Wynalazki: Amelia 2 rakieta z Politechniki Warszawskiej
Redakcja serwisu print
Dwustopniowa rakieta eksperymentalna "Amelia 2" to najnowsze dzieło studentów Politechniki Warszawskiej, zaprezentowane w poniedziałek na konferencji prasowej. Rakieta mierzy niewiele ponad 2 metry, a jej masa startowa to 7,5 kilograma.
Zbudowana głównie z materiałów kompozytowych i duraluminium "Amelia 2" ma konstrukcję dwustopniową – każdy z dwóch stopni wyposażony jest w oddzielny silnik na paliwo stałe o nowatorskiej konstrukcji (również wykonany z kompozytu metodą nawijania). Gdy w pierwszym stopniu zużyje się materiał pędny, zostanie on odrzucony, po czym włączy się silnik drugiego stopnia.
Studencka rakieta
Oba człony wyposażone są w spadochrony, co pozwoli korzystać z nich wielokrotnie. Rakieta mierzy 2,214 metra, a jej masa startowa to 7,5 kilograma. Jest wyposażona w system zapisu danych, zdalnego odpalania ładunków pirotechnicznych, oddzielania stopni i wyrzucenia spadochronów.
„Amelię 2” (w skrócie A2) zaprojektowali i zbudowali członkowie działającej od roku 1996 Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego na Politechnice Warszawskiej. Nazwa rakiety pochodzi od skrótu wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (MEL) Politechniki Warszawskiej.
Nowe technologie w rękach studentów
Wspierani przez prof. Piotra Wolańskiego studenci mają na koncie wiele sukcesów - na przykład zbudowanie pierwszego polskiego satelity PW-Sat. Sekcja Rakietowa SKA współpracuje między innymi z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, Pracownią Technologii Kosmicznych Centrum Nowych Technologii Instytutu Lotnictwa oraz Politechniką Wrocławską.
Budowa rakiety „Amelia 2” jest kolejnym elementem na drodze do budowy niewielkiej rakiety nośnej umożliwiającej wynoszenie tzw. CanSat'ów w niskie partie atmosfery. CanSat to mały eksperyment naukowy prowadzony w zasobniku o objętości standardowej puszki do napojów (350 ml) i masie nieprzekraczającej 0,5 kg. Na drodze do osiągnięcia celu stoją: pokonanie granicy dźwięku, budowa rakiet wielostopniowych wraz z dołączanymi silnikami i osiąganie coraz wyższych pułapów. Mowa tu o kilkudziesięciu kilometrach.
Na razie studenci zdobywają doświadczenie, tworząc mniejsze rakiety. Poprzednia – „Amelia 1” - osiągnęła pułap 500 metrów i dokonała rejestracji istotnych danych, dotyczących lotu.
Amelia 2 startuje
Planowany na sobotę 8 czerwca o godzinie 13.00 start rakiety „Amelia 2” ma się odbyć się na poligonie artyleryjskim w pobliżu Torunia. Zastosowana będzie nowa mobilna wyrzutnia o solidnej i stabilnej konstrukcji, pozwalająca odpalać rakiety o wadze do 80 kilogramów. "Amelia 2" ma osiągnąć prędkość około 1000 kilometrów na godzinę i pułap 3 kilometrów.
Więcej informacji można znaleźć na facebooku oraz stronie Sekcji Rakietowej.
Źródło: