Sieci bezprzewodowe w przemyśle
Cezary Kalista print
Projektanci sieci przemysłowych chętnie sięgają po rozwiązania bezprzewodowe, ponieważ taka infrastruktura daje przedsiębiorstwu dużo więcej korzyści niż tylko pozbycie się kabli. Bezprzewodowa łączność umożliwia niezawodną transmisję danych w połączeniu z szybką instalacją. Zastosowanie technologii bezprzewodowej pozwala na swobodę projektowania systemów automatyki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wdrożenia.
Trzeba jednak pamiętać, że zaprojektowanie i wdrożenie sieci bezprzewodowej, przeznaczonej do pracy w przemyśle, wymaga dobrego zrozumienia wymagań tego środowiska. Wydajność łączności bezprzewodowej zależy od wielu czynników, takich jak przeszkody, zakłócenia elektromagnetyczne czy opady atmosferyczne.
Wi-Fi
Na rynku występuje kilka standardów sieci bezprzewodowych. Rożne organizacje próbują forsować swoje standardy, jednak najpopularniejsze są standardy otwarte, takie jak Wi-Fi, ZigBee oraz Bluetooth. Standard IEEE 802.11, w odmianach „a”, ”b”, „g” i „n”, jest stosowany głównie w infrastrukturze sieci LAN lub do przesyłu dużej ilości informacji między dwoma systemami. Najnowsza wersja IEEE 802.11ac umożliwia transmisję danych z prędkością przekraczającą 1 Gb/s oraz daje duże możliwości w zakresie topologii sieci. Większość punktów dostępowych umożliwia dodatkowo pracę w trybach WDS, most, repeter lub klient. Wi-Fi natomiast nie jest optymalnym wyborem dla aplikacji wbudowanych, z uwagi na duży pobór energii oraz wymagany rozmiar kodu.
Bluetooth
Sieci ZigBee i Bluetooth są przeznaczone do bezpośredniej obsługi urządzeń wykonawczych, rozszerzając możliwości sieci przemysłowych. Bluetooth przeznaczony jest do małych sieci, z maksymalnie siedmioma urządzeniami i prędkościami do 1 Mb/s. Zaletą transmisji Bluetooth jest duża niezawodność, uzyskana dzięki technologii FHSS (ang. Frequency Hopping Spread Spectrum, skokowe zmienianie częstotliwości w widmie rozproszonym). Transmisja odbywa się w całym zakresie pasma 2,4 GHz. Kanały, które są wykorzystywane przez inne sieci, są automatycznie wykrywane i usuwane z sekwencji skoków, dzięki czemu transmisja danych jest bardziej niezawodna.
Ze względu na rodzaje zastosowań istnieje wiele profili sieci Bluetooth. W automatyce najczęściej stosowane są PAN (ang. Personal Area Networking) i SPP (ang. Serial Port Profile). W zależności od użytej anteny, urządzenie z interfejsem Bluetooth można oddalić od komputera na odległość do 100 m.
ZigBee
Bezprzewodową siecią przemysłową o bardzo dużym potencjale jest ZigBee. Została ona stworzona specjalnie dla aplikacji przemysłowych. Zasięg sieci jest ograniczony do 100 m. Wszystkie odmiany ZigBee używają technologii DSSS (ang. Direct-Sequence Spread Spectrum). ZigBee jest technologią PAN (ang. Personal Area Network), która automatycznie ustanawia połączenie z najbliższym węzłem. Taka sieć może zostać skonfigurowana w topologii gwiazdy, drzewa lub kraty. Jej podstawową zaletą jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię i prostota, która znacznie obniża koszty wdrożenia.
Optymalny dobór
Stojąc przed wyborem: Wi-Fi, Bluetooth czy ZigBee, należy się kierować wielkością aplikacji, stopniem rozproszenia, zapotrzebowaniem na energię oraz ilością i rodzajem przesyłanych danych. Wniektórych zastosowaniach wszystkie interfejsy mogą ze sobą koegzystować, np. przez bramki Bluetooth/Ethernet.
Sieć kablowa i Wi-Fi mogą tworzyć szkielet sieci, a Bluetooth i ZigBee najlepiej sprawdzą się w komunikacji z czujnikami. W ten sposób różne standardy mogą się wzajemnie uzupełniać, ponieważ każdy znich jest adresowany do specyficznych wymagań przemysłu.
ANTAIRA Technologies Sp. z o.o.
ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa
tel. 22 862 88 81, fax 22 862 88 82
e-mail: info@antaira.pl
www.antaira.pl
source: PAR 12/2014
Keywords
Antaira Technologies, Bluetooth, sieci bezprzewodowe, wi-fi, ZigBee