Sterowniki przemysłowe OPLC firmy Unitronics
Elmark Automatyka Sp. z o.o. print
Elmark Automatyka Sp. z o.o. jest przedstawicielem firmy, która jest prekursorem w dziedzinie integracji sterownika z panelem operatorskim. Niepodważalnymi zaletami zintegrowania są mniejsze wymiary całego „zestawu”, brak dodatkowych kosztów związanych z łączeniem panelu operatorskiego ze sterownikiem (niepotrzebny dodatkowy przewód połączeniowy), jak również jedno oprogramowanie służące do programowania zarówno samego sterownika jak i panelu operatorskiego wraz z programowalną klawiaturą.
Sterowniki serii Jazz z panelem operatorskim są nową serią sprzętu firmy Unitronics. Jest to odpowiedź firmy na zapotrzebowanie rynku na niewielkie systemy sterowania połączone z funkcjonalnym panelem operatorskim, na którym można wyświetlać i wprowadzać różnego rodzaju parametry, dane, zmienne itp.
Obecnie mamy do wyboru 6 modeli sterowników, różniących się ilością i rodzajem wejść i wyjść. Sterownik o numerze katalogowym JZ10-11-T40, oprócz panelu operatorskiego (2 linie na 16 znaków i klawiatura numeryczna), ma 16 wejść cyfrowych 24 V DC, 2 wejścia cyfrowe/analogowe (0–10 V), 2 wejścia analogowe (0/4-20 mA) i 20 wyjść tranzystorowych. W sterowniku tym dwa wejścia mogą pracować jako wejścia licznikowe (5 kHz, 16-bitowa rozdzielczość) lub jako normalne wejścia cyfrowe.
Drugą rodziną sterowników Unitronics jest seria M90/M91. Są to sterowniki z panelem operatorskim i programowalnymi przyciskami mające m.in. od 8 wejść, 6 wyjść cyfrowych, zegar czasu rzeczywistego (RTC), cztery pętle regulatora PID, szybkie wejścia i wyjścia, wejścia uniwersalne (do wyboru wejścia: cyfrowe, analogowe, termoparowe lub Pt 100), możliwość rozbudowy o kolejne wejścia/wyjścia.
Większą rodziną jest seria sterowników Vision 120, 230 i 260 z panelem graficznym i tekstowym (z polską czcionką). Są to sterowniki, na których może odbywać się wizualizacja zachodzącego procesu, co uatrakcyjnia urządzenie pod względem estetycznym jak również ułatwia pracę operatorowi urządzenia, umożliwiając mu śledzenie przebiegu zachodzącego procesu.
Największymi i zarazem najnowszymi produktami firmy Unitronics są sterowniki z panelem dotykowym o symbolach Vision280, Vision290, Vision530 oraz Vision570. Są to pierwsze dostępne na naszym rynku sterowniki z panelem dotykowym tej firmy o rozdzielczości 320×240 pikseli i o wielkości tekstu 22×60 linii.
Wszystkie sterowniki Unitronics mają możliwość współpracy z modemami GSM, dzięki czemu zapewniony jest dostęp do sterownika, a zarazem do procesu produkcyjnego, z każdego miejsca na ziemi. Sterowniki te wyposażone są również w port rozszerzeń, który stwarza możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły we/wy: dwustanowych, analogowych i rezystancyjnych Pt 100.
Dzięki regulatorom PID możliwa jest praca tych sterowników w zamkniętej pętli regulacji, potrzebnej wszędzie tam, gdzie wymagane jest utrzymywanie parametrów procesu (temperatury, przepływu, ciśnienia) na zadanym poziomie. Dzięki serwerowi danych OPC jest możliwa integracja i wymiana danych z systemami nadrzędnymi typu SCADA (np. DasyLab) oraz aplikacjami systemu operacyjnego Windows (np. Excel).
Do sterowników Unitronics dodawane jest bezpłatne oprogramowanie służące do oprogramowania sterownika i panelu operatorskiego, elementy mocujące i kabel połączeniowy sterownik – komputer.
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
www.elmark.com.pl
Keywords
elmark, sterownik PLC, sterowniki przemysłowe OPLC, unitronics