Polimer iglidur I10 dla technologii 3D
Wprowadzony przez firmę igus nowy materiał do spiekania laserowego umożliwia drukowanie w 3D trybokomponentów odpornych na chemikalia. Wysokowydajny polimer iglidur I10 jest odporny na kwasy, zasady, alkohole, smary i oleje.
Firma igus rozszerzyła zakres swojej usługi drukowania 3D. Obecnie odporne na chemikalia, bezsmarowe elementy z trybopolimeru można wytwarzać z wykorzystaniem selektywnego spiekania laserowego (SLS). Jest to możliwe dzięki nowemu materiałowi do drukarek wykorzystujących spiekanie laserowe. Polimer iglidur I10 jest odporny na kwasy, zasady, alkohole, smary oraz oleje i dlatego nadaje się do stosowania w zakładach galwanotechnicznych oraz przetwórstwa spożywczego.
Nowy materiał do spiekania laserowego jest nie tylko odporny na wspomniane wcześniej czynniki. Charakteryzuje się również niską absorpcją wilgoci, wysoką wytrzymałością i plastycznością, co wskazuje, że materiał trwale odkształca się pod obciążeniem ścinającym przed złamaniem. Dlatego iglidur I10 jest idealnym materiałem dla lekkich przemysłowych elementów funkcjonalnych o właściwościach elastycznych.
Bezpieczeństwo żywności
Nowy materiał do spiekania laserowego jest zgodny z wymogami FDA. Istnieje wiele zastosowań nowego materiału do drukowania i bez wątpienia iglidur I10 będzie w przyszłości coraz częściej stosowany w branży galwanicznej. Elementy drukowane w 3D, które znajdują się w kąpielach elektrolitycznych podczas procesów powlekania, muszą być odporne na kwasy, w przeciwnym razie istnieje ryzyko defektów i możliwych awarii systemu. – Jednak nowy materiał jest również interesujący dla zastosowań w przemyśle opakowaniowym i spożywczym. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy jednym z nielicznych producentów, którzy posiadają certyfikowany materiał do spiekania laserowego, zgodny z wymogami amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) – mówi Monika Gawryś, menedżer ds. produkcji addytywnej w firmie igus. Nowy materiał jest również zgodny z rozporządzeniem UE 10/2011, które zaświadcza, że polimer jest nieszkodliwy podczas kontaktu z żywnością.
Szybka produkcja
Firma igus oferuje również nowy materiał w ramach własnej usługi drukowania 3D. Klienci mogą przesłać on-line plik STEP z modelem 3D wymaganego elementu oraz wybrać liczbę sztuk i materiał do drukowania. Następnie igus, przy użyciu selektywnego spiekania laserowego, wyprodukuje bezsmarowe i bezobsługowe elementy. Laser wypala cienkie jak papier warstwy proszku materiału na platformie konstrukcyjnej, która jest obniżana warstwa po warstwie. Krok po kroku tworzony jest komponent. – Proces ten ma tę zaletę, że nie wymaga narzędzi i jest znacznie tańszy oraz szybszy niż klasyczne procesy, takie jak formowanie wtryskowe. Dotyczy to zwłaszcza prototypów i małych serii produkcyjnych – wyjaśnia Monika Gawryś. W rezultacie klient może otrzymać komponent wydrukowany w 3D pięć dni po otrzymaniu zamówienia przez firmę igus.
igus sp. z.o.o
ul. Działkowa 121C, 02-234 Warszawa
tel. 22 316 36 33
e-mail: info@igus.pl
www.igus.pl
source: igus