Kompleksowa automatyzacja Elektrociepłowni Białystok S.A.
Łukasz Kozak – APS S.A. drukuj
Kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej – od projektu, poprzez produkt, po wdrożenie i serwis – to atrybuty firmy Automatyka Pomiary Sterowanie S.A. (APS S.A.) z Białegostoku.
Firma świadczy również usługi pomiarowe i prowadzi bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. APS S.A. zaliczana jest do grupy najbardziej prężnych przedsiębiorstw średniej wielkości w rejonie Polski Północno-Wschodniej. Firma powstała w 1994 roku w wyniku restrukturyzacji Elektrociepłowni Białystok S.A., która do dnia dzisiejszego jest jednym z głównych partnerów firmy. APS S.A. od szeregu lat wdraża tam nowoczesne rozwiązania systemów automatyki przemysłowej oraz prowadzi ich kompleksową eksploatację.
W 2006 r. Elektrociepłownia Białystok S.A. rozpoczęła wdrażanie programu kompleksowej modernizacji i automatyzacji istniejących instalacji, mającego na celu unowocześnienie rozwiązań technicznych, zwiększenie dyspozycyjności urządzeń i instalacji, podwyższenie sprawności procesów przemian energetycznych, a także uproszczenie obsługi i racjonalizację zatrudnienia. W ramach programu wprowadzony został w życie nowy system sterowania i nadzoru klasy DCS (Distributed Control System) firmy Honeywell oraz przeprowadzono modyfikację poszczególnych układów i urządzeń procesowych. Inwestycja została zakończona w 2009 roku. Podczas prowadzonych prac zostały zmodernizowane następujące instalacje:
- Blok BC-50 nr 1
- Blok BC-50 nr 2
- Blok BC-50 nr 3
- Gospodarka Wodno-Ściekowa
- Gospodarka Olejowa
- Odżużlanie
- Odpopielanie
- Nawęglanie
- Człon Ciepłowniczy.
|
|
Podczas modernizacji wyżej wymienionych instalacji firma APS S.A. wykonała m.in. następujące prace:
- modernizację układu elektrycznego wszystkich urządzeń oraz rozdzielni
- modernizację układów AKPiA
- wdrożenie systemu sterowania i nadzoru klasy DCS jako podwykonawca firmy Honeywell Sp. z o.o.
Do automatyzacji obiektu został wykorzystany najnowszy system DCS Experion PKS ver. 301 firmy Honeywell. Architektura systemu sterowania umożliwia rozpowszechnienie informacji o procesie produkcyjnym w całym przedsiębiorstwie oraz zdalne sterowanie procesem. Celem zastosowania systemu DCS jest znaczne podniesienie efektywności produkcji ciepła oraz energii elektrycznej, bezpieczeństwa procesu produkcyjnego oraz obniżenie kosztów produkcji.
System DCS Elektrociepłowni oparty jest na dziewiętnastu redundantnych stacjach procesowych i dwóch nieredundantnych z procesorem C200 z modułami wejść/wyjść oraz siedmiu kaset oddalonych obejmujących rozproszone obiekty technologiczne. Całość obsługuje około 15 tys. sygnałów. Komunikacja pomiędzy sterownikami i pozostałą częścią poszczególnych instalacji odbywa się poprzez redundantną sieć Fault Tolerant Ethernet (FTE). Poszczególne bloki energetyczne, instalacje pozablokowe obejmujące odżużlanie, odpopielanie, nawęglanie, człon ciepłowniczy (gospodarkę olejową, sprężarkownię) oraz gospodarka wodno-ściekowa spięte są ze sobą również siecią FTE (światłowód albo skrętka) i przekazują dane do serwera PHD (Process History Database), który archiwizuje oraz umożliwia dalszy przekaz danych do ogólnozakładowej sieci elektrociepłowni.
System DCS wyposażony jest w interfejsy komunikacyjne (Modbus RTU oraz Profibus DP) służące do komunikowania się z urządzeniami innych dostawców. Na przykład sieć Modbus RTU obsługuje m.in. następujące urządzenia:
- regulatory turbin blokowych – Unimat firmy ISAE
- sterowniki zdmuchiwaczy sadzy – Simatic S7-300
- systemy pomiarów specjalnych turbozespołów – TNC2000 firmy Technicad
- synchronizatory generatorów blokowych
- analizatory parametrów sieci elektrycznej PECA 15.
Natomiast sieć Profibus DP wykorzystana jest do komunikacji z następującymi urządzeniami i obiektami:
- sterownikami palników rozpałkowych – sterowniki firmy Siemens
- sterownikiem stacji redukcyjno-schładzającej S5-135 produkcji Siemens
- Instalacją Przygotowania i Podawania Biomasy.
Nad bezpieczeństwem każdego z bloków energetycznych czuwa Kompleksowy Układ Zabezpieczeń Bloku (KUZB) oparty na systemie zabezpieczeń FSC firmy Honeywell. Jest on systemem wyróżniającym się wysoką integralnością i niezawodnością bezpieczeństwa, mogącym spełnić najwyższe wymagania aplikacji krytycznych pod względem bezpieczeństwa (certyfikat do zastosowania w aplikacjach do SIL3 włącznie). Tworzy on jednocześnie podstawowy system gwarantujący bezpieczeństwo pracy urządzeń oraz ludzi je obsługujących.
Kompleksowy Układ Zabezpieczeń Bloku jest programowalnym systemem zabezpieczeń spełniającym wymagania szerokiego zakresu aplikacji o wysokim stopniu integralności sterowania i funkcji bezpieczeństwa, zawierającym:
- zabezpieczenie procesu technologicznego i bezpieczne odstawienia
- zabezpieczanie turbiny
- zabezpieczenie kotła.
Sterowanie procesami technologicznymi odbywa się z trzech odrębnych lokalizacji: Nastawni Blokowej, Nastawni Potrzeb Pozablokowych oraz Nastawni Gospodarki Wodno-Ściekowej. Personel odpowiedzialny za prowadzenie procesów technologicznych w Nastawni Blokowej ma do dyspozycji siedem stacji dwumonitorowych służących do obsługi poszczególnych urządzeń części turbinowej jak i kotłowej poszczególnych bloków, sześć stacji zwykłych - jednomonitorowych oraz cztery stacje wyposażone w 65-calowe projektory wizyjne, pełniące funkcję tablic synoptycznych. Każda z tych stacji może być wykorzystana do obsługi dowolnej części procesów technologicznych. Operatorzy Nastawni Pozablokowej mają do dyspozycji dwie stacje dwumonitorowe oraz dwie jednomonitorowe wyposażone w projektory wizyjne. W ostatniej nastawni znajdują się trzy stacje jednomonitorowe.
Wykonanie układów elektrycznych, AKPiA oraz systemu sterowania i nadzoru poszczególnych instalacji w Elektrociepłowni Białystok jest przykładem sprawnej i terminowej realizacji bardzo zaawansowanego technicznie zadania, które zostało przeprowadzone dokładnie w zaplanowanym przez inwestora terminie.
Firma Automatyka Pomiary Sterowanie S.A. po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania. Dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników biorących udział w modernizacji oraz sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez Elektrociepłownię Białystok powstał zaawansowany technologicznie produkt spełniający wysokie wymagania Inwestora. Nasze aplikacje wykonujemy nie tylko w energetyce zawodowej i ciepłownictwie, ale także w oczyszczalniach ścieków, wodociągach, przemyśle spożywczym, układach wentylacji i klimatyzacji budynków.
Łukasz Kozak
APS S.A.
Bliższe informacje można uzyskać pod adresem:
AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE SA
15-257 Białystok, ul. A. Mickiewicza 95F
tel.: (85) 748 34 00, (85) 748 34 01
faks (85) 748 34 19
www.aps.pl
źródło: AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE
Słowa kluczowe
automatyzacja, dcs, elektrociepłownia, modernizacja, proces technologiczny, RTU, synoptyka
Komentarze
blog comments powered by Disqus