Z wizytą w nowej siedzibie Renishaw w Polsce
Andrzej Barciński print
Firma Renishaw Sp. z.o o., polski przedstawiciel Renishaw plc, 18 lutego 2014 r. otworzyła nowe biuro w Warszawie, którego główną część stanowi showroom. Oficjalne otwarcie było również okazją do uczczenia rocznicy 12-lecia obecności firmy na polskim rynku.
Nowa siedziba firmy znajduje się w Warszawie, w położonym w pobliżu lotniska im. F. Chopina i trasy S2 centrum biznesowym Poleczki Business Park. Biuro zajmuje powierzchnię ponad 530 m², a jego centralna część to showroom, mieszczący m.in. demonstratory maszyn do pomiarów współrzędnościowych, przetworników liniowych i obrotowych (optycznych i magnetycznych) oraz spektroskop ramanowski.
Nowe centrum demonstracyjne będzie oferowało wsparcie techniczne dla producentów oryginalnego wyposażenia, importerów, dystrybutorów oraz użytkowników końcowych w zakresie takich produktów, jak sondy dla maszyn współrzędnościowych i obrabiarek CNC, systemy kalibracyjne, liniały oraz uniwersalne komparatory Equator. Klienci firmy będą mogli również skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się wytwarzaniem przyrostowym oraz systemami spektroskopii ramanowskiej wykorzystywanymi do analizy widmowej.
– Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać rozwiązania, które pomagają zwiększyć efektywność pracy oraz jakość produktów polskich producentów. Otwarcie nowego biura w Polsce stanowi dowód na to, jak ważny jest dla nas lokalny rynek – powiedział Ben Taylor, dyrektor Grupy Renishaw, komentując otwarcie nowego biura.
Szybkie pomiary współrzędnościowe
W nowo otwartym centrum demonstracyjnym Renishaw najwięcej miejsca zajmują oczywiście urządzenia do pomiarów współrzędnościowych. Można zatem zapoznać się tutaj z możliwościami m.in. lekkiego, ekonomicznego komparatora Equator, który umożliwia monitorowanie procesu produkcyjnego, jak i maszyny CNC wyposażonej w szybki obrabiarkowy system skanujący SPRINT, bazujący na sondzie OSP60 o dokładności 0,1 μm w trzech wymiarach i ustalający w ciągu jednej sekundy położenie 1000 punktów pomiarowych, czy maszyny do pomiarów współrzędnościowych wyposażonej w pięcioosiową głowicę skaningową REVO Renscan5. Ta ostatnia pracuje m.in. w zakładach lotniczych w Mielcu, gdzie, według informacji producenta, umożliwiła kilkunastokrotne skrócenie czasu wykonywania pomiarów detali.
Dopalacze i grafen
Goście mogli zapoznać się z możliwościami spektrometru Ramana firmy Renishaw, pozwalającego ze stuprocentową dokładnością ustalić skład chemiczny danej substancji. Z takiego urządzenia od 2010 r. korzystają naukowcy z laboratorium Izby Celnej. Urządzenie umożliwia badanie próbki przez opakowanie, co znacznie ułatwia stwierdzenie, czy dana substancja jest niedozwolona. Innym przykładem zastosowania spektroskopu ramanowskiego firmy Renishaw są badania nad parametrami grafenu, prowadzone przez warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. Spektrometr Renishaw służy tam m.in. do charakteryzacji warstw grafenu oraz oceny jego jakości.
Druk 3D z proszków metali
Na etapie projektowania, zarówno w przemyśle, jak i w badaniach prototypów, doskonale sprawdzają się techniki wytwarzania przyrostowego. Dostępne drukarki 3D pozwalają na druk tworzyw sztucznych, natomiast sprzęt firmy Renishaw, z którego efektami pracy mogli zapoznać się uczestnicy spotkania, umożliwia produkcję części ze stapianego laserowo proszku metali (np. tytanowego, stalowego lub chromo-kobaltowego). Dzięki tej nowoczesnej technologii możliwe jest szybkie wyprodukowanie prototypu np. elementów mechanicznych na podstawie dokumentacji CAD. Urządzenia tego typu znajdują również szerokie zastosowanie w protetyce.
– Możemy teraz zaoferować naszym klientom szerszy zakres usług, a także lepsze wsparcie techniczne. Możemy też demonstrować, w jaki sposób rozwiązania Renishaw pomagają zwiększyć produktywność oraz poprawić jakość – mówi Tomasz Rżysko, General Manager Renishaw Sp. z o.o.
Grupa Renishaw ma przedstawicielstwa w 32 krajach. Liczba pracowników na całym świecie to 3300 osób. W roku obrachunkowym zakończonym w czerwcu 2013 r. całkowite przychody Grupy wyniosły 347 mln funtów.
Polski oddział Renishaw powstał w 2002 r. i początkowo liczył zaledwie dwie osoby. Dziś firma zatrudnia 15 pracowników z wieloletnim doświadczeniem w zakresie inżynierii przemysłowej. W skład zespołu wchodzi sześciu mobilnych, wysoko wykwalifikowanych inżynierów wsparcia technicznego, zapewniających obsługę w całym kraju. Oddział Renishaw w Polsce współpracuje m.in. z firmami zrzeszonymi w „Dolinie Lotniczej”, Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych oraz wieloma politechnikami i uniwersytetami. W ubiegłym roku firma przeznaczyła na badania i rozwój 15 proc. przychodów, z czego aż 92 proc. pochłonęły budżety badań związanych z przemysłem.
Jolanta Górska-Szkaradek
PAR