Co inżynier musi wiedzieć o Przemyśle 4.0?
Materiał prasowy (Schneider Electric) drukuj
Pojęcie Przemysłu 4.0 jest od dłuższego czasu szeroko poruszane w kręgach przemysłowych, ale również gospodarczych. Przestawienie przemysłu na wykorzystanie zaawansowanych technologii stanowi cel nie tylko samej branży, ale również rządów. Zanim jednak przejdziemy do wdrażania tych rozwiązań warto dokładnie poznać, czym w praktyce jest Przemysł 4.0.
Całość koncepcji zastosowania nowych technologii w przemyśle opiera się na jakości danych. To one są kluczem do prawidłowego zarządzania procesem. Dane i ich prawidłowe zaimplikowanie w urządzeniach jest tym bardziej istotne, gdyż mamy coraz więcej urządzeń i różnych protokołów komunikacyjnych. Wśród użytkowników urządzeń automatyki przemysłowej znane są już standardy w których obsługa 4 różnych protokołów komunikacyjnych w tym samym czasie jest możliwa i jest nawet standardem. Do tego są również gotowe drivery do takich urządzeń, jak regulatory temperatury, roboty przemysłowe, napędy, przekaźniki bezpieczeństwa, systemy wizyjne, w końcu uniwersalne protokoły jak Modbus, CoDeSys, CAN Open.
Kiedy mówimy o Industry 4.0 musimy także poruszyć temat elastycznego oprogramowania do zarządzania dużą ilością danych. Jako przykład praktycznego zastosowania tej koncepcji możemy podać np. oprogramowanie Blue Open Studio. Program ten pozwala na swobodne przesyłanie danych, bezpośrednio z paneli operatorskich do każdego rodzaju baz danych ( Microsoft SQL, MySQL , Access itp. ), różnych języków programowania VBA, C+, C# oraz łączy rozproszone systemy sterownia w jeden spójny system SCADA. Dodatkowo możliwe jest podłączenie wielu rozproszonych HMI w jeden system, gdzie każdy panel może mieć połączenie z sterownikami, falownikami, kontrolerami robotów lub innymi urządzeniami automatyki jednocześnie. Mamy więc dostęp do ogromnej ilości danych, które możemy wykorzystać do dalszej analizy. Wysyłając dane alarmów czy próbkowania bezpośrednio do bazy danych możemy w bardzo łatwy sposób wpłynąć bezpośrednio na wzrost wskaźnika OEE(Overall Equipment Effectiveness) lub wyeliminować np. Mikroprzestoje
– Wymienione rozwiązania znane są inżynierom pracującym w zakładach przemysłowych, jednak technologia przemysłu 4.0 idzie dalej i pojawiają się nowe rozwiązania, które wpływają na jakość procesu produkcji. Jeśli zakład produkcyjny chce być nowoczesny i obniżać koszty produkcji to musi dziś korzystać z tych rozwiązań – mówi Marcin Nawak, Dyrektor Sprzedaży Pro-Face by Schneider Electric.
Co dziś daje Industry 4.0?
Aby przybliżyć ten proces posłużymy się konkretnym przykładem rozwiązania systemu „Pro-face connect”. Pozwala on na transparentne programowanie oraz monitorowanie pracy podłączonych do panelu peryferiów ( PLC, roboty, systemy wizyjne itp) jaki i samego HMI. W momencie , kiedy HMI pracuje na obiekcie przemysłowym a po Ethernecie mamy wpięte do niego urządzenia zewnętrznych firm (PLC, napędy, regulatory itp.) to dzięki tej usłudze jesteśmy w stanie zobaczyć je w taki sposób jak by były one na naszym biurku.
Oczywiście internet po stronie klienta nie musi mieć stałego publicznego adresu IP, nie musimy również otwierać żadnych portów w sieci oraz przeprowadzać skomplikowanej parametryzacji serwerów VPN. Jedyne co musimy zrobić to dostarczyć internet do HMI. Co więcej daje to pełne bezpieczeństwo połączenia, które jest gwarantowane certyfikowanym rozwiązaniem, a wykorzystanie w HMI dwóch oddzielnych kart ethernetowych pozwala odseparować sieć przemysłową od internetu, dzięki czemu jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Poza tym integrator pracuje na swoim komputerze, gdzie posiada zainstalowane wszelkie konieczne narzędzia programistyczne, tym samym nie musi łączyć się zdalnie z zewnętrznymi komputerami, na których musiałby zapewnić dodatkowe oprogramowanie. Proface connect jest w pełni uniwersalnym narzędziem i nie ogranicza się do konkretnych dostawców sprzętu automatyki.
Za pojęciem Przemysłu 4.0 powinno kryć się przed wszystkim ułatwienie pracy automatykom, a za tym musi stać technologia. To jak ważne są rozwiązania wprowadzające nas w nową erą pokazuje fakt, iż tegoroczne targi Hannover Messe odbywają się właśnie pod tym hasłem. To pokazuje, że warto mocniej zainteresować się technologiami przyszłości.
źródło: Schneider Electric
Komentarze
blog comments powered by Disqus