"James Bond" w aranżacji na cztery silniki krokowe
Ilona Kanas – B, R print
Słyszeliśmy już znane tematy muzyczne wykonywane na konsolach Nintendo, wiertarkach czy klawiaturach telefonów komórkowych. Studenci z Politechniki Poznańskiej udowodnili, że do tego samego celu użyć można komponentów automatyki, z których skonstruowali nietypowy odtwarzacz plików midi.
Świat przemysłu i świat nauki coraz częściej podejmują współpracę. Dostawca zintegrowanych systemów automatyzacji, firma B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. od lat kontynuuje ideę współpracy z ośrodkami edukacyjnymi. Jedną z form takiego współdziałania są praktyki i staże dla studentów wyższych uczelni technicznych. W lipcu br. w siedzibie firmy B&R w Poznaniu praktyki odbywało czterech studentów Politechniki Poznańskiej kierunków Automatyka i Robotyka oraz Automatyka i Zarządzanie. W tym samym czasie biuro B&R w Szczecinie gościło na praktykach dwóch studentów Politechniki Gdańskiej.
W biurze B&R w Poznaniu praktyki rozpoczęły się wizytą w zakładzie produkcyjnym RPC Bebo Polska, gdzie w technologii termoformowania produkowane są opakowania do margaryn, sałatek oraz pasztetów. Studenci mieli okazję poznać szczegóły procesu produkcyjnego oraz przyjrzeć się pracującym w zakładzie maszynom opartym o system automatyzacji B&R.
Szczególna uwaga była skierowana na silniki krokowe, gdyż sterowaniu tymi silnikami miał być poświęcony projekt końcowy praktyk. Realizowany projekt miał charakter zabawy dydaktycznej, ale ze względu na profesjonalność użytego sprzętu i poznawanych zagadnień sterowania, pozwolił studentom zebrać cenne doświadczenia.
Temat „Sterowanie silnikami krokowymi w pętli otwartej – odtwarzacz plików midi" polegał na wykorzystaniu sprzętu B&R: sterownika zintegrowanego z panelem Power Panel 400, czterech silników krokowych B&R oraz modułów silników krokowych do stworzenia w środowisku B&R Automation Studio aplikacji służącej do odtwarzania plików muzycznych przy wykorzystaniu instrumentów w postaci silników krokowych. Podczas prezentacji projektu można było posłuchać znanych melodii wygrywanych na silnikach, jak temat z filmów o Jamesie Bondzie czy „Ghostbusters", które w nowej aranżacji zyskały świeże i oryginalne (choć może nieco industrialne) brzmienie.
Siedziba firmy B&R w Poznaniu stworzyła też dwa miejsca dla stażystów, z czego jeden wakat powstał w ramach unijnego projektu „Era Inżyniera" organizowanego przez Politechnikę Poznańską, natomiast drugie miejsce zostalo zagwarantowane samodzielnie przez firmę B&R.
Natomiast w biurze B&R w Szczecinie studenci zaangażowani byli w poznanie techniki napędowej B&R. Przygotowali aplikację PLC, która zawierała zaawansowane sterowanie serwonapędami ACOPOS w tym: przesyłanie parametrów między napędami, synchronizację napędów w oparciu o mechanizm CAMautomat oraz realizację algorytmu cięcia w locie, tzw. „latająca piła".
W biurze B&R w Szczecinie będzie miała miejsce jeszcze jedna realizacja współpracy świata nauki ze światem przemysłu – staż dla pracownika naukowego w stopniu doktora, w ramach programu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Pomorskiego „Czas na staż. Współpraca nauki i biznesu".
Ilona Kanas
B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
ul. Strzeszyńska 33, 60-479 Poznań
tel. (+48) 61 8460 500
ilona.kanas@br-automation.com
www.br-automation.com