaju są enkodery, które do wykrycia liczby i kierunku obrotów nie wymagają żadnego mechanicznego przenoszenia napędu – zamiast tego obroty są mierzone za pomocą przewodu zasilającego (ENDRA).
Magnes trwały kumuluje energię w przewodzie, która następnie jest przekazywana do określonego rejestru: „obrót” i „kierunek”. Zasilanie zewnętrzne, np. z akumulatora, nie jest wymagane, ponieważ ten opatentowany system pracuje całkowicie autonomicznie. Dzięki wysokiej rozdzielczości (12 bit single-turn i 12 bit +18 bit Multi-Turn) enkodery te są idealne do stosowania wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka solidność wykonania i wysoka dokładność pomiaru. Interfejs przewiduje ocenę pełnej wartości pozycji, bazując na właściwej pozycji dla enkoderów jednoobrotowych i właściwej pozycji z uwzględnieniem liczby obrotów dla enkoderów wieloobrotowych.
Mimo znacznego stopnia technologicznego zaawansowania są to urządzenia bezobsługowe, nieposiadające przekładni zębatych i baterii. Gwarantują długą żywotność i chronią środowisko.
Źródło: www.conrad.pl