Polska krajem partnerskim organizacji BITKOM i targów CeBIT w roku 2013
Ewa Samkowska – przedstawiciel w Polsce Deutsche Messe, Hannover print
Również po zakończeniu mistrzostw Europy w piłce nożnej Polska pozostanie w centrum uwagi firm z sektora nowych technologii. W 2013 r. będzie ona krajem partnerskim Niemieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Społeczeństwa Informacyjnego, Telekomunikacji i Nowych Mediów BITKOM oraz targów CeBIT.
– Polska, kraj o innowacyjnej i dynamicznie rozwijającej się gospodarce, to od wielu lat najważniejszy partner handlowy Niemiec – podkreślił prof. Dieter Kempf, prezes stowarzyszenia BITKOM. – Dzięki swemu stabilnemu wzrostowi polski rynek jest niezwykle atrakcyjny dla firm z sektora ICT. Przedsiębiorstwa zza Odry mogą bardzo dużo zyskać na zacieśnieniu kontaktów ze wschodnim sąsiadem Niemiec.”
Współpraca w ramach zawiązanego partnerstwa ma za zadanie wspomóc również firmy małe i średnie w zaistnieniu na arenie międzynarodowej. Mówi Frank Pörschmann z zarządu targów CeBIT w Deutsche Messe AG: – Polska gospodarka rośnie i rozwija się. To w niej cała Europa pokłada nadzieję na polepszenie koniunktury. Cieszymy się, że na kraj partnerski targów CeBIT 2013 został wybrany właśnie ten kraj: kompetentny kontrahent biznesowy, atrakcyjna lokalizacja dla firm przemysłowych i ojczyzna świetnie wykształconych specjalistów z zakresu IT i ICT.
Zarówno firma Deutsche Messe, organizator targów, jak i stowarzyszenie BITKOM mogą pochwalić się bardzo dobrymi kontaktami z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Podstawę do współpracy partnerskiej w roku 2013 stanowić będą dwa porozumienia – między organizacją BITKOM a przedstawicielami branży ICT w Polsce oraz między Deutsche Messe a Ministerstwem Gospodarki RP.
Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Frank Pörschmann z zarządu targów CeBIT podpisali 26 czerwca w Berlinie list intencyjny określający zakres współpracy.
– Ogromnie się cieszę, że Niemcy – nasz największy kontrahent handlowy– dostrzegły potencjał branży IT w Polsce i zaproponowały nam partnerstwo w najważniejszym wydarzeniu cyfrowego świata, targach CeBIT 2013 – powiedział Dariusz Bogdan. – Szansę tę wykorzystamy do wzmocnienia kontaktów bilateralnych w zakresie informatyki i nowych technologii. Jestem przekonany, że branża IT będzie w nadchodzących latach motorem wzrostu dla Europy – dlatego już dziś warto w nią zainwestować.
– Partnerstwo polsko-niemieckie to dobra okazja, by rozpocząć rozmowy z rządami obu krajów na temat polityki gospodarczej i strategii rozwoju nowych technologii – dodał prof. Dieter Kempf, prezes organizacji BITKOM. Swą obecność na Polsko-Niemieckim Szczycie Teleinformatycznym, który odbędzie się 6 marca 2013 roku, w dniu otwarcia targów CeBIT, zapowiedzieli przedstawiciele rządów i wysokiego szczebla politycy z obu krajów.
W roku 1993 kraje Europy Środkowej i Wschodniej zrzeszone pod hasłem „Business with Eastern Europe” były regionem partnerskim targów CeBIT. W uroczystym otwarciu imprezy udział wzięła ówczesna premier Polski Hanna Suchocka. Od tamtych czasów zaszło jednak wiele zmian. – W ciągu ostatnich 20 lat Polska przeżyła spektakularny rozwój, a kryzys gospodarczy lat 2008–2009 przetrwała niemal bez uszczerbku. Chcemy zaoferować naszemu najbliższemu sąsiadowi międzynarodową platformę, na której zaprezentuje całemu światu swój potencjał jako lidera zaawansowanych technicznie rozwiązań cyfrowych – podkreślił Frank Pörschmann.
Sektor informatyki i teleinformatyki w Polsce od lat wykazuje stały trend wzrostowy. Na rok 2012 EITO, instytut badań rynku przy organizacji BITKOM, prognozuje jego wzrost o kolejne 2,6 % do poziomu 16 miliardów euro. Obszarami, które mają największy wkład w rozwój tego sektora, są przede wszystkim: sprzedaż tabletów, outsourcing IT, usługi sieciowe i usługi przesyłu danych.
Ewa Samkowska
Przedstawiciel w Polsce Deutsche Messe, Hannover
ul. Kochanowskiego 27/2 , 01-864 Warszawa
tel. 22 639 72 53, fax 22 866 75 14
e-mail: info@hf-poland.com
www.messe.de