Efektywne silniki BLDC
Silniki elektryczne konsumują w przemyśle ponad połowę zużywanej energii. W związku z tym warto stosować nowoczesne napędy, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa, a w konsekwencji sektora przemysłowego.
Wśród napędów prądu stałego warto zwrócić uwagę na silniki z elektroniczną komutacją, które charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, a także żywotnością ze względu na brak zużywających się szczotek. Przekłada się to na mniejszy wzrost temperatury, a także zwiększenie żywotności izolacji uzwojenia silnika i łożysk. Dzięki temu silniki BLDC są niezawodne i odporniejsze na nietypowe warunki pracy, co wpływa na zmniejszenie kosztów przestojów i konserwacji. Do ich zalet można zaliczyć m.in. dużą przeciążalność momentem, łatwość regulacji prędkości w szerokim zakresie przy stałym momencie lub przy stałej mocy, cichą pracę oraz mniejsze wymiary.
Napędy ElectroCraft
Firma WObit oferuje silniki BLDC kilku uznanych producentów. Warto zwrócić uwagę na napędy ElectroCraft. Mają kompaktową konstrukcję, a przy tym duży moment znamionowy (do 221 Ncm). Dzięki dobrym parametrom sprawdzą się w aplikacjach wymagających nagłego przyspieszenia oraz wysokiej dokładności pozycjonowania w automatyce przemysłowej, przemyśle medycznym czy wojskowym. Wśród czterech serii wyróżniają się bardzo wydajne silniki LRPX, które osiągają szczytowe parametry przy niskiej prędkości obrotowej. Charakteryzuje je duży moment w połączeniu z konstrukcją o małych wymiarach, a także niewielkie zużycie prądu oraz cicha praca dzięki osiąganiu maksymalnej sprawności przy niskiej prędkości obrotowej. Mogą być zintegrowane z przekładnią planetarną. Do urządzeń medycznych, pomiarowych czy sprzętu wojskowego odpowiednia jest seria RPX o bardzo kompaktowych wymiarach przy zachowaniu dużego momentu obrotowego. Natomiast do robotyki mobilnej idealnie nadaje się seria RP o wysokiej sprawności. Na uwagę zasługuje m.in. silnik RP34-221-V24 o znamionowym momencie obrotowym 221 Ncm zasilanym napięciem 24 V DC.
Silnik Dunkermotoren
Do projektów wymagających dużej mocy warto wybrać silnik z serii BG95 produkcji niemieckiej firmy Dunkermotoren. Jego moc – do 1100 W – może być chwilowo aż trzykrotnie przeciążona. Silnik zasilany jest napięciem 24 V DC, dzięki czemu idealnie nadaje się do aplikacji mobilnych. Przy prędkości obrotowej 3500 obr./min moment znamionowy wynosi 2,9 Nm, a moment maksymalny – 8,7 Nm.
Standardowo silnik wyposażony jest w czujniki Halla, a opcjonalnie dostępny jest enkoder o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia precyzyjne pozycjonowanie. Dzięki anodowanej na czarno, gładkiej obudowie napęd doskonale odprowadza ciepło. Modułowa konstrukcja silnika umożliwia doposażenie go w przekładnię planetarną i ślimakową (przełożenie 710:1), jak również w enkoder oraz hamulec. Warto podkreślić wysoką sprawność silnika (powyżej 90%) oraz jego solidną konstrukcję gwarantującą długą żywotność i odporność na awarie. Dzięki temu napęd idealnie sprawdzi się w różnorodnych aplikacjach mobilnych, zarówno w robotach mobilnych, jak i pojazdach elektrycznych.
Optymalny dobór
Aby znaleźć optymalny napęd do aplikacji oraz uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu ze specjalistami pod numerem firmy WObit pod numerem telefonu 61 222 74 22. Wiele informacji jest również dostępnych na stronie www.wobit.com.pl.
PPH WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422, fax 61 22 27 439
e-mail: wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
source: Automatyka 9/2018