Numer 11/2017

Przemysł 4.0

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

Z branży8

Produkty16

Rozmowa

Siła tkwi we współpracy24

O polityce zrównoważonego rozwoju, celu utworzenia Grupy Kapitałowej APS, plusach i minusach wejścia na GPW oraz wyzwaniach teraźniejszości i przyszłości rozmawiamy z Jerzym Busłowskim, wiceprezesem zarządu oraz dyrektorem sprzedaży i marketingu spółki Automatyka-Pomiary-Sterowanie.

Temat numeru

Energooszczędna technika napędowa28

Wbrew pozorom oszczędności energii elektrycznej pozyskane dzięki odpowiednim napędom elektrycznym mogą być znaczne. Szczególnie dużego znaczenia nabierają w przypadku dużych fabryk, które wykorzystują do pracy wiele napędów. 

Optymalizacja zużycia energii37

Silniki elektryczne stosowane w zakładach produkcyjnych pochłaniają 70 proc. energii elektrycznej. Chcąc obniżyć koszty produkcji i utrzymania przedsiębiorstwa, warto wdrożyć rozwiązania gwarantujące oszczędności w obszarze zużycia mediów, w tym w obszarze zużycia energii elektrycznej. Często już kilkuprocentowe zmniejszenie zużycia energii przekłada się na duże oszczędności finansowe.

Ze smartfonem do przemiennika częstotliwości38

Niezwykle wyrazista wizualizacja parametrów przy uruchamianiu, regulacji urządzenia czy przy pracach serwisowych – dzięki wykorzystaniu smartfona wszystko to jest jak najbardziej możliwe. Firma Lenze oferuje przemiennik częstotliwości serii i500 wyposażony w moduł WLAN i zapewnia bezprzewodowy dostęp do aplikacji na Androida. Zalety bezprzewodowego dostępu do przemiennika częstotliwości, m.in. wyższy komfort obsługi i oszczędność czasu, są widoczne dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Systemy pras w erze Przemysłu 4.0. Zestaw serwoprasy Festo 40

Zestaw serwoprasy YJKP do produkcji elektroniki oraz małych elementów, oferowany przez firmę Festo, jest prostym, intuicyjnym rozwiązaniem dla przemysłu elektronicznego. Spełnia kluczowe założenia Przemysłu 4.0, zapewniając łatwą obsługę przy zastosowaniu standardów komunikacji OPC-UA. Dzięki oprogramowaniu sterującemu system Festo jest odpowiedzią na główne wyzwania związane z Przemysłem 4.0, takie jak precyzyjny dobór, adaptacja do innych rozwiązań i sterowanie w oparciu o dane w czasie rzeczywistym.

Napędy elektryczne efektywne energetycznie42

Koszty energii elektrycznej stanowią istotną pozycję w budżecie każdego zakładu przemysłowego. W przemyśle największy, sięgający 70 proc. udział w jej zużyciu mają silniki elektryczne. Ich energochłonność można jednak obniżyć nawet o 20–30 proc. Można też z dużym wyprzedzeniem diagnozować nieprawidłowości w pracy, by uniknąć poważnych awarii i niezwykle kosztownych przestojów. Obecnie jest to nie tylko możliwe i skuteczne, ale – dzięki Przemysłowemu Internetowi Rzeczy (ang. Industrial Internet of Things, IIoT) – także niedrogie. 

Efektywność energetyczna w napędach w praktyce 46

Układ napędowy oferowany przez firmę B&R charakteryzuje się dużą dynamiką, ale dzięki zastosowaniu technologii odzyskiwania energii, korekcji faktycznego zużycia energii, inteligentnego układu chłodzenia oraz współdzielonej przez wszystkie napędy szyny DC jest również zoptymalizowany pod kątem wysokiej sprawności energetycznej.

Energooszczędność w praktyce. Rozwiązania SEW-Eurodrive48

Firma SEW-Eurodrive jest powszechnie utożsamiana z produkcją silników elektrycznych – to właśnie od nich rozpoczęła się jej historia. Obecnie za tą marką kryje się jednak o wiele więcej – nowoczesne i kompleksowe rozwiązania napędowe, które gwarantują optymalne połączenie modułowego systemu produktów z niezawodnością i innowacyjnością.

Przegląd sprzętu i aparatury

Pomiar pozycji i przemieszczenia50

Fundamentalnym elementem automatyzacji i robotyzacji różnego rodzaju procesów jest technika napędowa. Kontrola pozycji i przemieszczenia jest jednym z głównych zadań, które wiąże się z tym zagadnieniem. 

Lekkość ładunku57

W obecnych czasach możemy korzystać z owoców rewolucji technologicznej, która wkroczyła we wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki niej powstała generacja maszyn umożliwiających osiąganie celów do tej pory nieosiągalnych. Należy do nich kontrolowany transport i przeładunek dużych ładunków, w których precyzja i bezpieczeństwo są niezwykle istotne. Z myślą o tym firma Fritz Kϋbler GmbH stworzyła enkoder linkowy D120. 

Programowalne układy pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych58

Lika Electronic ma 35-letnie doświadczenie w produkcji układów pomiarowych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w ostatnich latach firma znacznie rozszerzyła ofertę enkoderów programowalnych. 

Prawo i Normy

Badania patentowe. Rodzaje i charakter 60

Prowadzenie działalności innowacyjnej wymaga usystematyzowanego podejścia do uzyskiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji patentowej i rynkowej. Bazy patentowe zawierają najczęściej pierwszą publikację informacji o istniejących rozwiązaniach technicznych i bardzo często wskazują trendy oraz kierunki rozwoju konkretnych obszarów techniki. 

Rynek

SmartCamera Balluff BVS. Kamera dla Przemysłu 4.0 62

Przemysł 4.0 w praktyce to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami i wysoką jakością produkcji, gwarantująca konkurencyjność. Oznacza to jednak konieczność posiadania wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS firmy Balluff jest właściwym wyborem, gdy wiele różnych i wymagających zadań wymaga wdrożenia w automatyce przemysłowej szybkiego i elastycznego rozwiązania. Dzięki kamerze BVS firma Balluff rozszerzyła istniejące portfolio rozwiązań wizyjnych o ciekawe narzędzie umożliwiające rozwiązywanie wielu problemów.

Nowa seria sterowników Unistream US5 firmy Unitronics64

Unistream 5″ to najnowsza seria sterowników o modułowej budowie, na którą składa się wszechstronny i potężny procesor, dotykowy kolorowy panel HMI, a także wbudowany moduł I/O. Sterownik można dodatkowo bardzo łatwo rozbudować o kolejne moduły komunikacyjne oraz I/O. W efekcie otrzymujemy kompaktowe urządzenie ze zintegrowanym panelem HMI oraz wbudowanymi wejściami/wyjściami, które spełnią nawet największe wymagania klienta.

Ustawa o innowacyjności 66

12 października 2017 r. do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, zwany drugą ustawą o innowacyjności lub dużą ustawą o innowacyjności.

Komunikacja na miarę Przemysłu 4.0 67

Rozwój i wdrażanie w praktyce idei Przemysłowego Internetu Rzeczy sprawia, że sieci zakładowe są coraz bardziej rozbudowywane. Wiele urządzeń wejść/wyjść integrowanych z istniejącą infrastrukturą wykorzystuje komunikację bezprzewodową bądź sieć Ethernet. W projekcie rozbudowy warto uwzględnić kilka czynników i aspektów opisanych w artykule.

HCV-E – wskaźniki kolumnowe poziomu cieczy z czujnikiem 69

Klienci stawiają coraz wyższe wymagania produktom z grupy elementów układów hydraulicznych. Bardzo często wspomniane elementy muszą zachować pełną funkcjonalność w ekstremalnych warunkach pracy, np. w wysokiej lub niskiej temperaturze, środowisku korozyjnym lub wysokim ciśnieniu pracy. Do takich produktów należy nowy wskaźnik kolumnowy oferowany przez firmę Elesa+Ganter.

Najnowszy trend w robotyce. Czujniki siły i momentów obrotowych71

Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania, które umożliwi realizację postawionych zadań.

Wydarzenia

Koboty a sprawa Przemysłu 4.0. I Forum Cobotyki72

Od kobotyzacji nie ma odwrotu – co do tego nikt nie ma wątpliwości, a pierwsza edycja Forum Cobotyki jeszcze podkreśliła prawdziwość tego stwierdzenia. Wydarzenie, zorganizowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz firmę Encon-Koester, pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju, zgromadziło dziesiątki uczestników i było doskonałą okazją do zapoznania się nie tylko z teoretycznym, ale również praktycznym wymiarem współpracy człowieka z robotem.  

Srebrny jubileusz Parker Hannifin na polskim rynku76

Rok 2017 jest wyjątkowy dla Parker Hannifin, globalnego lidera technologii sterowania i napędu – firma obchodzi podwójny jubileusz: 100-lecie istnienia w skali globalnej oraz 25-lecie działalności w Polsce. Z tej okazji 2 września odbyła się uroczysta gala, na której przedstawiciele firmy wraz z partnerami biznesowymi świętowali ćwierć wieku obecności Parker Hannifin na polskim rynku.

Transformacja kolei nabiera tempa. Trako 2017 za nami 78

Przez cztery dni, od 26 do 29 września 2017 r., obiekt wystawienniczo-biurowy Amber-Expo Międzynarodowych Targów Gdańskich gościł przedstawicieli transportu szynowego oraz producentów i dostawców kolejowych systemów i komponentów. Targi Trako – największe i najbardziej prestiżowe spotkanie branży transportu szynowego w Polsce i jedno z największych w Europie – są dobrą okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć w szynowych systemach transportowych i miejscem debat o przyszłości kolei.

Automatyka i robotyka w inteligentnym wydaniu. Targi automatica 201881

Od 19 do 22 czerwca 2018 r. w Monachium odbędą się międzynarodowe targi inteligentnej automatyki i robotyki – automatica. Co dwa lata na tej najważniejszej platformie innowacji dla zautomatyzowanych procesów produkcji spotykają się kluczowi gracze i decydenci. Stolica Bawarii przyciąga uczestników ze wszystkich gałęzi gospodarki, którzy chcą zainwestować w efektywną technologię przyszłości.

Energetyczny jubileusz. 30. edycja targów Energetab82

30. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab zgromadziła na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała setki firm i gości. Swoje rozwiązania zaprezentowało ponad 700 wystawców z 23 krajów z Europy, Azji i Afryki, a wydarzenie potwierdziło swą mocną pozycję na mapie europejskich targów branży energetyki i elektrotechniki.

Inteligentna produkcja w nowym wymiarze86

Konstruktorzy i projektanci zyskali narzędzie otwierające przed nimi dodatkowe możliwości – nową wersję oprogramowania SOLIDWORKS firmy Dassault Systèmes, która obejmuje zintegrowane rozwiązania wspomagające procesy wytwórcze, od projektowania po produkcję.

Biblioteka87

Współpraca88

Ludzie

Michał Chaja, inżynier ds. sprzedaży SCHUNK Intec Sp. z o.o. 90