Złote Medale XVIII Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON
Seweryn Ścibior - PAR print
Precyzja, kompaktowość oraz ekonomiczność – te trzy określenia najlepiej chyba charakteryzują kryteria, jakimi kierowała się komisja konkursowa targów Automaticon 2012, przyznając jedne z najwyżej cenionych polskich wyróżnień w branży automatyki. Wszystkie nagrodzone produkty i rozwiązania spełniają bowiem przynajmniej dwa z tych trzech kryteriów.
Aniro Grupa Handlowa Sp. z o.o.
Programowalny przekaźnik czasowy
MPC-TPA-U240-208
Swobodnie programowalny niskonapięciowy układ czasowy firmy Aniro stanowi ciekawą alternatywę względem dużo droższych mikrosterowników. Przekaźnik oferuje 8 bloków czasowych niezależnie konfigurowanych w zakresie od 100 ms do 100 h, 9 bloków warunkowych oraz 18 sekcji zmiany stanu przekaźnika wykonawczego. Funkcja czasowa jest definiowana i ładowana do przekaźnika poprzez złącze USB za pomocą prostej aplikacji TimProg, która oferuje m.in. tryb testowy, umożliwiający ciągłą lub krokową analizę poprawności pracy przekaźnika. Dwa wybrane parametry (np. długość dwóch wybranych bloków czasowych) można dodatkowo modyfikować potencjometrami umieszczonymi na obudowie urządzenia. Przekaźnik może być montowany na szynie DIN 35 mm. Spełnia wymogi normy PN-EN 61812-1.
Eaton Electric Sp. z o.o.
System SmartWire-DT
SmartWire-DT to uniwersalny system okablowania np. szaf sterowniczych, bazujący na ośmiościeżkowej taśmie oraz konektorach w formie specjalnych klipsów. Skrót „DT” oznacza „Device Technology” i odnosi się do faktu, że każde urządzenie, zgodne z systemem SmartWire, wyposażone jest w chip ASIC (ang. Application Specific Integrated Circuit), który umożliwia jego automatyczną adresację w sieci SmartWire i komunikację z innymi urządzeniami. Maksymalna rozległość sieci SmartWire-DT wynosi 600 m. System pozwala na połączenie ze sobą do 99 urządzeń. Konfiguracja odbywa się za pomocą bezpłatnej aplikacji SWD-Assist.
Festo Sp. z o.o.
Wysięgnikowy, wielozadaniowy, kompletny system manipulacyjny EGSL
System EGSL (ang. Extreme Good SLide) został zaprojektowany tak, aby osiągał wyjątkowe parametry w zakresie precyzji, obciążalności i dynamiki, nawet w ograniczonej przestrzeni. Zalety napędów EGSL to przede wszystkim dowolne, precyzyjne pozycjonowanie z dokładnością do 0,02 mm, odporność na pył i zanieczyszczenia dzięki całkowicie zakrytej śrubie, prosta i tania sygnalizacja położenia dzięki zintegrowanym czujnikom oraz duża elastyczność wynikająca z możliwości mocowania silnika równolegle lub współosiowo. Cechy te sprawiają, że EGSL jest dobrym rozwiązaniem, gdy wymagane jest tanie pozycjonowanie o skoku do 300 mm. Napęd ten jest idealny także do zastosowań wymagających pionowego przemieszczania i krótkiego skoku w różnych położeniach, np. przy precyzyjnym przesuwaniu, podnoszeniu i montażu z zachowaniem liniowości i równoległości ruchu w zakresie 0,01 mm.
Fanuc Robotics Polska Sp. z o.o.
Selector – widzący robot Fanuc
Selektor – widzący robot Fanuc to ciekawe rozwiązanie firmy Fanuc opracowane wspólnie z integratorem ZAP-Robotyka, prezentujące możliwość elastycznego podejścia do procesu pozycjonowania i inteligentnego sortowania swobodnie zorientowanych produktów.
Selektor to połączenie robota Fanuc M1iA z wbudowanym systemem iRVision, kamer i oświetlacza oraz stołu rozrzedzającego.
System wizyjny robota składa się z dwóch kamer. Jedna z nich wykrywa kształt, położenie oraz orientację kątową produktów znajdujących się na stole rozrzedzającym, dzięki czemu robot pobiera detale, odpowiednio orientując je w przestrzeni. Druga kamera realizuje proces sprawdzania jakości produktu „w locie”, bez potrzeby zatrzymywania robota, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie wszystkich detali bez wydłużenia czasu cyklu. Na podstawie informacji z systemu wizyjnego robot dokonuje odpowiedniej selekcji produktów.
Produkty trafiają losowo na obracający się i zatrzymujący w odpowiednich cyklach stół, nazywany stołem rozrzedzającym. Cykle ruchu są tak dobrane, aby produkty zmieniły swoje położenie bez nachodzenia na siebie i były łatwo rozpoznawalne dla robota.
Napęd stołu jest realizowany przez dodatkową oś serwo, która jest sterowana z jednego kontrolera robota FANUC. Proces programowania całego układu odbywa się przy użyciu jednej konsoli programującej iPendant.
Phoenix Contact Sp. z o.o.
Hybrydowy rozrusznik silnika ELR H5-IES-SC-24 DC/500AC-91
Hybrydowe rozruszniki silnika Contactron „4 w 1“ wraz z funkcjami: załącz w prawo, załącz w lewo, ochroną silnika i awaryjnym zatrzymaniem, oferują wszystkie funkcje klasycznej kombinacji styczników nawrotnych w jednym urządzeniu. Cechują się przy tym nawet dziesięciokrotnie większą żywotnością niż styczniki elektromechaniczne, pozwalają na zaoszczędzenie miejsca i można je szybko okablować (także za pomocą systemu SmartWire-DT firmy Eaton Electric).
Renishaw Sp. z o.o.
Resolute – absolutny enkoder do pomiarów przemieszczeń kątowych
System absolutnego przetwornika optycznego Resolute firmy Renishaw charakteryzuje się rekordową rozdzielczością 1 nm przy prędkościach do 100 m/s oraz wysokim stopniem ochrony (IP64). Dzięki temu enkoder już teraz znajduje zastosowanie w tak wymagających aplikacjach, jak np. roboty chirurgiczne.
Resolute jest pierwszym w świecie absolutnym przetwornikiem o rozdzielczości 27 bitów przy prędkości obrotowej 36 000 obr/min.
W enkoderze zrezygnowano z tradycyjnej techniki z dwiema podziałkami umieszczonymi obok siebie (jedną przyrostową i jedną absolutną), co z natury powoduje występowanie problemów rozstrojenia uzgodnienia fazy w przypadku niewielkiej kątowej niezgodności ustawienia. Zamiast nich nowy przetwornik absolutny posiada pojedynczą optyczną podziałkę absolutną, upakowując w jednym kodzie zarówno informację o położeniu absolutnym, jak i informację o wprowadzonej fazie. Poszerza to zakres tolerancji ustawienia, co zapewnia łatwość instalacji oraz doskonałą długoterminową niezawodność pozycjonowania, nawet jeśli z upływem czasu następuje osiadanie lub przesuwanie osi przemieszczeń. Aby jeszcze bardziej ułatwić instalację oraz diagnostykę, na głowicy odczytowej umieszczono zintegrowany układ konfiguracyjny z diodami LED.
ss
Keywords
enkoder, kontrola jakości, manipulator, medal, nagroda, okablowanie, przekaźnik czasowy, robot, silnik, wyróżnienie