W świecie produkcji czujników temperatury
Paweł Szafranek (GUENTHER Polska Sp. z o.o. ) print
Jedną z najczęściej mierzonych wielkości fizycznych w przemyśle jest temperatura, której wartość bywa główną zmienną procesową lub pomocniczą, używaną w pomiarach pH lub konduktywności.
O konwersji temperatury na sygnał elektryczny, charakterystykach i dokładnościach można przeczytać w wielu publikacjach oraz normach. O ile produkty finalne, w tym przypadku czujniki, nie wzbudzają takiego zainteresowania, jak urządzenia elektroniczne, zazwyczaj wyposażone w wyświetlacze i interfejsy komunikacyjne, to już to, co kryje się za przygotowaniem i ich wykonaniem w procesie produkcyjnym, niemal całkowicie niewidocznym dla użytkownika, jest bardziej fascynujące i może zaskoczyć. O czym zatem mowa?
Wymogi i standardy
Produkcja czujników dopasowanych do indywidualnych wymagań aplikacyjnych, mających bezpośredni kontakt z mierzonym medium wymaga spełnienia wielu wytycznych związanych z medium i warunkami, w jakich pracuje czujnik oraz związanych ze standardami i normami ich dotyczącymi.
Mechanicy podążają za wytycznymi konstrukcji mechanicznej, dopasowaniem czujnika do miejsca pomiarowego, materiałami, sposobem ich łączenia oraz ich wytrzymałości. Elektronicy czy elektrycy kierują się właściwościami pomiarowymi i elektrycznymi. Chemicy wspomagają niekiedy rozwiązania odnośnie odporności chemicznej, a wszystko w nakreślonych ramach czasowych i kosztowych. Każde opracowanie oceniane jest zawsze pod kątem możliwości wykonania, właściwości pomiarowych oraz związanych z nimi kosztami.
Jednostkowo lub seryjnie
Zakresy, w jakich działają specjaliści są dość szerokie, od mA dla sensorów do A na spawalni, od mV dla termopary do kV przy testach wytrzymałości izolacji, od dziesiątek Ω do GΩ rezystancji izolacji, od temperatur ujemnych do +1500 °C w piecach laboratoryjnych, od opakowań indywidualnych po zbiorcze. Bywa, że efekty pracy całego zespołu zawarte są w małym czujniku, o długości 10 cm, jak i w produktach mierzących po 15 m długości, o masie określanej przez kilogramy i ze względu na swój kształt dostarczanych własnym transportem.
Park maszynowy zakładu produkcyjnego budowany jest w sposób umożliwiający produkcję jednostkową, jak i seryjną, gwarantującą powtarzalność oraz identyfikowalność wyrobu gotowego oraz jego komponentów. Inwestycje w laserowe maszyny spawalnicze, roboty oraz magazyny pionowego składowania są bardzo użyteczne i niezbędne w takich zastosowaniach.
Know-how
Należy pamiętać, że za każdym wyrobem stoją ludzie, specjaliści na swoich stanowiskach, a także zdobywane przez lata i rozwijane know-how firmy. Okresowe szkolenia i spotkania w ramach firmy i jej oddziałów stanowią platformę wymiany informacji i doświadczeń, w szczególności wiedzy zdobytej w praktyce, która pomaga wypracować i wprowadzić gotowe, zoptymalizowane rozwiązania dotyczące pomiarów temperatury, a czujniki stanowią jeden z elementów.
Liczba parametrów, jakie musi spełniać czujnik oraz wielość i różnorodność kroków produkcyjnych wymaga szybkiego i sprawnego działania wielu działów m.in. technologii, produkcji, kontroli jakości i logistyki. Produkcja czujników temperatury to na wskroś złożony proces.
GUENTHER POLSKA Sp. z o.o.
tel. +48 71 352 70 70
ul. Wrocławska 27C
55-095 Długołęka
source: Automatyka 7-8/2024