Sposoby prowadzenia przewodów w trzech osiach
Aplikacja zasilająca zgrzewarkę Magna 3D umożliwia zakres ruchów w osi X i Y oraz obrót 360°.
Rynek producentów zgrzewarek w Polsce jest bardzo rozbudowany. Obecnie produkowane są zgrzewarki do zgrzewania rur z tworzyw termoplastycznych oraz folii. Zastosowanie zaawansowanych technologii pozwala na wykorzystywanie zgrzewarek m.in. w branży opakowań, motoryzacyjnej i innych.
Obecnie producenci stosują bardzo nowoczesne metody w procesach technologicznych. Jedną z takich firm jest Zemat Technology Group z Łodzi, wiodący producent i dostawca zaawansowanych technologicznie maszyn, wykorzystujących technologię wysokich częstotliwości w procesach zgrzewania polimerów, produkcji opakowań, suszenia przemysłowego oraz formowania drewna. Firma Zemat projektuje i buduje około 250 specjalnych maszyn rocznie i zainstalowała ponad 5000 maszyn na całym świecie, działających w różnych gałęziach przemysłu, zapewniając przy tym ich pełną obsługę techniczną.
-Jedną z nowych maszyn w ofercie firmy Zemat jest Magna 3D. Jest to zgrzewarka wysokiej częstotliwości, pracująca w układzie portalowym, z obrotową głowicą. Zakres ruchów wynosi odpowiednio oś X – 8 m, oś Y - 2,5 m, obrót 360°, docisk 3500 kg. Tak duże pole pracy pozwala na zgrzewanie wielkopowierzchniowych produktów, bez konieczności ich przesuwania, co znacznie podnosi dokładność i jakość zgrzewu. W celu uzyskania takiego zakresu ruchów w każdej z osi, zainstalowane zostały odpowiednie prowadniki przewodów firmy igus. Dla ruchów liniowych w osiach X i Y wybrane zostały prowadniki serii E4.56 oraz E4.42, dla obrotu prowadniki RBR serii 14240 oraz 2500. Zastosowanie prowadnika RBR z podwójnym promieniem gięcia, pozwoliło nam w ograniczonej przestrzeni bezpiecznie poprowadzić czternaście przewodów. W tej aplikacji wykorzystaliśmy przewody CF140, CF31, CFBUS oraz zaciski mocujące CFX20 i CFX22 wyprodukowane przez igusa. Zastosowanie samonośnych prowadników serii E4.56 oraz E4.42 firmy igus przyczyniło się do redukcji kosztów oraz skrócenia czasu montażu – podkreśla Sebastian Źródelny, konstruktor firmy Zemat Technology Group Ltd. z Łodzi.
W celu doprowadzenia zasilania do zgrzewarki Magna 3D w firmie Zemat zastosowano e-prowadnik kablowy serii E4.56, otwierany z obu stron, z poprzeczkami w każdym ogniwie, który zapewnia bardzo cichą pracę, dzięki zintegrowanemu hamulcowi. Konstrukcja trzpienia i rowka umożliwia bardzo wysoką sztywność podczas pracy prowadnika. Dodatkowo ta seria wyróżnia się lepszą długością samonośną, dzięki pionowym, prostokątnym odbojom. Z kolei e-prowadnik serii E4.42, również otwierany z obu stron, ma podobne parametry, jak seria E4.56. W celu doprowadzenia 14 przewodów do urządzenia, aby zapewnić obrót o 360° zastosowano e-prowadniki przewodów RBR do ruchu obrotowego serii 14240 i 2500.
W aplikacji zastosowano także elastyczne przewody firmy igus serii CF140 ekranowane, o dużej wytrzymałości na rozciąganie, przewody silnikowe serii CF31 również ekranowane i ognioodporne oraz przewody magistralowe CFBUS z płaszczem zewnętrznym z PVC ognioodpornego ( i odpornego na działanie oleju).
Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwiło pracę zgrzewarki, mimo bardzo dużego pola i zgrzewanie wielkopowierzchniowych produktów, bez konieczności ich przesuwania, dzięki zakresowi ruchów liniowych w osiach X i Y oraz ruchu obrotowego o 360°. We wszystkich tych płaszczyznach pracują e-prowadniki z kablami firmy igus. Zastosowana aplikacja znacznie podnosi dokładność i jakość zgrzewu.
source: igus