Platforma automatyzacji Sysmac – sterowanie prasą mechaniczną
Texoma, polska firma handlowo-projektowa, istnieje na rynku od 26 lat. Przez ten okres zrealizowaliśmy dużą liczbę projektów usprawniających i zwiększających wydajność procesów produkcyjnych naszych klientów. Jednym ze zrealizowanych przez nas zespół projektów, jest modernizacja automatycznej prasy mechanicznej mimośrodowej wraz z elementami automatycznego podawania materiału i odbioru detali po procesie obróbki plastycznej. Automatyzację sterowania oparto na platformie Sysmac z zastosowaniem sterownika PLC serii NJ oraz sterownika bezpieczeństwa NX Safety w wersji dla systemów rozproszonych.
Celem projektu było doprowadzanie maszyny do poziomu wymaganego przez aktualne normy. Wymagało to zastosowania niezbędnych podzespołów i elementów w układach sterowania i bezpieczeństwa, co wiązało się z wymianą starej szafy sterowniczej na nową wraz ze wszystkimi elementami sterującymi, a także z wymianą okablowania na prasie.
Główne elementy urządzenia to:
- silnik indukcyjny 22kW napędzający koło zamachowe
- pneumatyczny podwójny zawór bezpieczeństwa przeznaczony do sterowania układami sprzęgło-hamulec w prasach mechanicznych
- układ smarowania oraz układy pomocnicze
- system bezpieczeństwa
Bazując na otrzymanych schematach elektrycznych, oględzinach prasy oraz po zapoznaniu się z audytem bezpieczeństwa opracowano kompletną nową dokumentację uwzględniającą aktualizację instalacji urządzenia, a także wprowadzone usprawnienia. Wszystkie elementy sterujące jak i wykonawcze bazują na elementach firmy Omron.
Jednostką centralną całego systemu jest sterownik z CPU NJ 301-1100, z którymposieci, EtherNet/IP połączone są panele operatorskie HMI NB7W-TW01B i NB3Q-TW01B.
Posieci EtherCAT sterownik komunikuje się ze zdalnym modułem we/wy serii NX, sterownikiem bezpieczeństwa NX-SL3300, przetwornicami częstotliwości MX2 oraz enkoderem absolutnym, który służy do odczytu aktualnej pozycji prasy.
Oprócz standardowych kart we/wy, do których podłączone są sygnały z czujników i elementów kontrolnych zastosowano również moduły we/wy bezpiecznych. Do modułów bezpiecznych podłączono przyciski stopów awaryjnych, ryglowane wyłączniki bezpieczeństwa D4SL-N4NDA-D zamontowane na osłonach chroniących dostęp do stref narzędziowych prasy, sygnały sprzężenia zwrotnego elementów wykonawczych np. z falowników MX2 oraz sygnał z przekaźnika G9SX-SM032-RT monitorującego bezpieczne zatrzymanie prasy.
Nie bez znaczenia dla powodzenia w realizacji projektu była możliwość skrócenia czasu prac w różnych jego fazach. Poczynając od przygotowania dokumentacji, programowania z wykorzystaniem dedykowanych bloków funkcji np. zgodnych z PLCopen, bibliotek np. sterowania falownikiem po sieci EtherCAT po prace montażowe, które przez zastosowanie elementów pracujących w sieciach komunikacyjnych, można było w znacznym stopniu zredukować.
Dlaczego Sysmac?
Na bazie 15 letnich doświadczeń w budowaniu układów sterowania z wykorzystaniem komponentów automatyki firmy Omron naturalnym stało się przejście na nowy poziom projektowania w środowisku Sysmac. Wykorzystując zalety integracji układów kontroli ruchu, sterowania logiką, obwodami bezpieczeństwa i sieci komunikacyjnych w ramach jednego sterownika maszyny można rozwiązywać często bardzo skomplikowane zadania.
Dużym atutem platformy jest narzędzie do programowania Sysmac Studio, które jako jedno środowisko łączy w projekcie obsługę programowania zadań logicznych, bezpieczeństwa, ruchu, wizualizacji oraz napędów gwarantując spójność i łatwość wymiany danych. Dzięki zgodności ze standardem IEC 61131-3i możliwości równoczesnego programowania w językach LAD, ST oraz FBD przy wykorzystaniu zmiennych symbolicznych daje możliwość efektywniejszej pracy przy rozwiązywaniu zadań automatyzacji procesów. Zintegrowany symulator przez możliwość emulacji wszystkich funkcji sterowników oraz dzięki analizie trendów był przydatny przy testowaniu, usuwaniu błędów i uruchamianiu aplikacji.
Współpraca z firmą Omron oraz wysoki poziom wsparcia technicznego pomogły w sprawnym i terminowym przeprowadzeniu modernizacji
Texoma jest firmą handlowo-projektową specjalizującą się w przemysłowych systemach automatyki istniejącą na rynku od 1991 roku. Nasz zespół tworzą fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie realizacji inwestycji w dziedzinie techniki sterowania i automatyki. Zapewniamy kompleksową obsługę projektów z zakresu automatyki obejmującą konsultacje, doradztwo techniczne, przygotowanie założeń, projekty techniczne, programowanie, prefabrykację szaf sterowniczych, testowanie, uruchomienie, serwisowanie.
TEXOMA sp. z o.o.
ul. Słoneczna 25 B
62-200 Gniezno
tel. +48 (61) 426 49 78
fax +48 (61) 426 44 74
biuro@texoma.pl
www.texoma.pl
źródło: Omron
Słowa kluczowe
Omron, prasa mechaniczna, sterowanie, Sysmac, sysmac omron, Texoma
Komentarze
blog comments powered by Disqus