XIV Konferencja Automatyków RYTRO 2010
Jolanta Górska-Szkaradek − PAR print
W dniach 25-26 maja 2010 roku w Rytrze k. Nowego Sącza odbyła się kolejna, tym razem już XIV Konferencja Automatyków RYTRO 2010. Organizatorzy zastanawiali się, czy w obliczu tylu tragedii spowodowanych przez ulewne deszcze, skutkiem czego były powodzie m.in. w południowych obszarach naszego kraju, organizować konferencję w maju.
Ostateczna decyzja była pozytywna, bo wszystko zaczęło się normować i wydawało się, że to już koniec nieszczęść związanych z aurą. Nikt nie przypuszczał, że kilka dni po zakończeniu konferencji dojdzie do kolejnych zmagań z siłami natury m.in. w okolicach Rytra. Konferencja odbyła się, ale organizatorzy, jak i jej uczestnicy, nie zapomnieli o powodzianach.
Nowości produktowe i trendy rozwojowe w systemach pomiarowych i automatyki
Uczestników konferencji tj. przedstawicieli nauki, biur projektowych, zakładów przemysłowych, instytutów naukowo-badawczych, prasy, portali internetowych oraz firm organizujących i sponsorujących konferencję przywitał i poprowadził konferencję Andrzej Turak – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Techniczny SKAMER ACM – firmy, która jest głównym inicjatorem spotkania. Tegoroczną konferencję obok SKAMER ACM współorganizowały i sponsorowały firmy: ABB Sp. z o.o. Warszawa, DANFOSS Sp. z o.o. Grodzisk Maz., Emerson Process Menagement Sp. z o.o. Warszawa, Honeywell Sp. z o.o. Warszawa, Jumo Sp. z o.o. Wrocław, KROHNE Sp. z o.o Gdańsk, LIMATHERM SENSOR Sp. z o.o Limanowa, Lubuskie Zakłady Aparatów Elektrycznych LUMEL S.A. Zielona Góra, TECHNOKABEL S.A. Warszawa, TURCK Sp. z o.o. Opole oraz WIKA Polska S.A. Włocławek.
Chcąc włączyć się w akcję pomocy dla powodzian pan Andrzej Turak zaapelował o zbieranie funduszy do specjalnej skarbonki, wysyłanie SMS-ów na rzecz fundacji TVN i Radia Zet oraz zapowiedział specjalne aukcje w trakcie konferencji.
Tradycyjnie pierwsza część konferencji to część naukowa. Zainaugurował ją patron konferencji prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza – Kraków). Pan A. Turak prezentując bogaty w sukcesy życiorys prof. R. Tadeusiewicza zaznaczył, że jest to, jak dotąd, jedyny wśród techników laureat plebiscytu na najlepszych mówców „Mistrz Mowy Polskiej”.
Prof. Ryszard Tadeusiewicz wygłosił referat pt. Wykorzystanie sieci neuronowych do przewidywania zachowań ludzi w systemach automatyki. Sieci neuronowe wykorzystuje się do modelowania różnych systemów i procesów m.in. procesów projektowania, sterowania, diagnozowania i kontroli. Mając model jakiegoś systemu albo procesu możemy osiągnąć wiele celów, m.in. przewidzieć skutki danych działań.
Model neuronowy powstaje w wyniku procesu automatycznego uczenia, polegającego wyłącznie na obserwacji koincydencji sygnałów wejściowych i wyjściowych pojawiających się podczas pracy obiektu. Łatwo to potem wykorzystać w praktyce. Jednym z ciekawszych zastosowań sieci neuronowych jest tworzenie modeli prognostycznych - wiele z nich dotyczy zagadnień ekonomicznych (np. notowania kursów walut) lub procesów przyrodniczych (np. prognoza pogody). Profesor R. Tadeusiewicz zwrócił uwagę, że rzadko wykorzystuje się możliwości sieci neuronowych przy modelowaniu, a w rzeczywistości prognozowaniu zachowania człowieka w określonych sytuacjach, np. przy obsłudze systemów automatyki. Problem ten rozwinął w swoim wystąpieniu.
W kolejnym referacie prof. dr hab. inż. Leszek Trybus (Politechnika Rzeszowska), przedstawił Prototypowy system monitorowania i sterowania produkcją realizowany w klastrze „Zielona Kuźnia”, a prof. dr hab. inż. Jan Maciej Kościelny (Politechnika Warszawska), zainteresował zebranych referatem Metody i środki redukcji ryzyka w procesach przemysłowych. Z kolei prof. dr hab. inż. Tadeusz Skubis (Politechnika Śląska) omówił Wpływ niedokładności w torze pomiarowym na jakość regulacji. Wystąpienia przedstawicieli nauki zakończył referat pt. Nowa forma organizacji współpracy nauki z przemysłem w zakresie czystej energii wygłoszony przez prof. dr. hab. inż. Ireneusza Solińskiego (Akademia Górniczo-Hutnicza), który wspólnie z prof. Barbarą Tora (AGH) reprezentowali Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii. Klaster Czystej Energii to nowa forma współpracy nauki, przedsiębiorstw i władz samorządowych, której głównym celem jest wzrost pozyskania czystej energii w regionie dla ochrony środowiska przyrodniczego, a także koncentracja badań naukowych w tym obszarze oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Po zakończeniu części naukowej pan Zygmunt Jarosz – Prezes Zarządu SKAMER ACM, przedstawił ofertę firmy, a Dyr. ds. Marketingu – pan Paweł Tomaszewski zaprezentował Katalog Automatyki. Jak już informowaliśmy na naszych łamach (PAR 5/2010) SKAMER ACM podjął się opracowania systemu informatycznego, którego głównym celem jest maksymalne uproszczenie i zautomatyzowanie przepływu informacji techniczno-handlowych między producentami urządzeń automatyki i pomiarów a potencjalnymi klientami. Katalog umożliwia wyszukiwanie produktów, porównanie parametrów technicznych, tworzenie kosztorysów, zapytań ofertowych, ofert i zamówień. Uczestnikom konferencji zaprezentowano testową wersję systemu, która działała w sieci internetowej.
Kolejny punkt programu konferencji to prezentacja firm – organizatorów, która odbyła się w trzech blokach po 5 minut. Firmy wykorzystały ten czas do prezentacji swoich osiągnięć, nowości rynkowych czy też do pochwalenia się odniesionymi ostatnio sukcesami. Czas prezentacji był bardzo dokładnie odmierzany, a poszczególne wystąpienia ciekawie przygotowane przez licznych prelegentów. Wszyscy zainteresowani dodatkowymi informacjami zapraszani byli do dyskusji przy firmowych stoiskach i udziału w blokach tematycznych drugiego dnia konferencji.
Zwieńczeniem pierwszego dnia był uroczysty bankiet, podczas którego odbył się występ pani Ireny Jarockiej oraz kabaretu Ani Mru-Mru. Występy artystów zakończyła aukcja płyt i książek piosenkarki oraz płyt kabaretu, a zebrane pieniądze przeznaczono na pomoc powodzianom. Łącznie (bez liczenia SMS-ów) zebrano 7292 PLN, które przekazano poszkodowanym przez powódź pracownikom firmy Pilkington Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Sandomierzu.
W drugim dniu konferencji uczestnicy mieli do wyboru rozmowy z przedstawicielami organizatorów przy stoiskach firmowych lub udział w wybranych prezentacjach firm, które odbywały się równolegle w dwóch salach konferencyjnych.
|
|
|
|
|
|
|
|
W sali A prezentowały się firmy:
- TECHNOKABEL – Nowoczesne konstrukcje kabli stosowane w układach automatyki przemysłowej
- KROHNE – Gdy rosną wymagania a pomiar staje się ciekawy... (wybrane produkty i ich cechy)
- TURCK – Systemy RFID – automatyczna identyfikacja – automatyczna korzyść
- LIMATHERM Sensor – Kontrola metrologiczna aparatury pomiarowej
- ABB – Nowoczesne rozwiązania ABB w zakresie pomiaru przepływu – ACS355, ACS850 i ACQ810 - nowe przemienniki częstotliwości do zabudowy w szafie użytkownika
- SKAMER-ACM – Nowość w ofercie firmy SKAMER-ACM.
W sali B prezentację rozpoczął przedstawiciel firmy EMERSON, który intrygująco zatytułował wystąpienie – Poziomki… Oczywiście chodziło tu o pomiar poziomu, a nie aromatyczne owoce. Następnie kolejno głos zabierali specjaliści firm:
- WIKA Polska – Przegląd produktów firmy WIKA
- DANFOSS – Automatyka Przemysłowa Danfoss – Przyszłość w ciśnieniu i temperaturze – Koncepcja napędów Danfoss w mocach powyżej 90 kW. Filtry aktywne.
- LUMEL – Automatyzacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem nowych rozwiązań produktowych LUMEL S.A.
- HONEYWELL – HC900 skalowany, bezpieczny i prosty w obsłudze sterownik do procesów przemysłowych
- JUMO – Przykładowe aplikacje przemysłowe urządzeń JUMO.
Spotkania w obu salach konferencyjnych zakończyły dyskusje dotyczące oferowanych urządzeń i zaprezentowanego Katalogu Automatyki. Uczestnicy konferencji mogli znacznie rozszerzyć swoją wiedzę praktyczną oraz przekonać się, jak nowoczesna nauka pomaga w rozwijaniu i rozwiązywaniu zagadnień automatyki. Wszyscy wyjechali z Rytra przekonani, że systemy automatyki są budowane i ciągle modernizowane, aby nam coraz lepiej mogły służyć.
mgr inż. Jolanta Górska-Szkaradek – PAR
Serwis fotograficzny J. G-Sz.