Na miarę potrzeb energetyki. System zenon Energy Edition
Firma COPA-DATA to lider w produkcji oprogramowania, działający na rynku od prawie 30 lat. Produktem, który sprawił, że firma stała się znana inżynierom z branży energetycznej jest wielokrotnie nagradzany – m.in. na targach Energetab – system zenon Energy Edition.
Branża energetyczna rządzi się swoimi prawami i oczekuje niezawodnych rozwiązań. Przedstawiciele COPA-DATA wiedzą o tym i na podstawie ponad 20-letnich obserwacji oraz badań stworzyli oprogramowanie zenon Energy Edition, które zostało wprowadzone na rynek w 2006 r. Dzięki sterownikom zgodnym z wymaganiami IEC 60870 i DNP3 szybko stało się czołowym oprogramowaniem stosowanym w automatyzacji stacji energetycznych. Wprowadzenie sterownika wg IEC 61850 i jego pozytywna certyfikacja przez TÜV były kolejnymi ważnymi krokami w kierunku osiągnięcia pozycji lidera wśród systemów dla automatyki elektrowni i podstacji, technologii kontroli sieci oraz zarządzania farmami wiatrowymi, elektrowniami fotowoltaicznymi i Smart Grids.
Recepta na sukces
Tym, co sprawia, że zenon Energy Edition wyróżnia się na rynku są specyficzne, niespotykane w innych rozwiązaniach funkcjonalności, niezbędne w branży energetycznej. Rozwiązanie COPA-DATA opiera się na zasadzie „parametryzowanie zamiast programowania”, co skraca czas integracji projektu. Ponadto oprogramowanie zenon jest całkowicie niezależne. To klienci decydują na jakiego typu sprzęcie i którego producenta będą go używali. Ponadto ta wersja oprogramowania zapewnia bezpieczną i otwartą komunikację, z możliwością użycia całej gamy charakterystycznych dla branży energetycznej protokołów – od GOOSE po IEC 60870. Kolejne zalety to blokady topologiczne i procesowe, alarmy graficzne, wszechstronne raportowanie i wreszcie dostępny od 2015 r. moduł Command Sequencer.
Bezpieczeństwo i automatyzacja
W celu zapewnienia bezpiecznych przełączeń w systemach klasy SCADA wraz z oprogramowaniem zenon Energy Edition oferowany jest moduł Command Processing, który służy do bezpiecznych przełączeń wartości zmiennych w energetyce. Pojęcie „bezpieczne przełączenie” oznacza w tym przypadku, że system automatycznie sprawdza, czy operacja przełączenia jest dozwolona – zgodnie ze skonfigurowanymi przez użytkownika blokadami i na podstawie aktualnego, dynamicznie odświeżanego stanu topologii sieci. Razem z tym modułem COPA-DATA udostępnia również Command Sequencer, pozwalający na automatyzację wykonywanych poleceń/komend w systemie. Jego zastosowanie jest bardzo proste i polega na przygotowaniu scenariuszy przełączeń, na podstawie których tworzona jest sekwencja kolejnych przełączeń wykonywanych w systemie.
Wraz z rozwojem modułu opracowano dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej poprawiają ergonomię pracy – zarówno konfiguracji modułu, jak i jego użytkowania. Rozszerzone zostały również możliwości pracy: wsparcie redundancji, uruchamianie na żądanie (poprzez funkcję zenon), rozszerzenie o zarządzanie użytkownikami (dzięki czemu stosowanie takiego rozwiązania jest bezpieczniejsze), eksport/import stworzonych sekwencji czy odczyt informacji systemowych na temat przebiegu działania sekwencji.
Zasadę działania Command Sequencer przybliża film udostępniony na kanale YouTube
COPA-DATA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Josepha Conrada 51, 31-357 Kraków
tel. 12 290 10 54, fax 12 290 10 44
e-mail: sales.pl@copadata.com
www.copadata.pl
source: Automatyka 9/2016