igus Sp. z o.o. to już dziesięciolatka
Niemiecka firma igus GmbH z Kolonii znana jest na świecie od 1964 r. Jest liderem na rynku bezsmarownych łożysk ślizgowych i liniowych, które znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich branżach. Jest również wiodącym producentem systemów prowadzenia przewodów wraz ze wszelkimi akcesoriami stosowanymi między innymi na potrzeby automatyzacji, w przemyśle budowy maszyn i urządzeń. Oferta firmy obejmuje również szereg różnorodnych, specjalizowanych kabli m.in. przeznaczonych do bardzo dynamicznych zastosowań, do pracy w strefie wybuchowej itd.
W Polsce firma dała się lepiej poznać w połowie lat 90., tj. wówczas kiedy rozpoczęła działalność na naszym rynku – najpierw za pośrednictwem przedstawiciela handlowego, później biura przedstawicielskiego i wreszcie od 1 stycznia 2000 r. w Warszawie rozpoczął działalność własny oddział firmy.
Obecnie igus Sp. z o.o. obchodzi dziesięciolecie swego funkcjonowania na polskim rynku. Z tej właśnie okazji podczas targów AUTOMATICON 2010, które odbyły się w Warszawie w dniach 23 – 26 marca br., trzeciego dnia targów zorganizowano konferencję prasową pt. Elementy maszyn z tworzyw sztucznych o długim okresie użytkowania.
Podczas konferencji zaprezentowano m.in. nowe produkty i rozszerzenie gamy aktualnych produktów przygotowane specjalnie na targi AUTOMATICON. Omówione zostały przykładowe aplikacje produktów firmy igus zrealizowane u renomowanych polskich klientów.
Dyrektor Marek Wzorek prezentując wybrane produkty firmy podkreślił, że dzięki nim klienci mogą udoskonalać technikę i obniżać koszty. Zaprezentował m.in. uniwersalny prowadnik przewodów E4.1, który łączy w sobie najlepsze rozwiązania konstrukcyjne wielu serii. Zwrócił również uwagę na system Triflex RS skonstruowany do bliskiego prowadzenia przewodów, do zastosowań w robotach przemysłowych, na małych przestrzeniach konstrukcyjnych.
Zestaw ten gwarantuje, że poruszający się trójosiowo prowadnik przewodów Triflex R prowadzony jest zawsze, w sposób zajmujący mało miejsca, równolegle do ramienia robota, a przy głowicy robota nie tworzą się żadne pętle.
Omawiając przewody oferowane przez firmę, Dyrektor zwrócił uwagę na fakt, że poszerzono znacznie asortyment konfekcjonowanych przewodów napędowych. Prowadzone od 25 lat, we własnych laboratoriach igus GmbH w Kolonii, badania nad tworzywami dały liczne ciekawe rozwiązania, w tym m.in. bardzo duży sukces odniósł niewymagający smarowania, bezobsługowy system DryLin W, składający się z wieloczęściowej obudowy i folii ślizgowej wykonanej z polimeru trybologicznego własnej produkcji.
Ciekawym rozwiązaniem jest też system igubal obejmujący samonastawne elementy łożyskowe, wykonane w całości ze zoptymalizowanego, pod względem parametrów tarcia, tworzywa sztucznego.
Do udziału w konferencji zaproszono dwóch klientów firmy igus Sp. z o.o., którzy na podstawie wieloletniej współpracy przedstawili swoje doświadczenia związane z zastosowaniem prowadników przewodów i łożysk polimerowych.
source: igus