Zakończyło się spotkanie branży laboratoryjnej i kryminalistycznej
Materiał prasowy print
Między 18 a 20 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbyły się XVII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz IV Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Wystawcy z Polski oraz Europy zaprezentowali ofertę wyposażenia dla każdego rodzaju laboratorium.
Przez trzy dni niemal 6 tys. osób odwiedziło Targi EuroLab oraz CrimeLab. To była wyjątkowa okazja dla profesjonalistów z branży laboratoryjnej i kryminalistycznej do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, jak też skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów uznanych w Polsce i na świecie.
Istotna rola EuroLab
Podczas uroczystego otwarcia prof. dr hab. Michał Kleiber zaznaczył, że rozwój nauk empirycznych nie byłby możliwy bez wsparcia i możliwości, jakie daje najnowocześniejsza aparatura. To właśnie najlepszy sprzęt umożliwia naukowcom prowadzenie badań na światowym poziomie, a tym samym stwarza warunki do rozwoju. Prof. Kleiber podkreślił znaczenie Targów EuroLab i CrimeLab jako miejsca, gdzie osiągnięcia ludzi nauki są prezentowane firmom i instytucjom, które korzystają z tych innowacji.
Oferta wystawców
Odwiedzający mogli zapoznać się z rozwiązaniami mającymi zastosowanie w każdym laboratorium. Wielu wystawców promowało nowości produktowe, a oferta obejmowała urządzenia pomiarowe i badawcze, takie jak mikroskopy, chromatografy, różnego rodzaju analizatory, spektrometry, wagi, wirówki czy dozowniki. Prezentowano meble i dygestoria, komory klimatyczne, inkubatory czy chłodziarki. Poza firmami dostarczającymi odczynniki i materiały zużywalne obecne były przedsiębiorstwa zapewniające oprogramowanie, jednostki szkoleniowe, a także serwisujące sprzęt.
Tegoroczni wystawcy byli zadowoleni z udziału w targach. Podkreślano dobrą organizację oraz duże zainteresowanie odwiedzających. Katarzyna Sznapka, Dyrektor Marketingu VWR International, ocenia, że Targi EuroLab to znakomita możliwość do zaprezentowania firmy i pokazania szerokiego portfolio produktów. – Podczas trzech dni chcieliśmy spotkać się z naszymi obecnymi klientami, jak również zaprezentować nowym czym nasza firma się zajmuje. Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem oraz chęcią współpracy. Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju zorganizowaliśmy też seminarium nt. funduszy unijnych, aby pomóc klientom pozyskać informacje jak uzyskać dodatkowe środki finansowe na wyposażenie innowacyjnego laboratorium – powiedziała Katarzyna Sznapka.
Dla firmy Mettler Toledo Targi EuroLab są najważniejszymi targami w Polsce. – Jesteśmy tu przede wszystkim po to, żeby spotkać się z przyszłymi klientami. Targi to dla nas inwestycja w przyszłość, chcemy zapoznać młodych ludzi z naszą marką. Promujemy też specjalną akcję akademicką pt. „Akademia. Rozwiązania analityczne w laboratorium”, skierowaną właśnie do studentów, którzy mogą uczyć się na naszym sprzęcie – powiedziała Grażyna Czaplicka odpowiedzialna za marketing w Mettler Toledo. – Dlatego też prowadzimy na targach prezentacje. Traktujemy to jako okazję do nawiązania bezpośredniego kontaktu z przyszłymi partnerami, co jest dla nas bardzo ważne i na to kładziemy duży nacisk – uzupełniła Grażyna Czaplicka.
Z kolei Jarosław Worsowicz, właściciel MEGAN, przyznaje, że z punktu widzenia firmy Targi EuroLab to miejsce, w którym odbywają się wcześniej umawiane spotkania biznesowe. – Bezpośredni kontakt i rozmowa to bardzo ważny aspekt, który pomaga w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu. Na targach pokazujemy się też pracownikom laboratoriów naukowych i badawczych oraz studentom, którzy już są bądź mogą zostać naszymi przyszłymi klientami – powiedział Worsowicz.
Spotkania z ekspertami
Podczas trzech dni targowych odbyło się 14 konferencji naukowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Uczestnikami byli zarówno pracownicy laboratoriów i jednostek badawczych. Ponad 300 słuchaczy przybyło na seminarium prowadzone przez specjalistów z Polskiego Centrum Akredytacji. Małgorzata Olczak-Wąsik, kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Promocji PCA, podkreśliła, że tego rodzaju spotkania są okazją do przekazania wiedzy oraz wymiany informacji i opinii na najbardziej aktualne tematy dotyczące branży laboratoryjnej. – Obecność na Targach EuroLab to dla słuchaczy możliwość bezpośredniego kontaktu z prelegentami, którzy są najwybitniejszymi specjalistami w swojej dziedzinie. To także szansa na wyjaśnienie wszelkich problemów i wątpliwości, które nurtują pracowników laboratoriów – dodała.
Celem konferencji organizowanych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej jest przybliżenie zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym medycyny laboratoryjnej i działalności medycznych laboratoriów diagnostycznych. – Rozwój medycyny laboratoryjnej prowadzi m.in. do zwiększania panelu dostępnych badań, tworzenia nowych obszarów diagnostyki oraz zapewniania wysokiej jakości analitycznej. Obie nasze konferencje cieszyły się zainteresowaniem uczestników, a wykłady inspirowały słuchaczy do dyskusji – powiedział dr hab. n. med. Bogdan Solnica, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Zarządu Głównego PTDL. Według prof. Solnicy w czasie takich spotkań przekazywana i rozpowszechniania jest wiedza o najbardziej aktualnych i ważnych zjawiskach, procesach oraz trendach w medycynie laboratoryjnej.
Kryminalistyka na Targach CrimeLab
Liczne grono zainteresowanych techniką kryminalistyczną zgromadziła III Międzynarodowa Konferencja „Miejsce zdarzenia”. Poza wymianą informacji ze specjalistami z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych omówione zostały zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Szczególnie chętnie obserwowano zespoły techników kryminalistyki z Polski i Wielkiej Brytanii, którzy dokonywali oględzin miejsca zdarzenia.
Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji pokazało m.in. mobilną platformę do wsparcia zadań kryminalistycznych. Konstruowany w ramach projektu Skaner robot na bazie robota mobilnego PIAP GRYF ma za zadanie prowadzenie rozpoznania wizyjnego, chemicznego, radiologicznego oraz biologicznego. Jest również w stanie wykrywać i zabezpieczać ślady kryminalistyczne. Prezentowany na Targach CrimeLab robot PIAP GRYF wzbudzał duże zainteresowanie odwiedzających.
Nagrodzone produkty
Podczas Targów EuroLab zostały rozstrzygnięte konkursy dla wystawców. W Konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk Jury przyznało nagrodę główną firmie „SHIM-POL A.M. Borzymowski” E. Borzymowska-Reszka, A. Reszka Spółka Jawna za iMScope TRIO - obrazowy spektrometr mas sprzężony z mikroskopem optycznym. Wyróżnienia otrzymali: DONSERV Wojciech Kaca za ZOE Fluorescent Cell Imager firmy BIO-RAD oraz KAMIKA Instruments za analizator mini 3D, przyrząd do trójwymiarowego pomiaru kształtu i wielkości cząstek mikronowych.
W konkursie na najlepszą ofertę 17. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2015 w kategorii „Laboratoryjna aparatura pomiarowa” nagroda wręczona została firmie „SHIM-POL A.M. Borzymowski” E. Borzymowska-Reszka, A. Reszka Spółka Jawna za iMScope TRIO - obrazowy spektrometr mas sprzężony z mikroskopem optycznym. Wyróżniony został także MoxiZ - automatyczny licznik komórek firmy VWR International Sp. z o. o. W kategorii „Wyposażenie laboratorium” laureatem została firma VWR International Sp. z o. o. za HALO - system filtracji powietrza w laboratorium. Jury wyróżniło także firmę Kendrolab Sp. z o.o. za urządzenie DEXTech firmy LCTech - zautomatyzowane przygotowanie próbek do analizy dioksyn i PCB oraz Spectro-Lab Sp. z o.o. za mineralizator mikrofalowy ETHOS UP.
Patronaty
Targi EuroLab 2015 oraz CrimeLab 2015 odbyły się pod Patronatami Honorowymi: Janusza Piechocińskiego - Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Gospodarki; Stanisławy Prządki - Przewodniczącej Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Cezarego Grabarczyka - Ministra Sprawiedliwości; nadinspektora Krzysztofa Gajewskiego - Komendanta Głównego Policji oraz prof. dr hab. Michała Kleibera - Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
source: MT Targi Polska