Modułowe sterowniki HMI UniStream
Artykuł (ELMARK Automatyka) print
UniStream to seria sterowników firmy Unitronics o modułowej budowie. Rodzina ta obejmuje wszechstronny i potężny procesor, wiele dotykowych i kolorowych paneli HMI oraz bardzo łatwe w montażu moduły komunikacyjne i moduły I/O, wymagające jedynie minimalnego okablowania.
Modułowa budowa sterowników UniStream pozwala na dostosowanie ich do konkretnych wymagań użytkownika. Składają się na to trzy kroki: wybór panelu dotykowego HMI (dostępne panele mają przekątne: 7², 10,4² i 15,6²),
wybór jednostki procesorowej, wpinanej z tyłu panelu oraz wybór modułów I/O i portów komunikacyjnych, wpinanych obok procesora.
Wynikiem jest kompaktowy sterownik ze zintegrowanym panelem HMI i wbudowanymi portami wejść i wyjść, który pasuje do wybranej aplikacji. Sterowniki można łączyć z urządzeniami innych producentów przez interfejsy Ethernet, CAN bus lub RS-232/485, używając protokołu Modbus lub CANopen.
Dostęp do nich można uzyskać z każdego miejsca o każdej porze, łącząc się bezpośrednio przez Ethernet lub USB, ewentualnie używając VNC w celu podłączenia do komputera PC, tabletu, czy nawet telefonu. Darmowe oprogramowanie UniLogic i wsparcie techniczne pozwalają ograniczyć koszty instalacji. Nieduża ilość potrzebnego okablowania pozwala zaoszczędzić przestrzeń zajmowaną przez sterownik, a intuicyjne oprogramowanie przyspiesza proces tworzenia aplikacji nawet o 50 proc.
Moduły paneli dotykowych
W ramach rodziny UniStream dostępne są dotykowe, kolorowe panele HMI o wysokiej rozdzielczości. Oferowane są w trzech wersjach: 7², 10,4² i 15,6². Tylna część obudowy jest wyposażona w szynę DIN, na którą można wpiąć procesor, moduły I/O i moduły komunikacyjne.
Każdy panel zawiera:
- wejście AUX, służące do podłączenia CPU,
- wyjście audio 3,5 mm (mini-jack),
- gniazdo kart microSD,
- dwa porty USB host typu A i jeden port mini USB typu B do programowania,
- dwa porty Ethernet RJ45, 10/100 Mb/s,
- złącze zasilania 12/24 V DC.
Moduł procesorowy
Procesor obsługuje do 2048 wbudowanych lokalnych i zdalnych wejść i wyjść. Zawiera izolowane porty RS-485 i CAN bus, port do łączenia modułów I/O i komunikacyjnych, a także baterię do podtrzymania pamięci.
Pozostałe cechy sterowników UniStream to:
- automatyczne strojenie regulatora PID do 48 niezależnych pętli,
- dynamiczne wykresy, tabele danych i eksport danych do programu Microsoft Excel,
- obsługa Multi Master/Multi Slave, RTC, biblioteka string, obsługa alarmów,
- odtwarzanie plików MP3 za pomocą wewnętrznego lub zewnętrznego głośnika,
- stopień ochrony IP20, NEMA1, przy montażu na szynie DIN i IP65/66, NEMA4X, przy montażu panelowym; temperatura pracy od –20 °C do +55 °C, dwuletnia gwarancja,
- obsługa modemów, w tym GPRS/GSM, web serwer,
- aktualizacja aplikacji i oprogramowania z użyciem USB Flash Drive,
- dostępna duża biblioteka obrazów o wysokiej rozdzielczości, setki ekranów użytkownika i obrazów na aplikacje, elementy wielowarstwowe, włączając animowane GIF-y.
Pozostałe informacje
Dzięki adapterowi rozszerzającemu UAG-XK (wersja bez zasilacza) lub UAG-XKP (wersja z zasilaczem) istnieje możliwość podłączenia dodatkowych 8 lub 16 modułów do jednego CPU. Dostępne są one z przewodami o długości 125 cm, 300 cm, 600 cm i 1200 cm. Gdyby sytuacja wymagała rozbudowania o kolejne moduły, wystarczy podłączyć do sieci CAN bus adapter EX-RC1, do którego z kolei można podłączyć do ośmiu kolejnych modułów, znanych z serii Vision. W sieci CAN bus może pracować jednocześnie do 60 urządzeń.
ELMARK Automatyka Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
05-075 Warszawa Wesoła
tel. 22 541 84 60
fax 22 541 84 61
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.moxa.elmark.com.pl
source: PAR 11/2014