Połączenia bezprzewodowe do zastosowań zewnętrznych
Elmark Automatyka print
Nowoczesne technologie umożliwiają stosowanie sieci bezprzewodowych praktycznie w dowolnych warunkach, przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa oraz szybkości transmisji danych. Dzięki solidnej konstrukcji urządzenia te są w stanie spełnić nawet rygorystyczne wymagania stawiane sieciom przemysłowym, pracującym często w ekstremalnym środowisku narażonym na niską temperaturę, dużą wilgotność, zapylenie czy działanie oparów żrących substancji.
Aby spełnić wszystkie te wymagania, firma Advantech stworzyła serię przemysłowych punktów dostępowych (Access Point, AP) EKI-6320AG o stopniu ochrony IP67, przystosowanych do pracy w warunkach zewnętrznych. Seria składa się z urządzeń EKI-6321AG, EKI-6322AG i EKI-6323AG, wyposażonych w maksymalnie trzy moduły radiowe w standardzie IEEE 802.11a/b/g, mogące pracować w darmowym paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz na dystansie do 33 km.
Aby zwiększyć szybkość transmisji, w modułach zaimplementowano funkcję Ultra Fast Roaming, która przyspiesza czas przełączania między klientami AP do 10 ms. Rozwiązanie to umożliwia korzystanie z punktów dostępowych przy ciągłej transmisji sygnału w środowisku poruszającym się z prędkością nawet do 140 km/h. Przy takiej konfiguracji szczególnie istotną rolę odgrywają również optymalizacja połączeń oraz redundancja w przypadku utraty łączności. Tutaj z pomocą przychodzi stosunkowo nowa w sieciach bezprzewodowych technologia Daisy Chain Mesh. Jej zastosowanie jest uzasadnione zwłaszcza w sieciach szeregowych, mających wiele węzłów, w których awaria jednego punktu może spowodować utratę łączności na znacznej odległości.
Dzięki mechanizmowi Advantech Daisy Chain Mesh urządzenia serii EKI-6320AG mogą samoczynnie przeciwdziałać podobnym sytuacjom, tworząc nowe, alternatywne połączenia, zapewniające stałą łączność i stabilność transmisji z szybkością 12–15 Mb/s. Na etapie konfiguracji należy w pierwszej kolejności zdefiniować jednostkę typu Gateway Node, pracującą w trybie Access Point. Następnie do niej dołączana jest sieć przewodowa oraz kolejny punkt bezprzewodowy skonfigurowany w trybie Normal Node. To właśnie jednostki Normal Node dokonują przełączenia w momencie wystąpienia awarii łącza. Rekonfiguracja odbywa się po podaniu odpowiedniego 32-bitowego kodu diagnostycznego ISP ID, przypisanego do danego połączenia bezprzewodowego. W sytuacji połączenia dwóch odrębnych linii łańcuchowych, kod ten jest weryfikowany i w przypadku zgodności dochodzi do scalenia najbliższych urządzeń Normal Node. Identyczną rolę pełni kod SUB ID. Przy konfiguracji należy wypełnić pole Max Hops, ustalające maksymalną liczbę połączeń w jednym łańcuchu Daisy Chain, oraz zdefiniować punkty RSSI, które są sumowane w jednostce Gateway Node. Gdy dwa dostępne łańcuchy mają tę samą liczbę połączeń typu Normal Node, przy rekonfiguracji zostanie wybrana linia z niższą sumą RSSI.
Ponadto EKI-6322AG i EKI-6323AG zostały wyposażone w cztery inteligentne modele zarządzania przepustowością: Trunking, Smart Traffic Load Balance, One Way Transmission i Failover Redundancy. W ramach pierwszego, Wireless Trunk (połączenie magistralowe) umożliwia grupowanie dwóch lub kilku bezprzewodowych połączeń w jedną logiczną ścieżkę przy połączeniu point-to-point. Access Point może w ten sposób zwiększyć szybkość transmisji oraz zapewnia redundancję w przypadku przerwy transmisji na jednym z kanałów. Smart Traffic Load Balance (inteligentne równoważenie) rozdziela użytkowników między dostępne punkty dostępowe oraz optymalizuje wydajność transmisji. One Way Transmit (transmisja jednokierunkowa) pozwala na transmisję full duplex, która rezerwuje dla poszczególnych linii nadawanie TX oraz odbiór danych RX. Failover gwarantuje transmisję po linii zapasowej w przypadku zaniku połączenia na jednej z linii.
Rodzina EKI-6320AG to nowoczesne rozwiązanie przystosowane do pracy w trudnych warunkach zewnętrznych. Wzmocniona konstrukcja urządzeń pozwala na zastosowanie ich w środowisku o dużym zapyleniu i zawilgoceniu (nawet przy krótkotrwałym zanurzeniu), gdzie temperatura waha się w przedziale od -35 °C do 70 °C. Możliwa jest wszechstronna praca w trybach Access Point, Bridge (point-to-point lub point-to-multipoint), Client AP oraz Router. Bezpieczeństwo transmisji zwiększają mechanizmy szyfrowania danych WPA-PSK, WPA-EAP z TKIP, CCMP WPA oraz MD5 WEP. Usługa zdalnego autoryzowania użytkowników IEEE 802.1x-TLS, w połączeniu z serwerem RADIUS, umożliwia szybką filtrację oraz zabezpiecza sieć przed nielegalnym dostępem.