X edycja Konkursu o Nagrodę ABB
Redakcja serwisu print
Prace nadsyłane z kilkudziesięciu najlepszych polskich uczelni oraz z zagranicy, m.in. z Danii, Szwecji i Holandii. Tematyka? Od energoelektroniki przez nanotechnologię aż po psychologię. Nagrody?
W sumie już prawie pół miliona złotych, ale ważniejszy w tym przypadku jest prestiż, uznanie i perspektywa błyskotliwej kariery naukowej. Zakończyła się jubileuszowa, X edycja Konkursu o Nagrodę ABB – obecnie jednego z najważniejszych konkursów naukowych w Polsce.
Konkurs organizuje Korporacyjne Centrum Badawcze ABB (CRC) w Krakowie, placówka naukowo-badawcza, która tworzy innowacyjne technologie na potrzeby całej Grupy ABB. Każdego roku przyciąga rzesze magistrantów, inżynierów i doktorantów, którzy chcą rozwijać swoje nowatorskie pomysły i idee.
Konkurs dla praktyków
Konkurs, wzorem innych tego typu inicjatyw w Europie Zachodniej, unika „dyskusji akademickich”, a docenia prace, które mają szansę zastosowania w przemyśle. Dominik Jurków z Politechniki Wrocławskiej, który otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji, realizuje układ ceramicznego wyświetlacza dla osób niewidomych.
Z kolei Marcin Wiązowski z Akademii Górniczo-Hutniczej, drugi z wyróżnionych, pracuje nad technologią, która może zwiększać liczbę klatek na sekundę przy pozyskiwaniu obrazu. Jak to wykorzystać w przemyśle? Choćby w przypadku, gdy będziemy chcieli w bardzo szybki sposób sterować ramieniem robota.
„Do X edycji swoje prace zgłosili również obcokrajowcy studiujący na polskich uczelniach oraz Polacy studiujący na uczelniach zagranicznych. Przez 10 lat Konkurs o Nagrodę ABB stał się uznaną marką oraz rozpoznawalnym w kraju i za granicą wydarzeniem, które może zadecydować o dalszej karierze zawodowej" - powiedział dr hab. inż. Marek Florkowski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie.
"Rosnący prestiż Konkursu pokazuje, że polskie środowisko akademickie potrzebuje bodźca ze strony ośrodków naukowo-badawczych. Konkurs, za którym stoi producent nowoczesnych technologii, wyróżnia bowiem prace nie tylko innowacyjne, ale również obiecujące pod kątem praktycznego zastosowania w przemyśle. Wspierając autorów tych prac, promując ich pomysły i osiągnięcia oraz współpracując blisko z uczelniami, możemy namacalnie przyczyniać się do rozwoju polskiej nauki".
Rozwój naukowy
Szymon Pasko, laureat zeszłorocznej edycji, przyznaje, że nagroda wpłynęła na jego rozwój naukowy – obecnie jest na stażu naukowym w Szwajcarii. „Konkurs o Nagrodę ABB rozpoczął nagły skok w mojej karierze” – dodaje Jacek Smołka, laureat IV edycji Konkursu. „Pojawiły się przede mną nowe możliwości, miałem większe szanse na zdobycie dofinansowania dla projektów badawczych, dostałem także stypendium dla wybitnych młodych naukowców. Za każdym razem zwycięstwo w Konkursie jest tym punktem w CV, które zwraca uwagę”.
Laureaci poprzednich edycji Konkursu o Nagrodę ABBNa to samo liczy zwycięzca tegorocznej edycji, Tomasz Cieśla z Politechniki Śląskiej, którego praca polegała na opracowaniu metod umożliwiających łatwą, bezprzewodową transmisję energii elektrycznej. „To prestiżowy konkurs, cenne doświadczenie, bardzo ładny wpis w CV, ale i znakomita wizytówka na przyszłość. Możliwość uzyskania grantów to jedna sprawa, ale chodzi również o prestiż, ponieważ dokonało się czegoś, co niezależna, fachowa firma oceniła jako wartościowe” – powiedział.
Zarówno liczba zgłaszanych prac, jak i uczelni, z których wywodzą się uczestnicy może sugerować, że z polską nauką nie jest źle. Pod względem liczby laureatów Konkursu o Nagrodę ABB na pierwszym miejscu jest Politechnika Śląska (sześciu), dalej – Politechnika Wrocławska (pięciu) i Politechnika Gdańska (czterech).
„Kandydaci do Nagrody ABB oceniani są przez gremia wybitnych specjalistów, m.in. w zakresie elektroenergetyki, automatyki przemysłowej, energoelektroniki, nanotechnologii i inżynierii materiałowej, których uznanie jest dla naukowca wielkim wyróżnieniem. Nagroda przyznana najlepszym w konkursie sygnowanym nazwą tak nowoczesnej, liczącej się na światowym rynku firmy, jest synonimem największego wyróżnienia biznesowego, które niewątpliwie staje się inspiracją i katalizatorem aktywności badawczo-naukowej młodego pokolenia zdolnych twórców” – powiedział Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Rusiński, Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką Politechniki Wrocławskiej.