Współpraca SEW-EURODRIVE z Politechniką Śląską
Andrzej Barciński print
Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w lutym tego roku, została uruchomiona nowa specjalność na kierunku Mechatronika. Nosi ona nazwę „Aplikacje napędowe” i została utworzona pod patronatem firmy SEW-EURODRIVE.
Wzajemna umowa o współpracy pomiędzy firmą SEW-EURODRIVE i Wydziałem Mechanicznym Technologicznym umożliwiła również powstanie na terenie uczelni laboratorium, które przeznaczone jest do nauk nowych technologii, związanych z napędami i sterowaniem. Współpraca pozwala dodatkowo na przeprowadzenie zajęć praktycznych dla studentów, w nowoczesnym Centrum Techniczno-Szkoleniowym SEW-EURODRIVE w Tychach.
Motywacja
Powstanie specjalności „Aplikacje napędowe” to odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu na wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko świetnie znają teorię, ale równie sprawnie poruszają się w świecie realnych urządzeń. To przygotowanie specjalistów, którzy znają aplikacje napędowe i posiadają umiejętność rozwiązywania problemów.
Połączenie nauki z przemysłem ma wymierne korzyści zarówno dla studentów, jak i dla firm. Pracodawcy – kadra zarządzająca dużymi firmami produkcyjnymi – potwierdzają duże zapotrzebowanie na specjalistów-praktyków i podkreślają, że jest to szansa, aby absolwenci uczelni technicznych zdobyli praktyczną wiedzę i wchodzili na rynek pracy bezpośrednio z wykształceniem przystosowanym do konkretnych wymagań rynku.
Zajęcia
W ramach specjalności „Aplikacje napędowe” na kierunku Mechatronika, studenci zapoznają się z projektowaniem, uruchamianiem i diagnostyką kompletnych aplikacji napędowych, w tym wind, stołów rolkowych, przenośników czy systemów bezkontaktowego przekazywania energii, a także serwonapędów. Nauka w połączeniu z praktyką obejmować będzie: programowanie i parametryzację przetwornic częstotliwości i sterowników, a także posługiwanie się przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi oraz montaż silników i motoreduktorów. Program zajęć prowadzonych w ramach nowej specjalności został od podstaw opracowany przez pracowników Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania, wspólnie z ekspertami z firmy SEW-EURODRIVE.
Dodatkowym atutem utworzenia specjalności i w pełni profesjonalnego Laboratorium jest fakt, że studenci nowej specjalności będą kierowani na praktyki i staże przemysłowe w firmie SEW-EURODRIVE.
źródło: SEW-EURODRIVE
Keywords
napędy, polecane, Sew-Eurodrive, studenci, uczelnie, współpraca