Numer 3/2018

Monitorowanie i sterowanie procesami i produkcją

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15,00 zł

  • Wersja PDF

    15,00 zł

Z branży10

Produkty18

Rozmowa

Rozmowa z Tomaszem Wielandem, prezesem zarządu firmy SEW-Eurodrive Polska26

O źródłach sukcesu SEW-Eurodrive Polska, innowacyjnych produktach, unikalnych na rynku usługach dla klientów, wyzwaniach związanych z Przemysłem 4.0 i szansach wynikających z automatyzacji produkcji rozmawiamy z Tomaszem Wielandem, prezesem zarządu firmy SEW-Eurodrive Polska.

Temat numeru

Monitorowanie i sterowanie procesami i produkcją 32

Do monitoringu złożonych procesów produkcyjnych służy obecnie oprogramowanie sterujące oraz rozbudowane systemy informatyczne, które są znacznie bardziej funkcjonalne i ergonomiczne od rozwiązań stosowanych przed laty. Tradycyjne lampki, wskaźniki i sygnalizatory coraz częściej ustępują miejsca wizualizacjom komputerowym, które pozwalają jednocześnie sterować procesami.

Mobilny nadzór dopasowany do aplikacji 41

Jednym z istotnych oczekiwań użytkowników systemów typu HMI/SCADA jest szybki dostęp do danych z dowolnego miejsca. W odpowiedzi twórcy oprogramowania SCADA PcVue, którego dystrybutorem w Polsce jest WObit, opracowali i opatentowali systemy kontroli urządzeń i zasobów w oparciu o jego lokalizację.

Wizualny system zarządzania produkcją 42

W dzisiejszych czasach szczególnie zasadne wydaje się być twierdzenie „kto nie mierzy, ten nie zarządza”. W czasach, w których rośnie liczba różnego rodzaju czujników, mierników zużycia surowca, czy energii, każdy przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie: jak monitorować pracę ludzi? W odpowiedzi firma W2 opracowała wizualny system zarządzania produkcją, który znajduje zastosowanie w obszarach pośrednich między „notesem brygadzisty” a zaawansowanymi komputerowymi systemami planowania produkcji.

Elastyczny system ACOPOStrak. Transport wewnętrzny i inteligentne sterowanie ruchem44

System ACOPOStrak reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej i umożliwia efektywną produkcję niewielkich partii wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych.

Komunikacyjne urządzenia i standardy w elektroenergetyce 46

W systemach energetyki i zasilania z roku na rok można znaleźć coraz więcej urządzeń z interfejsami komunikacyjnymi. Obecnie istnieje sporo protokołów i standardów, dlatego czasem skomunikowanie wszystkich urządzeń na obiekcie czy podstacji w jednej sieci jest trudne. W artykule zostały opisane najpopularniejsze protokoły i standardy używane dziś w przemyśle.

Strefa graniczna systemów sieciowych 48

Produkcja to często jeden z bardziej wymagających obszarów działalności przedsiębiorstw. Skomplikowane procesy niejednokrotnie wymagają wdrażania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Powszechnie przyjęło się dzielenie procesu produkcyjnego na oddzielne sekcje, które z kolei zarządzane są przez różne sterowniki PLC. Różnorodność i mnogość dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że takie linie często funkcjonują jak „oddzielne światy”. Nowy, kompaktowy moduł I/O umożliwia przesyłanie danych między dwiema sieciami Ethernet bezpośrednio na obiekcie bez konieczności stosowania szafy sterowniczej.

Bezprzewodowe sterowanie i monitoring w logistyce i produkcji 50

Technologia bezprzewodowa przebojem wchodzi do przemysłu, eliminując niezbędne dotychczas okablowanie. Urządzenia radiowe nie tylko pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych podzespołów, ale umożliwiają też tworzenie nowych aplikacji. Ruchome czy obrotowe podzespoły maszyn i urządzeń mogą być teraz w łatwy sposób monitorowane. Rozwiązania bezprzewodowe są z powodzeniem wykorzystywane także w systemach Andon i Kanban.

Optymalizacja sieci Ethernet 52

Sieć Ethernet od lat jest najpopularniejszym standardem w zastosowaniach biurowych, systemach zabezpieczeń oraz automatyce przemysłowej. Każda z tych branż ma inne wymagania odnośnie parametrów sieci, ale coraz częściej jedna duża sieć obsługuje całe przedsiębiorstwo.

Bezpieczeństwo i kontrola w automatyce54

W ostatnich 30 latach nastąpił duży postęp w dziedzinie automatyki i budowy systemów sterowania, szczególnie w zakresie systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maszyn. Do lat 80. w zasadzie nie mówiono o systemach sterowania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Od kiedy w 1987 r. pojawił się pierwszy elektromechaniczny przekaźnik bezpieczeństwa, systemy sterowania zaczęto dzielić na standardowe i odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Przegląd sprzętu i aparatury

Panele operatorskie HMI60

Panele sterownicze, nazywane również panelami operatorskimi – HMI (Human Machine Interface), są urządzeniami elektronicznymi, dzięki którym można kontrolować inne urządzenia pracujące na potrzeby sterowania procesami, np. technologicznymi czy produkcyjnymi.

Wybór panelu operatorskiego. Na co zwrócić uwagę?66

Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) służą do wizualizacji i sterowania pracą pojedynczych maszyn lub całych linii produkcyjnych. Ich funkcjonalność i intuicyjność obsługi sprawiają, że coraz częściej zastępują klasyczne układy budowane w oparciu o przyciski, sygnalizatory i przełączniki.

AUTOMATICON

Przewodnik po targach69

Bezpieczne prowadzenie przewodów. E-prowadniki firmy igus 84

Niewielkie e-prowadniki firmy igus umożliwiają bezpieczne prowadzenie przewodów nawet w najbardziej ograniczonej przestrzeni. Jednym z nich jest e-prowadnik E2.10, który ma konstrukcję chroniącą przewody, a dzięki otwieraczowi do e-prowadników zapewnia szybki i łatwy montaż.

Jak zamocować i ustawić czujnik? 86

Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom można kierować poszczególnymi urządzeniami, kontrolując jednocześnie przebieg procesów produkcyjnych: wielkość dozy, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp.

Łączniki i mechanizmy przesuwu tańsze nawet o 30 proc. 88

W związku z ogromnym zainteresowaniem łącznikami konstrukcyjnymi do profili oraz mechanizmami przesuwu ze zintegrowaną śrubą trapezową (seria GN 29X) firma Elesa+Ganter zoptymalizowała łańcuch dostaw wspomnianych produktów, co umożliwiło znaczne obniżenie ich cen.

Han-Modular. Rynkowy standard złączy modułowych 89

Nowoczesne systemy produkcyjne muszą być dostosowane do wymagań aplikacyjnych, w których występują zmiany trybu pracy, a takiemu wyzwaniu mogą sprostać tylko wyjątkowo elastyczne maszyny i modułowe urządzenia produkcyjne.

Uniwersalny chwytak równoległy. Pierwszy na świecie z certyfikatem Profinet 90

Ludzie, maszyny i procesy są ze sobą coraz bardziej zintegrowane, dzięki czemu produkcja staje się bardziej elastyczna i wydajna. Dzięki inteligentnemu chwytakowi równoległemu EGL Profinet firma SCHUNK, lider w dziedzinie systemów chwytakowych i technologii mocowań, wykorzystuje potencjał wysoce elastycznych aplikacji dla użytkowników w zróżnicowanym środowisku Przemysłu 4.0.

Wizja Lean Sm@rt Factory w SEW-Eurodrive92

Inteligentna fabryka SEW-Eurodrive z przyszłości charakteryzuje się modułową budową. Jest fabryką składającą się z segmentów zoptymalizowanych pod kątem Lean elastycznie połączonych Small Factory Units (fabryki w fabryce). Poszczególne stacje robocze stanowią moduły procesowe, które dzięki asystentom (systemy CPS) są inteligentnie połączone ze sobą, tworząc sieć. Ludzie, rzeczy, procesy, usługi i dane – wszystko jest osieciowane. Celem jest osiągnięcie wyższego poziomu produktywności w zakresie współpracy ludzi i techniki.

Magnetyczne enkodery liniowe Lika94

Lika Electronic jest jednym z wiodących producentów systemów pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży. Magnetyczne enkodery liniowe to jedna z głównych grup produktowych w portfolio firmy. Charakteryzują się wysoką odpornością na zapylenia i wilgoć, co jest gwarantowane przez stopień ochrony IP67 i IP68. Bezdotykowy pomiar – głowica pomiarowa przemieszcza się nad taśmą magnetyczną – zapewnia długą i bezawaryjną pracę, ponieważ nie występuje tarcie ani efekt zmęczenia i zużycia materiału.

Czujniki MICROmote firmy Balluff w systemach dozowania firmy Brand96

Wysoce wydajne, precyzyjne systemy dozowania firmy Brand zostały stworzone na bazie zaawansowanej technologii nakręcanego na butelkę dozownika seripettor. Systemy dozowania firmy Brand, wyposażone w jednostki odmierzające objętość 2 ml, umożliwiają wyjątkowo dokładne dozowanie nawet minimalnych objętości. W zapewnieniu niezawodności procesu kluczową rolę odgrywają zminiaturyzowane czujniki fotoelektryczne MICROmote firmy Balluff.

Prawo i Normy

Projekty racjonalizatorskie. Wspieranie innowacji w przedsiębiorstwie 100

Innowacyjne rozwiązania mogą nie tylko umożliwić rozwiązywanie poważnych problemów w danej dziedzinie techniki lub tworzenie nowych, nieznanych do tej pory produktów i usług, kreując w ten sposób wizerunek przedsiębiorstwa na rynku – mogą również przyczynić się do rozwiązania drobnych problemów w przedsiębiorstwie lub wprowadzenia usprawnień. Takimi „małymi” rozwiązaniami innowacyjnymi są projekty racjonalizatorskie.

Rynek

Cyfrowa epoka obrabiarek. Targi BI-MU coraz bliżej 102

Wywiad z Massimo Carboniero, prezesem UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE – Stowarzyszenia Włoskich Producentów Obrabiarek, Robotów i Automatyki.

Aplikacje mobilne Danfoss Drives104

Nasza codzienność zdominowana jest przez „mobilność”. Trudno wyobrazić sobie świat bez smartfonów, tabletów, Internetu czy chmur. Świat pędzi, a informacje mają być dostępne wszędzie i w każdym momencie. W praktyce przenosimy swoje przyzwyczajenia z życia powszedniego na inne kategorie. Z tego względu również od nowoczesnych urządzeń stosowanych w systemach automatyki wymaga się, aby były coraz bardziej mobilne i „smart”. To wyraźny trend, który od kilku lat staje się także motorem rozwoju i wzrostu w wielu branżach przemysłowych. Rozwiązania firmy Danfoss odpowiadają na te potrzeby.

Ograniczniki przepięć SEC firmy Phoenix Contact106

Zmieniające się stale wymagania są motorem rozwoju produktów nie tylko w świecie elektryki. W grę wchodzą np. zmiany w wymaganiach firm ubezpieczeniowych, które chroniąc swoje interesy, zaostrzają kryteria dopuszczające wypłatę odszkodowań. Bardzo istotny wpływ na rozwój produktów mają także normy techniczne, jednak jest to pole bitew sprzecznych interesów. Często niedocenianym kryterium jest ponadto spełnianie prostych wymagań dotyczących modernizacji działających instalacji czy linii technologicznych, gdzie odwiecznym problemem jest brak miejsca.

Mądrze steruj, łącz, napędzaj. Czwarta rewolucja przemysłowa staje się rzeczywistością 108

Technologia i łączność już teraz sprzyjają czwartej rewolucji w życiu prywatnym i zawodowym. Ze względu na zależność od dostępu do Internetu naszych działań, coraz większą wagę odgrywają łączność i dane. Napędzana ogromnym potencjałem wydajności i sterowania czwarta rewolucja przemysłowa przybiera na sile dzięki opracowywaniu innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie systemów sterowania, łączności i napędów, oferowanych przez firmy takie jak Parker Hannifin. 

Cyfrowa pneumatyka. Festo Motion Terminal zgodny z koncepcją Przemysłu 4.0 110

Technologia piezo, zintegrowane czujniki skoku i ciśnienia oraz sterowanie przy pomocy aplikacji programowej „motion apps” otwierają zupełnie nowe perspektywy dla producentów maszyn i urządzeń. Połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania obecne w Festo Motion Terminal przekształca urządzenie pneumatyczne w element koncepcji Przemysłu 4.0 – w jednym urządzeniu realizowane są funkcje ponad 50 pojedynczych komponentów, co zapewnia elastyczność produkcji.

REX System All-in-one112

Firma El-Cab prowadzi działalność produkcyjną (wiązki elektryczne, systemy zabudowy modułowej, dystrybutory mocy) oraz handlową. W ofercie znajdują się m.in. bezpieczniki automatyczne firmy ETA oraz czujniki poziomu i temperatury firmy Bedia.

Bony na innowacje czekają na przedsiębiorców114

Najlepsze innowacje powstają na styku dwóch światów – biznesu i nauki, praktyki i wiedzy. Potencjał intelektualny oraz wiedzę jednostek naukowych można wykorzystać w praktyce przemysłowej. Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu na usługę badawczo-rozwojową, przedsiębiorca inwestuje tylko 15 proc. jej wartości rynkowej.

Aplikacje

Setki wdrożeń i 45 lat doświadczenia PIAP-OBRUSN116

PIAP-OBRUSN ma na koncie imponującą liczbę wdrożeń z zakresu projektowania i produkcji maszyn i linii produkcyjnych. Atutem toruńskiej jednostki jest nie tylko doświadczenie, ale również szerokie spektrum działania – wdrożenia zostały zrealizowane w wielu różnych branżach, m.in. budowlanej, motoryzacyjnej, a nawet reklamowej. Działania firmy zwiększają stopień automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, a tym samym przekładają się na redukcję nakładów finansowych i czasu poświęcanego na procesy produkcyjne.

Wydarzenia

Ultranowoczesne centrum dystrybucji firmy HARTING122

W niemieckim Espelkamp w Nadrenii Północnej-Westfalii powstaje Europejskie Centrum Dystrybucji – największe inwestycyjne przedsięwzięcie firmy HARTING w historii jej działalności. Zautomatyzowany magazyn, którego uruchomienie jest przewidywane na I kwartał 2019 r., zapewni realizację nawet 20 tys. zamówień dziennie.

Technologie spożywcze w zasięgu ręki 124

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja targów Anuga FoodTec. Organizowane w niemieckiej Kolonii wydarzenie, które potrwa od 20 do 23 marca 2018 r., będzie stało pod znakiem innowacyjnych i przyszłościowych technologii i rozwiązań dla produkcji żywności oraz ich praktycznego wymiaru.

Synergia Przemysłu 4.0 i Logistyki 4.0. Hannover Messe i CeMAT 2018 już w kwietniu126

6 lutego 2018 r., na terenach Centrum Targowego w niemieckim Hanowerze, odbyła się pierwsza prezentacja tegorocznej edycji największych światowych targów przemysłowych Hannover Messe oraz targów intralogistyki i zarządzania łańcuchem dostaw CeMAT. Jednocześnie przedstawiciele 40 firm, wystawców wspomnianych tegorocznych imprez, zaprezentowali swoje wybrane produkty i innowacje ponad 200 dziennikarzom, którzy przybyli do Hanoweru z całego świata.

Rozbudowa centrum ABB 132

29 stycznia 2018 r. w Warszawie odbyła się inauguracja działalności rozbudowanego Regionalnego Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych ABB – jednego z pięciu tego typu ośrodków koncernu na świecie i jedynego w Europie. Tworzone w nim rozwiązania zwiększają wydajność produkcji i zapewniają odbiorcom wzrost konkurencyjności. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasad Szwecji i Szwajcarii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, uczelni wyższych oraz partnerzy i klienci ABB.

Biblioteka134

Współpraca136

Ludzie

Radomir Ochocki, igus Polska138