Poznaj CPL410 – kontroler PAC od Emerson. Część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I [FILM]
Trzeci odcinek kursu jest poświęcony komunikacji w protokole OPC UA pomiędzy częścią PAC oraz IPC jednostki CPL410. Realizowane połączenie nie wymaga dodatkowej licencji – jest zatem bezpłatne. Dzięki wymianie danych możliwa jest zmiana parametrów sterowania w zależności od np. wyniku skryptu do optymalizacji produkcji czy danych pogodowych takich jak temperatura, opady deszczu, fakt zbliżającej się burzy.
Komunikacja realizowana jest z wykorzystaniem wirtualnych portów o stałych adresach IP, przedstawionych na poniższym schemacie.
Połączenie ze wspomnianymi portami jest możliwe jedynie w obrębie jednostki CPL410, co gwarantuje bezpieczeństwo komunikacji i brak możliwości ingerencji w procesie wymiany danych.
Należy pamiętać, że sposób komunikacji w protokole OPC UA w naszych poradnikach został przedstawiony w prosty sposób i jest on jedynie przykładem. Wymaga on m.in. dodania obsługi wyjątków, bez których OPC UA Client nie powinien być zaimplementowany w Państwa systemach.
W kolejnych częściach kursu zostanie rozwinięty temat OPC UA – zapytania o wartości zmiennych zostaną sparametryzowane i zautomatyzowane. Dodatkowo przedstawimy sposób zapisywania danych pochodzących z części PAC do baz danych, np.: SQLite oraz InfluxDB.
Zobacz film:
Zobacz poprzednie części cyklu:
- Mocny PLC + IPC w jednym. Poznaj CPL410 – kontroler PAC od Emerson. Część 1: Szybki start
- Poznaj CPL410 – kontroler PAC od Emerson. Część 2: Konfiguracja środowiska programistycznego
source: Astor