Obrót pod kontrolą z pierścieniami ślizgowymi SR120
Materiał prasowy (Kubler Sp. z o.o.) print
Sieć EtherNet/IP umożliwia diagnostykę i zapewnia szybki przepływ informacji, dzięki czemu staje się znakomitym narzędziem w rękach administratora sieci, który może sprawować pełną kontrolę nad wszystkimi zachodzącymi procesami, nawet na odległość. Atutem sieci jest również to, że możliwe jest łatwe i praktycznie nieograniczone powiększenie struktury urządzeń.
W przypadku korzystania z sieci Ethernet granice w tworzeniu schematu struktury urządzeń wytyczają jedynie ludzka wyobraźnia i potrzeby zakładów produkcyjnych, a słowo „kontrola” nabiera innego znaczenia.
Z myślą o nowych możliwościach, jakie daje Ethernet, zaprojektowano specjalne pierścienie ślizgowe SR120, pozwalające przesyłać sygnały elektryczne, zasilające i sterujące z platformy stacjonarnej do obrotowej lub odwrotnie. Ta technologia jest często stosowana w stołach obrotowych lub w robotach przemysłowych, które muszą powtórzyć swój ruch i zadania miliony razy, ze stałą dokładnością. W takim przypadku elementy sterowania i układ napędowy są zwykle integrowane z ruchomymi lub wirującymi częściami maszyny, a statyczna część konstrukcji służy jako rama. Wówczas prąd oraz dane są przesyłane za pośrednictwem pierścieni ślizgowych.
Pierścienie ślizgowe najczęściej znajdują zastosowanie w stołach obrotowych lub pomiarowych, wyważarkach, maszynach testowych oraz różnych rodzajach urządzeń automatyki i robotach przemysłowych.
Znakomitym przykładem obrazującym działanie pierścienia ślizgowego są wyważarki, w których bardzo inteligentny moduł pomiaru i kontroli monitoruje jakość i wymaganą precyzję bilansowania oraz wyważania wału. Wszystkie dane są dostępne w czasie rzeczywistym: od kalibracji, przez optymalizację, do pomiaru kąta niesymetrycznych wałów. Wykrywane są nawet już istniejące zaburzenia w otoczeniu maszyny. Podczas działania urządzenia rejestrowane są wszystkie, również małe regulacje oraz zmiany pneumatyczne, elektryczne i ciśnieniowe, które pojawią się w procesie. Dzięki rejestracji tych parametrów powtórzenia zadania mogą być realizowane z minimalnym czasem ustawiania.
Zaletą pierścienia SR120 jest szczególna budowa – wszystkie komory są nie tylko odizolowane, ale też wewnętrznie ekranowane. Wielkość, kształt i ekranowanie tworzą przemyślaną całość, która gwarantuje dostępność wszystkich mediów. Dzięki temu ramka danych komunikacji Industrial Ethernet nie jest narażona na zaburzenia elektromagnetyczne.
Pierścień SR120 Ethernet ma wiele mocnych stron. Protokoły transmisji danych bazują na standardzie Fast Ethernet (Profinet, EtherNet/IP i wiele innych), a co więcej – przesyłane mogą być również sygnały z innych systemów sieciowych, np. Profibus. Kolejne plusy to szybka i bezpieczna transmisja prądu, sygnałów, powietrza, hydrauliki i Ethernetu oraz 20 kanałów do transmisji sygnałów i obciążenia, które mogą być dowolnie łączone. Obsługa SR120 jest prosta, a jego żywotność przekracza 500 mln obrotów. Urządzenie jest objęte dwuletnią gwarancją. Na kanale youtube Kubler Poland jest dostępny film pt. „Pierścień ślizgowy SR120 Ethernet”, który przybliża jego zalety i zastosowania.
KUBLER Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 441, 60-451 Poznań
tel. 61 84 99 902, fax 61 84 99 903
e-mail: info@kubler.pl
www.kubler.pl
source: Automatyka 7-8/2017